برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1570 100 1
شبکه مترجمین ایران

تنباکو

/tanbAku/

معنی تنباکو در لغت نامه دهخدا

تنباکو. [ تَم ْ ] (اِ) برگ معروف ، در مآثر رحیمی آورده که تنباکو از طرف فرنگ به دکن آمد و از آنجا در هند از عهد اکبر شاه رواج یافت.... (از آنندراج ). ظاهراً قسمی از ماهی زهرج جبلی که قلومس نامند بوده باشد. چه در ماهیت به قسم سیم او شبیه و در سمیت نسبت بماهی به او مشابه و قسم سیم قلومس را تعریف کرده اند که برگش مثل برگ کرنب واز آن درازتر و با اندک رطوبت چسبنده و ساقش زیاده بر ذرعی... و تخمش در غلافی مایل به سیاهی است... (ازتحفه ٔ حکیم مؤمن ). گیاهی از طایفه ٔ سلانه و از نباتات بومی آمریکا که برگهای آن را خشک نموده و سپس لوله کرده و یا بریده و یا خرد نموده بوضعهای مختلف می کشند و این گیاه که بومی جزیره ٔ کوچکی از امریکا می باشد موسوم به تاباگو در سال 968 هَ. ق. تخمش را ازاین مملکت به فرنگستان آورده زراعت کردند و محتوی ماده ٔ سمی خطرناکی است موسوم به نیکوتین و در بدن انسان دارای آثاری است که کاملاً مقابلی می کند آثار چای و قهوه را. و کشیدن برگ تنباکو سزاوار نیست... و در بیشتر ممالک متمدن خرید و فروش تنباکو انحصار دارد وزراعت آن نیز در تحت مراقبت دولت می باشد... (ناظم الاطباء). به فرانسه تاباک و به اسپانیولی تاباکو واصل آن از جزیره ٔ تاباگو ، یکی از جزایر آنتیل کوچک است. که برگ آن را بصورتها مختلف برای تدخین یا انفیه و یا جویدن ، آماده سازند.این گیاه که از نوع گیاهان سولانسه است ارتفاع آن تا به دو متر و طول برگ آن تا 70 سانتیمتر و عرض آن تا 60 سانتیمتر می رسد و بوسیله ٔ اسپانیولها وارد اروپا شد و ژان نیکو سفیرکاترین دو مدیسی آن را در فرانسه رواج داد و امروز تقریباً در کشورهای دنیا آن را کشت کنند و مهمترین مراکز کشت این گیاه در کوبا، جاوه و سوماترا و ایالات متحده ٔ امریکای شمالی و بالکان ،آسیای صغیر... است برگ این گیاه دارای آلکولوئید خطرناکی بنام نیکوتین است که از زهرهای کشنده است. (از لاروس ). بلفظ کشیدن مستعمل اهل زبان و لفظ نوشیدن محض خطاست. (غیاث اللغات ) (از آنندراج ). بسر قلیان کردی کنایه از، مهیا کردن حقه برای کشیدن تنباکو است. (از آنندراج ) :
و آن یکی پهلو زند کاینک به سر قلیان ناز
کرده ام تنباکوی لطفی که از من نگذری.
فوقی یزدی (از آنندراج ).
در زبان فارسی کلمه ٔ تنباکو ...

معنی تنباکو به فارسی

تنباکو
( اسم ) ۱ - گیاهی از گونه های توتون از تیر. بادنجانیان که یکساله است و بارتفاع ۲ مترمیرسد و پوشیده از کرکهای چسبنده و کوتاه و دارای بویی نامطبوع است و آن از نباتات بومی از امریکاست که برگهای آنرا خشک و سپس لوله کنند و یا بریده خرد سازند و بطرق مختلف میشکند . ۲ - قسمی توتون که آنرا در سر غلیان ریزند و کشند .
کسی که قلیان می کشد
تنباکو کشیدن
تدخین تنباکو قلیان کشیدن .
ریزه تنباکو آنچه از تنباکو می ماند چون قسمت قابل استفاده از آن را بردارند .
خرده تنباکو تنباکوی ریزه ریزه شده
نم کن

معنی تنباکو در فرهنگ معین

تنباکو
(تَ) (اِ.) گیاهی است یک ساله ، بومی قارة امریکا که به وسیلة اسپانیایی ها به اروپا برده شده . از گونة توتون است که برگ آن را خشک کرده و به وسیلة دود کردن ، استعمال می شود، دارای مادة سمی نیکوتین است .

معنی تنباکو در فرهنگ فارسی عمید

تنباکو
۱. = توتون
۲. قسمی از توتون که در سر قلیان می ریزند و تدخین می کنند.

تنباکو در دانشنامه اسلامی

تاریخ دخانیه یا تاریخ وقایع تحریم تنباکو، نوشته شیخ حسن اصفهانی کربلایی، کتابی است به زبان فارسی با موضوع تاریخ ایران و اسلام.
این اثر، روح کلی جنبش تنباکو را نشان می‎دهد... احساس نویسنده، همان احساسی است که در فضای جنبش به وجود آمده، نه احساس مورخی که بعدها، تحت تأثیر نتایج تاریخی آن تحول و تنها با تکیه به اسناد و نوشته‎ها و خاطرات، تاریخ جنبش را نوشته باشد.
رسول جعفریان، کتاب را تصحیح کرده و بر آن مقدمه نوشته است.
کتاب، دارای مقدمه مصحح و محتوای مطالب در فصل‎های متعدد است.
در تحلیل نویسنده این کتاب، جنبش تنباکو، جنبشی کاملا مخالف با دخالت اجنبیان و در راستای تقویت اسلام بود. ازاین‎رو کتاب، سراسر حاوی مطالب ضد غربی است. در این اثر «شیخ حسن، ابتدا بر نقش جنبش در احیای اسلام در برابر «امواج فتن فرنگستان» سخن به میان آورده و برای شرح و بسط خسارت ناشی از این فتنه‎ها توضیحی در باب آثار مراوده با فرنگستان ارائه می‎دهد. به دنبال آن، تحلیلی از چگونگی پیدایش قشر فرنگی‎مآب بیان می‎دارد... وی سپس از رشد این نگرش در میان فرنگی‎مآبان اشاره کرده و از جمله مهم‎ترین نتیجه آمیزش با مردم فرنگستان را همین می‎داند که «منکرات اسلامیه» اهمیت خود را از دست داده است... باید از دوستی و موادّه و مراوده با کفار پرهیز کرد...».
«وی سپس از مقاله‎ای یاد می‎کند که در روزنامه اختر چاپ شده و ضمن آن همین اندیشه‎های فرنگی‎مآبی ترویج گشته است. وی متن نامه را آورده و پس از آن به نقد مقاله پرداخته است. عنوان آن مقاله، «لزوم تشکیل انجمن دانش» و هدف اصلی آن حمله به علوم دینی و عالمان بوده است. پرسش آن مقاله این است: چرا علمای ما با این مقدار تحصیل هنوز نتوانسته‎اند «یک آلت جزئی بی‎قابلیت» بسازند»؟.
یکی از وقایع مشهور و معروف و سرنوشت ساز در کشورمان ایران، واقعه تحریم تنباکو و در نهایت لغو امتیاز آن می باشد، که آن را به قیام و نهضت تنباکوی ایران نام گذاری کرده اند. اقتصاد سنتی ایران د ...

تنباکو در دانشنامه ویکی پدیا

تنباکو
تنباکو یا توتون گیاهی با برگ های پهن است که در اصل در آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کرد و امروزه در سراسر جهان کشت می شود. نام تنباکو به برگ های خشک و بریده شدهٔ این گیاه هم گفته می شود. مصرف اصلی این گیاه تدخین دود حاصل از سوزاندن برگ های خشک آن است که دارای نیکوتین است. این کار با پیچیدن آن در کاغذ یا پیچیدن برگ های برش نخوردهٔ آن به صورت سیگار یا سیگار برگ یا ریختن آن ها در سر قلیان و تدخین (کشیدن) آن ها انجام می شود.
ویکی پدیای انگلیسی
دانشنامه به من بگو چرا و چگونه، آرکادی لئوکوم
این گیاه به طور معمول پانزده تا بیست و پنج سانتی متر رشد می کنند، برگ های آن بزرگ و پهن بوده و حدود نیم متر ارتفاع دارند که دارای شیرهٔ چسبنده ای است.
در اواخر قرن پانزدهم میلادی پس از آن که کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف کرد، توانست شیوهٔ استعمال تنباکو را از سرخ پوستان بیاموزد. از نظر سرخ پوستان تنباکو گیاهی مقدس بود و آن ها را با عالم ارواح ارتباط می داد. تنباکو به اقتصاد آمریکا کمک شایانی کرد و به اروپا و سپس دیگر نقاط جهان راه یافت.
این محصول، یک کالای با ارزش در اقتصاد کشورهایی چون کوبا، هند، چین و ایالات متحدهٔ آمریکا است.
عکس تنباکو
تنباکو زینتی(نام علمی: Nicotiana sylvestris) نام یک گونه از تیره بادنجانیان است.
قیام تنباکو نام جنبشی اجتماعی در ایران دوره قاجار بود.
مرکز اصناف و بازرگانان ایران.
در آن وب گاه آمده: «هر گونه نسخه برداری؛ کپی برداری و بهره برداری از موضوعات، مطالب، اخبار، تصاویر، لیستها و مندرجات این سایت با ذکر نام منبع بلامانع است».
قیام اصناف و بازاریان ضد امتیاز تنباکو در حقیقت مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی بود و موفقیت آن ها در این راه زمینه همکاری و همگامی دو نیروی بزرگ ضد استبدادی و بازاریان و علمای دینی دارای یک سابقه دیرینه و از ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تنباکو در دانشنامه آزاد پارسی

تَنْباکو (tobacco)
تَنْباکو
گروهی از گیاهان خانوادۀ بادمجانیان، از جنس Nicotiana، بومی بخش هایی از امریکا. گونۀ Nicotiana tabacum به فراوانی در مناطق گرم و دارای آب و هوای خشک کشت می شود و از آن سیگار تهیه می کنند. از برگ های خردشدۀ آن نیز انفیه می سازند. N. perdica تنباکوی معروف ایرانی است. برگ های تنباکو را خشک می کنند، عمل می آورند، و پیش از مصرف، به مدت دو تا سه سال در انبار نگه می دارند تا به مرحلۀ تکامل خود برسند. در قرن ۱۶، تنباکو به منزلۀ دارو به اروپا وارد شد. از دهۀ ۱۹۵۰، مشخص شد که مصرف آن برای سلامت انسان زیان آور است (← سرطان). برگ تنباکو حاوی نیکوتین است. نیکوتین روغنی بی رنگ است و زمانی سمی نیرومند شناخته می شد. این ماده در انسان ایجاد اعتیاد می کند. از نیکوتین برای ازبین بردن حشرات نیز استفاده می کنند. سود تجارت جهانی تنباکو سالانه ۶میلیارد دلار است. پژوهشگران ژنی اضافی به تنباکو اضافه کرده اند تا این گیاه را در برابر علف کش ها مقاوم سازند. در ۱۹۹۴، این نوع بوته ها به صورت تجارتی کشت شدند. تنباکو نخستین موجود زندۀ تراژنی است که به بازار فروش اروپا وارد شد. نیکوتین اعتیادآور، و نیکوتین خالص سمی نیرومند است که موجب تحریک بدن می شود و احساس نیاز به آن باعث می شود مصرف سیگار ادامه یابد. آن ها که به کشیدن سیگار عادت دارند، می گویند ترک سیگار دشوار و حتی ناممکن است. سیگارکشیدن معضلی بزرگ است، زیرا مواد شیمیایی دیگری جز نیکوتین در سیگار وجود دارد که موجب ایجاد بیماری های فراوان دیگر می شود و مرگ زودهنگام را به دنبال دارد. استعمال دخانیات از اروپا به عثمانی و از آن طریق به ایران رسید. استفاده از توتون و تنباکو در ایران از زمان صفویه معمول شد. از آن پس، اقداماتی برای مبارزه با آن، مخصوصاً در دوران شاه صفی، صورت گرفت اما سودی نبخشید و چپق و قلیان جزو وسایل ضروری خانه ها شد. امروزه این مواد بیشتر به صورت سیگار مصرف می شوند.نیز←توتون

تنباکو در جدول کلمات

انواع توتون و تنباکو برای دود کردن
دخانیات

معنی تنباکو به انگلیسی

tobacco (اسم)
دخانیات ، تنباکو ، توتون

معنی کلمه تنباکو به عربی

تنباکو
تبغ
بائع السجائر
حرکة التبغ

تنباکو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بنده خدا
نوعی مواد مخدر،توتون
نوعی مواد مخدر که در تدخین از قلیان از آن استفاده می‌شود ،

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواص تنباکو   • فروش تنباکو   • تنباکو میوه ای   • انواع تنباکو   • تفاوت توتون و تنباکو   • خرید تنباکو   • کاشت تنباکو   • گیاه تنباکو   • معنی تنباکو   • مفهوم تنباکو   • تعریف تنباکو   • معرفی تنباکو   • تنباکو چیست   • تنباکو یعنی چی   • تنباکو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تنباکو

کلمه : تنباکو
اشتباه تایپی : jkfh;,
آوا : tanbAku
نقش : اسم
عکس تنباکو : در گوگل

آیا معنی تنباکو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )