برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1433 100 1

تنبک

/tonbak/

مترادف تنبک: تمبک، دنبک، ضرب

معنی تنبک در لغت نامه دهخدا

تنبک. [ تَم ْ / تُم ْ ب َ ] (اِ) جناغ زین اسب و دامنه ٔ زین. (برهان ) (ناظم الاطباء). جناغ زین. (فرهنگ رشیدی ). || دریچه ٔ زین. (شرفنامه ٔ منیری ). دریچه ٔ زین اسب و طاق زین. (برهان ). طنبک. (برهان ). رجوع به تنبوک شود.

تنبک. [ تُم ْ ب َ ] (اِ) دهلکی باشد کوچک که بازیگران و مسخره ها دارند و در هنگام بازی و رقاصی بنوازند. (فرهنگ جهانگیری ) (از فرهنگ رشیدی ). دهلی باشد دم دراز که از چوب و سفال سازند وبازیگران در زیر بغل گرفته بنوازند. (برهان ) (از ناظم الاطباء). دهلی باشد درازدم که ازچوب و سفال سازند و بر سر آن که بمنزله ٔ کاسه ٔ پهن است پوست کشند و لوطیان و بازیگران آن را با انگشت نوازند. (انجمن آرا). دهلکی باشد که بازیگران و مسخرگان در هنگام رقص و بازی بنوازند. و در محاوره سازی است که یک طرفش به خام کشند و یکطرف بسته باشد و آنچه از دو سو به خام کشند دهل است... (آنندراج ). دهل کوچک و نقاره ٔ کوچک و بمعنی ساز معروف که به عرف هندوستان آن را طبله گویند. (غیاث اللغات ) :
ز شوریدگی تنبک زخم ریز
دماغ فلک سفته از زخم تیز.
نظامی.
رجوع به تنبک شود.
- تنبک تعلیم ؛ تنبکی که در وقت ورزش و تعلیم کردن کشتی با شاگردان ، نوازند و این رسم ولایت است. (آنندراج ) (از ناظم الاطباء) :
در چمن تنبک تعلیم غمت غنچه ٔ گل
رندباغانی طنبورنوازت بلبل.
میرنجات (از بهار عجم و آنندراج ).
لنگر اگر این است که من می بینم
خوبان دگر تنبک تعلیم که اند.
سیدبرهنه (ایضاً).
|| با انگشت ابهام و سبابه و وسطی گرفتن چیزی خوردنی یعنی به سر انگشت چیزی برداشتن و خوردن. (برهان ) (ازناظم الاطباء).

تنبک. [ تَم ْ ب َ ] (ع اِ) گیاهی چون تیغ و آن را بانارجیلا (غلیان ) تدخین کنند و فارسی معرب است. (از المنجد). تنباکو. رجوع به تنباکو شود.

معنی تنبک به فارسی

تنبک
( اسم ) یکی از آلات موسیقی مانند دهل که از چوب و سفال یا فلز سازند و در یک سوی آن پوستی نازک کشندوبهنگام نواختن آنرا در زیر بغل گیرند و با سر انگشتان نوازند دنبک .
گیاهی چون تبغ و آن را بانارجیلا تدخین کنند و فارسی معرب است ٠ تنباکو ٠
به معنی انگشت زدن ٠٠٠ نواختن تنبک که یکی از آلات موسیقی ضربی است ٠
نوازنده تنبک ٠ آن که تنبک نوازد ٠
( اسم ) ۱- تار همراه تنبک ۲- آلات ضرب و نوازندگی آنچه نوازندگان با آنها زنند و نوازند.

معنی تنبک در فرهنگ معین

تنبک
(تُ بَ) (اِ.) یکی از سازها که به آن ضرب هم گویند. آن را از چوب و سفال یا فلز سازند و در یک سوی آن پوستی نازک کشند و به هنگام نواختن آن را در زیر بغل گرفته با سر انگشتان می نوازند.
(رُ تُ بَ) (اِمر.) ۱ - تار همراه تنبک . ۲ - آلات ضرب و نوازندگی .

معنی تنبک در فرهنگ فارسی عمید

تنبک
از آلات موسیقی به شکل دهل که از فلز یا چوب می سازند و در یک طرف آن پوست نازکی می کشند و آن را هنگام نواختن زیر بغل می گیرند و با سر انگشتان به آن می زنند، ضرب، خمک، خنبک.

تنبک در دانشنامه اسلامی

تنبک
تنبک، از سازهای کوبه ایِ پوستی که بدنه آن بیش تر از چوب ساخته می شود. انواع این ساز، با شیوه های گوناگونِ اجرا، در کشورهای عربی و ایران و افغانستان و ترکیه رایج است.
نام این ساز در منابع به صورتهای تُمبَک، تُبتَک، تُنبیک، تنبوک، دُنبک، دُمبرک، دُمبُلک، تُبنُک، دُمبک، خُنبَک و تینبَک نیز آمده است. امروزه آن را «ضرب» نیز می نامند، اما معلوم نیست این نام از چه زمانی متداول شده است. به عقیده ابوالحسن صبا (متوفی ۱۳۳۶ ش)، واژه تمبک از تُم (صدای ناحیه مرکزی پوست) و بَک (صدای ناحیه کناری پوست) تشکیل شده است. برخی این واژه را صورت تغییریافته خُنبَک یا خُمَک به معنای خُم کوچک می دانند.
قدیمترین کتاب ذکر این ساز
قدیمترین متنی که در آن نام این ساز آمده، یادگار زریران (تألیف حدود قرن ششم میلادی) است. در کتاب خسرو قبادان و ریدک نیز دنبک زن در ردیف خنیاگران ذکر شده است. به نوشته فروغ تنبکِ دوره ساسانی ظاهراً شبیه تنبکهای امروزی بوده است.
جنس بدنه
در قدیم بدنه تنبک را از چوب، سفال و گاه فلز می ساختند. امروزه برای ساخت آن از نئوپان و پلاستیک نیز استفاده می کنند، اما بیش تر تنبکها از چوب ساخته می شوند. بهترین نوع چوب برای آن، چوبِ تنه کهنه درخت گردوست که به اصطلاح سازندگان ساز، «سایه خواب» شده و شیره نباتی آن خارج شده باشد.
اجزای تنبک
...

تنبک در دانشنامه ویکی پدیا

تنبک
تنبک (تمبک، دمبک، دندونک و ضَرب) یکی از سازهای کوبه ای ایرانی است. این ساز پوستی، از نظر سازشناسی جزء طبل های جام شکل محسوب می شود که از این خانواده می توان به سازهای مشابه مانند داربوکا در کشورهای عربی و ترکیه و همچنین زیربغلی در افغانستان اشاره کرد.
سازهای کوبه ای (ضربی)
بدنهٔ تنبک را در گذشته از جنس چوب، سفال و گاهی هم فلز می ساختند، لیکن امروزه از جنس چوب می سازند. تنبک از بخش های زیر تشکیل شده است:
از حلقه در انگشت های وسطی دستان می توان با زدن روی پوست دهانه بزرگ چسبیده به تنه و شیارهای روی تنه با کشیدن حلقه ها اصوات و شیرین کاری های متنوع و جالبی اجرا کرد
پیشینه تنبک با نام های پهلوی دمبلک به پیش از اسلام می رسد و بنابر نظر دکتر معین دمبک صورت دگرگون شدهٔ همین نام است.
عکس تنبک
مختصات: ۲۷°۴۳′۳۶″ شمالی ۵۲°۱۰′۲۴″ شرقی / ۲۷٫۷۲۶۶۷°شمالی ۵۲٫۱۷۳۳۳°شرقی / 27.72667; 52.17333
از مروارید تا نفت / تاریخ خلیج فارس از بندر کنگان تا عسلویه، رضا طاهری، انتشارات داستاسرا
درگاه ملی آمار
تنبک روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان در استان بوشهر جنوب ایران. این روستا در دهستان طاهری قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲۸۶ نفر بوده است؛ که به واسطهٔ ایجاد تأسیسات عظیم گازی در شهرستان کنگان و در این منطقه مردم این روستا به شهر کنگان مهاجرت کردند.
سه تنبک، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان لامرد در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان سیگار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۴۹ نفر (۷۹خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تنبک

تنبک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
دُنبَک (آلت ضرب) آلت موسیقی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت تنبک   • تنبک نوازی شاد   • تنبک زدن شاد   • تنبک عربی   • انواع تنبک   • تنبک نوازی بهمن رجبی   • تنبک بندری   • تنبک شاد   • معنی تنبک   • مفهوم تنبک   • تعریف تنبک   • معرفی تنبک   • تنبک چیست   • تنبک یعنی چی   • تنبک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تنبک
کلمه : تنبک
اشتباه تایپی : jkf;
آوا : tonbak
نقش : اسم
عکس تنبک : در گوگل

آیا معنی تنبک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )