برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1665 100 1
شبکه مترجمین ایران

تنبیه بدنی

تنبیه بدنی در دانشنامه اسلامی

تنبیه بدنی کودکان، یکی از مسائل مهم و پیچیده تربیتی است که اکثر پدران و مادران در آن دچار تردیدند. اسلام در بعضی موارد اجازه تنبیه کودکان را نداده است و از بعضی روایات روشن می شود که زدن فرزندان در مواردی – حتی برای تربیت و تادیب – بلامانع است.
یکی از مسائل مهم و پیچیده تربیتی که اکثر پدران و مادران در آن دچار تردیدند، چگونگی برخورد با آنان با کارهای نادرست کودکان است، به طوری که بیشتر اوقات والدین متحیر می مانند که در مقابل خطاها و کجروی های فرزندانشان و روی برتافتن آنان از توصیه ها و راهنمایی ها چه واکنشی نشان دهند. اگر در مقابل کارهای زشت و ناپسند آنان سکوت کنند کودکان بر خطاهای خود افزوده و جسارت بیشتری پیدا می کنند، و اگر عکس العمل نشان داده و فرزندان را تنبیه کنند چه بسا که مشکلات دیگری هم بیافرینند. در این بخش، در پرتو کلام نورانی معصومین (علیهم السّلام) نخست به موارد منع و جواز تنبیه و سپس به بهترین راه حل ها در این زمینه اشاره می کنیم و در خاتمه به سیره معصومین (علیهم السّلام) نظر می افکنیم.
موارد منع تنبیه کودکان
در روایات به چند مورد اشاره شده که نباید در آن موارد کودکان را زد.ذکر این مورد، برای آن نیست که در سایر موارد کتک زدن بی اشکال است، بلکه به طور کلی اصل اساسی و عمومی و اولیۀ اسلامی- که نقش تربیتی و اصلاحی بس عظیمی دارد – همان تشویق و تحریک مثبت و اشتیاق انگیز در کارهای خوب است. تنبیه جز در موارد خاص – که به برخی از آنها اشاره خواهد شد – غالبا تاثیر منفی دارد و اگر گفته می شود در موارد زیر تنبیه بدنی کنار گذاشته شود از باب تاکید بر ترک آن است، نه تایید آن در موارد دیگر.۱- یکی از مواردی که نباید کودکان را کتک زد آن جاست که نام های پاک و مقدسی بر کودکان نهاده شده باشد. در بخش نامگذاری کودکان اشاره کردیم که اهل بیت (علیهم السّلام) تاکید فراوانی داشتند بر این که مبادا کودکان همنام پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) و حضرت فاطمۀزهرا (علیهاالسّلام) و ائمۀمعصومین (علیهم السّلام) مورد آزار و تنبیه بدنی قرار گیرند.۲- فرزند را قبل از ده سالگی برای نماز نباید زد پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) فرمود:«ادب صغار ا ...

تنبیه بدنی در دانشنامه ویکی پدیا

تنبیه بدنی
تنبیه بدنی یا کتک عبارت است از وارد کردنِ درد بر شخص برای تغییر دادنِ رفتارِ شخص یا مجازات کردنِ او. تنبیهِ بدنی گونه ای خشونت است.
فلک کردن
اعدام در ملاء عام
تنبیه بدنی از آغاز تاکنون نقش تعیین کننده ای در نظام قضایی ‏(en)‏ داشته، و نیز برای حفظ انضباط ‏(en)‏ کودکان در خانه و مدرسه استفاده می شود.
پس از عصر روشنگری در اروپا، ژان ژاک روسو شیوه های جدیدی برای حفظ انضباط ‏(en)‏ در خانه و مدرسه مطرح کرد و روش تنبیه بدنی را ناکارآمد دانست.
نظام های قضایی جدید نیز معمولاً تعیین جریمه نقدی یا حبس را بر تنبیه بدنی ترجیح می دهند.
عکس تنبیه بدنی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تنبیه بدنی در دانشنامه آزاد پارسی

این روش هنوز در بسیاری از کشورها به کار می رود. به موجب قانون مجازات اسلامی، در جرایم مستوجب حدّ، اشکال مختلف تنبیه بدنی به عنوان مجازات محکوم پیش بینی شده است؛ در جرایم تعزیری نیز شلاق ازجمله مجازات هایی است که برای تنبیه مجرم به کار می رود، مانند جرایم هتک حرمت و سرقت های تعزیری. تنبیه کودکان توسط پدر و مادر، در حد تربیت، جرم نیست. به موجب مادۀ ۱۱۷۹ قانون مدنی، والدین حق تنبیه طفل خود را دارند، ولی نمی توانند به استناد این حق، طفل خود را خارج از حدود تأدیب کنند. ولی براساس بند پنج مادۀ ۱۱۷۳ قانون مدنی (اصلاحی سال ۱۳۷۶ش) تکرار ضرب وجرح خارج از حدّ متعارفِ کودک توسط پدر و مادر، از مصادیق عدم مواظبت از آن ها به شمار می رود، و در صورت اثبات آن در دادگاه، در خصوص حضانت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ می شود. قانون حمایت از کودکان و نوجوانان (مصوب سال ۱۳۸۱) هرگونه صدمه، اذیت، آزار، شکنجه جسمی و روحی کودکان، و نادیده گرفتن سلامت عمومی و بهداشت روانی و جسمی آن ها را جرم محسوب کرده است.

تنبیه بدنی در جدول کلمات

تنبیه بدنی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تنبیه بدنی   • مفهوم تنبیه بدنی   • تعریف تنبیه بدنی   • معرفی تنبیه بدنی   • تنبیه بدنی چیست   • تنبیه بدنی یعنی چی   • تنبیه بدنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تنبیه بدنی

کلمه : تنبیه بدنی
اشتباه تایپی : jkfdi fnkd
عکس تنبیه بدنی : در گوگل

آیا معنی تنبیه بدنی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )