برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1407 100 1

تهجد

/tahajjod/

مترادف تهجد: احیا، بیتوته، بیداری، شب بیداری، شب زنده داری، مساهرت

معنی تهجد در لغت نامه دهخدا

تهجد. [ ت َ هََ ج ْ ج ُ ] (ع مص ) خفتن شب. (زوزنی از یادداشت بخط مرحوم دهخدا). خفتن به شب.(از تاج المصادر بیهقی ) (از ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ). به شب خفتن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). در شب خفتن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). || بیدار بودن به شب. (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ). بیدار بودن به شب. (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ) (از منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء).در شب بیدار شدن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). به شب بیدار شدن. (از صحاح ): تهجد القوم ؛ بیدار شدن مردم برای نماز یا جز آن. (از اقرب الموارد از لسان العرب ). نماز نافله گزاردن. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). || (اِ) از اضداد است و منه قیل : لصلوة اللیل التهجد. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). نماز شب. (از اقرب الموارد). مجازاً به معنی نمازی که صلحا بعد از نصف شب از خواب برخاسته هشت رکعت ، یا مع وتر، یازده یا زیاده از این می گزارند. (غیاث اللغات ) (آنندراج ).نماز شب. صلوة اللیل. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا).

معنی تهجد به فارسی

تهجد
خوابیدن درشب، بیدارشدن درشب، شب زنده داری، برای عبادت کردن ونمازخواندن، نمازشب
۱- ( مصدر ) خوابیدن در شب . ۲ - بیدارشدن در شب ( اضداد ) . ۳ - ( اسم ) شب بیداری شب زنده داری . جمع : تهجدات .

معنی تهجد در فرهنگ معین

تهجد
(تَ هَ جُّ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - خوابیدن در شب ، بیدار شدن در شب ، شب زنده داری . ۲ - نماز شب .

معنی تهجد در فرهنگ فارسی عمید

تهجد
۱. شب زنده داری، بیدار ماندن در شب برای نماز و عبادت.
۲. [مجاز] نماز شب.
۳. [قدیمی] خوابیدن در شب.
۴. [قدیمی] بیدار شدن در شب. &delta، در معنای ۱ و ۲ از اضداد است.

تهجد در دانشنامه اسلامی

تهجد
شب زنده داری برای عبادت را تَهَجُّد گویند. از این عنوان در باب صلات و صوم به مناسبت سخن رفته است.
این واژه از ریشه ه ج د است. راغب اصفهانی و طَبْرِسی اصل هُجود را به معنای «خوابیدن » دانسته اند، اما به گفته جوهری این واژه از اضداد است، چون در لغت به دو معنای «در شب خفتن » و «در شب بیدار شدن » آمده است.

مراد از تهجّد در اصطلاح
مراد از آن در فقه، شب زنده داری جهت اقامه نماز شب، تلاوت قرآن، ذکر خداوند و طلب مغفرت است.
واژۀ تهجّد در روایات و نیز کلمات فقها در خصوص نماز شب، زیاد به کار رفته است؛ به گونه ای که مراد از آن هنگام اطلاق، همان نماز شب است.

تعریف متهجد
متهجِّد کسی است که شبانگاه برای برپا داشتن نماز از خواب بر می خیزد.

واژه تهجد در قرآن
...
تهجد
تَهَجُّد، به معنای شب زنده داری برای خواندن نماز شب، آمرزش خواهی و قرائت قرآن است. بنا بر آیه «وَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّکَ» نماز شب بر پیامبر اکرم(ص) واجب و بر سایر مومنان مستحب است. براساس احادیث، تهجّد زینت آخرت و شرف مؤمن، موجب سلامت و صحت بدن، فراخی روزی، کفاره گناهان روز، خشنودی خداوند و چنگ زدن به اخلاق پیامبران است.
پیامبر اکرم(ص): هنگامی که انسان با چشمان خواب آلود، از بستر لذتبخش خود برخیزد تا با نماز شبش پروردگار خود را خوشنود کند، خداوند در مقابل فرشتگانش به او می بالد و می فرماید: آیا بنده مرا نمی بینید که از رختخواب گوارایش برخاسته برای نمازی که من بر او واجب نکردم. گواه باشید که او را بخشودم.
واژه تهجد از ریشه «ه ج د» است. راغب اصفهانی و طَبْرِسی اصل هُجود را به معنای «خوابیدن» دانسته اند، اما به گفته جوهری این واژه از اضداد است، چون در لغت به دو معنای «در شب خفتن» و «در شب بیدار شدن» آمده است. تهجّد در اصطلاح به معنای نماز شب است و متهجِّد کسی است که شبانگاه برای برپا داشتن نماز از خواب برمی خیزد.
تهجد
این دو عنوان اخلاقی(شب زنده داری و نماز شب) در منابع قرآنی، روایی و اخلاقی با تعابیری چون «تهجد»، به معنی ...


ارتباط محتوایی با تهجد

تهجد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شما
تهجد تحقق مرتبه عالی در مرتبه دانی
هر انچه که از صفت رحمانیه حق را در مرتبه پایین تر محقق بشود را تهجد گویند
مانند صفت جود
که اگر انسان بتواند صفت جود خداوند را در حق دیگر انسان ها یا موجودات پیاده کند را به تعبیری تهجد صورت گرفته ...
بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام، معنی لغوی تهجد یعنی بیدار شدن فرد از خواب در نیمه شب و سپس خوابیدن و معنی مجازی یعنی کسی که جهت اقامه نماز شب از خواب بیدار شده و پس از اقامه یازده رکعت وتر یا نماز شب دوباره بخوابد.
با سپاس.
بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
باسلام، لازم به ذکر هست که شب زنده داری یعنی بدون خوابیدن ، بیدار ماندن میباشد و لی در مورد تهجد ابتدا خوابیدن و سپس بیدار شدن جهت امری یا کاری ،که بیشتر معنی ان معطوف به بیدار شدن جهت اقامه نماز شب که برای رسول اکرم( ص)واجب و بقیه مسلمین مستحب هست پس بیداری پس از خواب معنی اصلی تهجد میباشد و با شب زنده داری همخوانی ندارد.
از دوستان فرهیخته استدعا دارد که به سایت رهروان ولایت توجهی بفرمایند چون مطالب بسیار مهمی در ان سایت مطرح میشود که خواننده را به فکر وا میدارد . برخی مطالب ان را در کمتر کتابی میتوان یافت و مسایل فقهی توسط ولی امر مسلمین جهان ،مقام معظم رهبری و اکثر علمای عظام به نحوی ساده ومفید ومختصر شرح داده شده است و برخی مطالب در خصوص افرینش و عالم غیب که انسان را بیدار کرده و در زندگی فردی موثر هست. با کمال تشکر.
مهسا امینی
-شب بیداری
شب زنده داری

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تهجد   • تهجد چیست؟   • وقت نماز تهجد   • طریقه خواندن نماز تهجد اهل سنت   • تحجد   • نماز تهجد چند رکعت است؟   • فضیلت نماز تهجد   • مفهوم تهجد   • تعریف تهجد   • معرفی تهجد   • تهجد یعنی چی   • تهجد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تهجد
کلمه : تهجد
اشتباه تایپی : ji[n
آوا : tahajjod
نقش : اسم
عکس تهجد : در گوگل

آیا معنی تهجد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )