برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1613 100 1
شبکه مترجمین ایران

توتون

/tutun/

معنی توتون در لغت نامه دهخدا

توتون. (ترکی ، اِ)تتن. دود. دخان. گیاهی است از نوع تنباکو که از آن سیگار کنند و نیز گیاهی که در چپق و پیپ کشند. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). توتون گیاهی است از تیره ٔ بادنجانیان دارای گلهای سفید یا زرد که کپسول آن از درازی باز می شود و برگهای پهن دارد. اقسام مختلف آن بنام توتون و تنباکو کاشته می شود و ماده ٔ سمی آن بنام نیکوتین است. توتون شمال و مغرب و تنباکوی مرکز ایران در جهان شهرت دارد... موطن اصلی توتون آمریکاست و تا قبل از کشف آمریکا در هیچ جا سیگار کشیده نمی شد. در سال 1497 م. رومانو پانو اسپانیولی که در سفر دوم کریستف کلمب همراه اوبه آمریکا رفته بود نخستین بار، سیگار کشیدن بومیان آمریکا را شرح داده. تخم توتون را ابتدا به اسپانیابردند و سفیر فرانسه در حدود سال 1560 م. آنرا به پاریس فرستاد تا در طب به عنوان دوا بکار برند و سپس در ممالک مختلف زراعت آن معمول گردید. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). رجوع به گیاه شناسی گل گلاب ص 32 و صص 239-240 و فرهنگ روستایی ص 392 به بعد و جغرافیای اقتصادی مسعود کیهان صص 121-124 و تنباکو در همین لغت نامه شود.

توتون. [ ت ُ تُن ْ ] (اِخ ) نیاکان قدیم آلمانیهای کنونی.رجوع به تاریخ ایران باستان ج 3 ص 2460 و توتن شود.

معنی توتون به فارسی

توتون
( اسم ) گیاهی از تیر. بادنجانیان که دارای گونه های متعدداست بنام تنباکو یاتوتون کشف میشود . این گیاه علفی و پایاستو ارتفاعش بین یک تا دو متر است . برگهایش متناوب و پهن و بزرگ است بحدی که درازای پهن. آن تا ۶٠ سانتیمتر میرسد . برگها بیضوی شکل و چسبناکند . گلها در انتهای ساقه جمع میشوند و آرایش آنها خوشه یی است .
نیاکان قدیم آلمان های کنونی
[ گویش مازنی ] /toton/
[ گویش مازنی ] /toton jaar/ زمین توتون کاری
[ گویش مازنی ] /toton jaari/ محل توتون زار – مربوط به توتون زار – در اصطلاح موسیقی، نغمه ای آوازی مربوط به مناطق شرقی مازندران که از آلام و رنج های زنان توتون کار سخن می گوید
[chewing tobacco] [اعتیاد] ← توتون ناکشیدنی
دهی از دهستان گورائیم است که در بخش مرکزی شهرستان اردبیل واقع است .
[smokeless tobacco] [اعتیاد] توتونی که به جای کشیدن به صورت انفیه یا با جویدن مصرف می شود متـ . توتون جویدنی chewing tobacco
خرده توتون توتون ریزه ریزه شده
ریزه های توتون که بیشتر در چپق مصرف دارد .

معنی توتون در فرهنگ معین

توتون
(اِ.) گیاهی است با برگ های درشت و پهن و گل های سبز یا سرخ ، بلندی ساقه اش تا یک متر هم می رسد. خشک شده آن را به صورت توتون سیگار، غلیان و چپق دود می کنند. این گیاه بومی امریکاست و دارای ماده نکوتین می باشد.

معنی توتون در فرهنگ فارسی عمید

توتون
گیاهی بومی امریکا و حاوی ماده ای سمّی به نام نیکوتین، با برگ های پهن و درشت و گل های سفید، سرخ، زرد، یا سبزرنگ که بلندی ساقه اش تا یک متر می رسد. برگ های آن را پس از خشک کردن به اقسام مختلف، مانندِ توتون سیگار، توتون چپق، و توتون قلیان (تنباکو) عمل می آورند و در تدخین به کار می برند.

توتون در دانشنامه آزاد پارسی

گیاهی از نوع نیکوتیانا و محصولی که از برگ آن، پس از خشک، تخمیر و کهنه کردن، تهیه می شود و برای استعمال در سیگار، چپق و قلیان به کار می رود. توتون، گیاهی علفی از تیره بادنجانیان است، که بین یک یا دو قد، بلندی و برگ های بزرگ، پهن و چسبناک دارد و گل های سفید یا زرد آن در انتهای ساقه قرار دارند. موطن اصلی آن امریکاست و تا قبل از کشف قارۀ امریکا، سیگار در هیچ منطقه ای کشیده نمی شد. ظاهراً توتون توسط پرتغالی ها در ۱۵۹۰ یا ۱۵۹۹ (ح ۱۰۰۰ق) وارد ایران شد و در زمان شاه عباس اول صفوی رایج بوده است. دود این گیاه حاوی نیکوتین، مادۀ سمی است.
نیز ← تنباکو

توتون در جدول کلمات

انواع توتون و تنباکو برای دود کردن
دخانیات

معنی توتون به انگلیسی

tobacco (اسم)
دخانیات ، تنباکو ، توتون

معنی کلمه توتون به عربی

توتون
تبغ
بائع السجائر

توتون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Mohi
مواد داخل سیگار
تارش
توتون، پاپروز، پاپلوس، سیگار، تنباکو، دخانیات.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تفاوت توتون و تنباکو   • کشت توتون   • گیاه توتون   • خواص توتون   • توتون قلیان   • بذر توتون   • توتون چیست   • خواص تنباکو   • معنی توتون   • مفهوم توتون   • تعریف توتون   • معرفی توتون   • توتون یعنی چی   • توتون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توتون

کلمه : توتون
اشتباه تایپی : j,j,k
آوا : tutun
نقش : اسم
عکس توتون : در گوگل

آیا معنی توتون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )