برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1675 100 1
شبکه مترجمین ایران

تمایز

/tamAyoz/

مترادف تمایز: اختلاف، تباین تفاوت، فرق ، وجه ممیزه، شاخصه، جدا کردن، جدا بودن، تفاوت داشتن

متضاد تمایز: تماثل

برابر پارسی: دگرگونی، جدا کردن، جداسازی

معنی تمایز در لغت نامه دهخدا

تمایز. [ ت َ ی ُ ] (ع مص ) تفرق. (اقرب الموارد). جداکردن. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا).

معنی تمایز به فارسی

تمایز
متفرق شدن، جداکردن، باهم تفاوت داشتن
تفرق . جدا کردن
[response differentiation] [روان شناسی] توانایی اندامگان در یادگیری ارائۀ پاسخ های متفاوت به چند محرک مشابه
[sex differentiation, sexual differentiation] [زیست شناسی- علوم جانوری] فرایند پیدایش تفاوت های میان جنس نر و جنس ماده

معنی تمایز در فرهنگ معین

تمایز
(تَ یُ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - با هم فرق داشتن . ۲ - جدا شدن .

معنی تمایز در فرهنگ فارسی عمید

تمایز
۱. متفرق شدن.
۲. جدا شدن.
۳. با هم تفاوت داشتن.

تمایز در دانشنامه اسلامی

در اصطلاح فلسفی تمایز اعدام به این معناست که در حیطه و کتم عدم، تمایز و جدایی میان افراد فرضی عدم باشد. این بحث از قدیم در لابه لای مباحث مطرح بوده است. عده ای از متکلمان مثل علامه حلی و خواجه نصیرالدین طوسی ، قائل به تمایز در اعدام بوده اند، عده ای این بحث و اختیار قول و نظر در آن را وابسته به ثبوت وجود ذهنی دانسته اند و اکثر فلاسفه قائل به عدم تمایز شده اند. این بحث از سه جهت قابل پیگیری است. اول از این جهت که میان اعدام مطلق تمایزی وجود دارد یا نه و در مرحله بعد، بحث از تمایز در عدم مضاف و سوم، بحث از تمایز در عدم مقید. حال به بررسی تک تک این مباحث می پردازیم.
بحث مساوقت شیئیت با هستی و تمیز نداشتن ماهیات در عدم و مانند آن ناظر به خرج است و معتزله مخالف با آن هستند. انگیزه اصلی آنها دراین مورد، دو امر بوده است؛ ا. تبیین علم ازلی واجب قبل از پیدایش اشیاء؛ ب. اثبات ازلیت امکان عالم در عین نفی ازلیت عالم.
تمایز در عدم مطلق
عدم مطلق عبارتست از عدم، بدون هیچ گونه قیدی. به عبارت دیگر، عدم مطلق عبارتست از عدم از آن جهت که عدم است و معدوم از آن جهت که معدوم است. در چنین مفهومی هیچ وحدت ، کثرت و جهت تمایزی در خارج وجود ندارد. و هیچ عدمی از عدم دیگر و هیچ معدومی از معدوم دیگر امتیاز نمی یابد و فقط وهم انسان است که بعد از آنکه امور وجودی را ممتاز از یکدیگر یافت، عدم هر یک را نیز ممتاز می پندارد در حالیکه امتیاز آنها حقیقی نیست. تمایز منوط به دو شرط است: واقعیت داشتن و وجود کثرت و تغایر در آن واقعیت . حکما گفته اند، اعدام از آن جهت که به حمل اولی، اعدام هستند، چون هیچ چیز نیستند، تمایزی ندارند چون واقعیت و تحققی ندارند، واقعیت عدم فقط ذهنی است و در خارج چیزی به نام عدم وجود ندارد.
ادله عدم تمایز اعدام مطلق
۱. اگر بین اعدام، امتیاز حقیقی موجود بود؛ در هر شیء اعدام غیر متناهی جمع می شدند؛ زیرا بر یک شیء (مثل شجر)، عدم های بی شماری قابل صدق است (عدم میز، عدم صندلی ، عدم انسان و...) و از طرف دیگر عدم یک شیء، عدم دیگری، نظیر عدم عدم آن هم متصور است پس نسبت به هر امری، سلسله های فزاینده از اعدام را می توان تصور کرد و در هر مورد، سلسله های غیر متناهی از اعدام لازم می آید و چون ...

تمایز در دانشنامه ویکی پدیا

تمایز
تمایز (به انگلیسی: Differentiation) دلالت دارد بر:
فرایند جدا، تفکیک و تخصصی شدن؛ به دست آوردن صورت ها و کارکردهای اختصاصی
در زیست شناسی معنی این اصطلاح عبارت است از فرایند ناهمانند شدن از طریق ایجاد اصلاح یا تغییر خاصه برای کارکرد یا منظوری خاص.
یاوری
تمایز (به فرانسوی: La Distinction) کتابی است نوشتهٔ جامعه شناس فرانسوی پیر بوردیو (۱۹۳۰–۲۰۰۲) که بر پایهٔ تحقیقات تجربی بوردیو در فرهنگ فرانسه است. این کتاب که برگرفته از مطالعاتی است که او در طی سال های ۱۹۶۳ و ۱۹۸۸ انجام داده در سال ۱۹۷۹ در فرانسه با عنوان La Distinction منتشر شد. در ایران با ترجمه های گوناگون همچون ترجمه حسن چاوشیان از نشر ثالث منتشر شده است. در سال ۱۹۹۸ با رای انجمن بین المللی جامعه شناسی در لیست مهم ترین آثار جامعه شناسی قرن بیستم جزو ۱۰ کتاب اول قرار گرفت.
روش های مرسوم در تمایز سلول های بنیادی در محیط برون تن شامل استفاده از تعدادی مولکول های مختلف واسطه به عنوان مثال مولکول های کوچک یا فاکتورهای رشد می باشد.
به عنوان مثال پوشش نانو فایبرها با فسفات کلسیم باعث تمایز سلول های مزانشیمال انسانی به سمت استخوان خواهد شد. از طرف دیگر مشخص شده است که سلول های بنیادی به سیگنال های فیزیکی محیط اطراف نیز حساس هستند. سلول های مزانشیمال می توانند بر اساس هندسه سطح در مسیر تمایز به دو دودمان سلولی شامل سلول های چربی یا استخوان قرار گیرند. تغییر در هندسه سطح در تنظیم اسکلت سلولی و چسبندگی موضعی سلول با اعمال محدودیت بر روی پهن شدگی سلولی و در نهایت تأثیر بر روی مسیرهای سیگنال سلولی باعث تمایز سلول های بنیادی می شود. به عنوان مثال بسترهای نانو فایبری که به صورت موازی ریسیده شده در مقایسه با بسترهای نانو فابری که به صورت درهم ریسیده شده است تمایز سلول های C17.2 تأثیر بیشتری داشته است. تحقیقات دیگری نشان داده است که سختی سطح، تحریک های الکتریکی و … نیز بر تمایز سلول ها ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تمایز در دانشنامه آزاد پارسی

تَمایُز (differentiation)
در جنین شناسی، فرایندی که طی آن، یاختهها از یکدیگر متمایز و به ساختار های پیچیده تر تبدیل می شوند که این ساختارها در جاندار بالغ، اعمال خاص ایفا می کنند. ازجمله، یاخته های جنینی ممکن است به شکل یاخته های عصبی، ماهیچه ای یا استخوانی تکوین یابند.

تمایز را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ملیکا
تمایز. [ ت َ ی ُ ] (ع مص ) تفرق . (اقرب الموارد). جداکردن . (یادداشت بخط مرحوم دهخدا).
آیا اختلافی میان این دو واژه هست ؟
نیازعلی شمس
بازشناسی
شهریار آریابد
در پارسی " ناسانی " از نسک " فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
شهناز اکبرزاده
شناسایی
بازشناسی
تفاوت قایل شدن
متفاوت بودن
فرق داشتن
جداسازی
علی باقری
تمایز DIFFERENTIATION :[اصطلاح جامعه شناسی] به وجود آمدن پیچیدگی فزاینده در درون سیستمهای ارگانیک یا جوامع.
منبع https://rasekhoon.net
غفار
دگردیسی،دوگانگی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تمایز یعنی چه   • تمایز سلولی چیست   • سلول تمایز یافته چیست   • تمایز بوردیو   • تمایز سلولی در گیاهان   • معنی تمایز   • تمایز چیست   • مفهوم تمایز   • تعریف تمایز   • معرفی تمایز   • تمایز یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی تمایز

کلمه : تمایز
اشتباه تایپی : jlhdc
آوا : tamAyoz
نقش : اسم
عکس تمایز : در گوگل

آیا معنی تمایز مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )