برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1532 100 1
شبکه مترجمین ایران

تقوا

/taqvA/

مترادف تقوا: اتقا، پارسایی، پرواپیشگی، پروادار، پرهیزگاری، تدین، تقدس، تورع، دیانت، دینداری، زهد، عفاف، فضیلت، ورع

متضاد تقوا: ناپارسایی

برابر پارسی: پرهیزکاری، پارسایی، پرهیز

معنی تقوا در لغت نامه دهخدا

تقوا. [ ت َ ] (ع اِمص ) پرهیزکاری و ترس از خدا. (از ناظم الاطباء). تقوی. رجوع به تقوی شود.

معنی تقوا به فارسی

تقوا
پرهیز، ترس ازخداواطاعت امراو، پرهیزکاری
جمع تقی

معنی تقوا در فرهنگ فارسی عمید

تقوا
ترس از خدا و اطاعت امر او، پرهیزکاری، پرهیز.

تقوا در دانشنامه اسلامی

تقوا
تقوا، اصطلاحی اخلاقی به معنای خویشتن داری در اطاعت از دستورات الهی و دوری از گناهان است. قرآن تقوا را شرط نجات از آتش جهنم و قبولی اعمال دانسته که موجب نزول برکات بر شخص و رهایی او از گرفتاری ها در دنیا می شود. تکرار پُرشمار این واژه در قرآن و روایات از جایگاه بالای آن حکایت می کند.
علاوه بر احادیث فراوانی که به این موضوع پرداخته اند، خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه مشهور به خطبه همام به اوصاف متقین اختصاص دارد.
تقوا درجات مختلفی دارد و ملاک برتری انسانها نزد خدا نیز همین درجات است: دوری از گناهان، دوری از شُبهات، دوری از امور حلال غیرضروری و اشتغال قلب به خدا.
تقوا
تقوی به معنی دوری و اجتناب از گرفتار شدن به خشم الهی و ورع داشتن در ارتکاب محارم است.
معنای اصطلاحی تقوا در سخن امام صادق علیه السلام خلاصه می شود: «...اَن لایفْقِدَکَ اللهُ حَیْثُ اَمرَکَ و لایَراکَ حیثُ نَهاکَ».
(تقوا یعنی) آنجا که خداوند دستور داده حاضر باشی، تو را غایب نبیند و آنجا که نهی کرده، تو را مشاهده نکند.
در فرهنگ دینی، رکن اساسی اخلاق اسلامی تقواست و بدون آن، اخلاق و ایمان مفهومی ندارد همان طور که امیرمؤمنان علیه السلام فرمود: «التَّقوی رَئیسُ الاَخلاقِ» و «لاینْفَع الایمانُ بِغیرِ تقوی».
ارزندگی های دیگر تقوا عبارتند از:
درجه تقوا با درجات قرب الی الله و ارزشمندی انسان، نسبت مستقیم دارد و هر چه آدمی باتقواتر باشد به درگاه ربوبی نزدیکتر و از ارزش بیشتر برخوردار است. قرآن مجید بر این حقیقت، تصریح می کند: «...انَّ اکرَمَکُم عندَاللهِ اَتقیکُمْ اِنَّ اللهَ علیمٌ خَبیرٌ».
گرامی ترین شما نزد خدا باتقواترین شماست، همانان خداوند بسیار دانا و آگاه است.
تقوا ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد: قرآن و حدیث• تقوا (قرآن)، معنا و کاربردها و آثار تقوا در قرآن• آیه تقوا، آیه ۱۰۲ سوره آل عمران، از آیات مورد استناد در وجوب احتیاط• اهل التقوی، از اسما و صفات الهی• تقوای قرآنی، مباحث مطرح در تقوای مورد نظر قرآن• ت ...


تقوا در دانشنامه آزاد پارسی

(از مصدر وقایه، به معنای پرهیزکردن و خویشتن داری) در قرآن، مهم ترین و عام ترین ارزش اخلاقی. اگر به خدای متعال نسبت داده شود، معنایش دوری جستن از عذاب الهی و خداترسی است. این واژه در قرآن کریم، هفده بار و مشتقات آن بیش از ۲۰۰بار در معانی مختلف به کار رفته، از آن جمله است: ۱. محفوظ داشتن؛ ۲. پرهیزگاری و پارسایی؛ ۳. تقیّه کردن و ترسیدن؛ ۴. پروا و خشیت (از مقام پروردگار). با ملاحظۀ معانی یادشده می توان سیر بسط معناییِ تقوا را در قرآن دید. معنای اوّلیۀ تقوا (حایل قراردادن در برابر عذاب الهی) پس از گذشت از مرحلۀ میانی (ترس مؤمنانه از خدا)، موجب رعایت اوامر و نواهی الهی و ملاحظۀ خداوند در همه امور (معنای سوم) می شود. مهم ترین مفهوم هم ردیف با تقوا در قرآن، ایمان است و در بسیاری آیات این دو در کنار هم قرار داده شده اند: (بقره، ۱۰۳؛ اعراف، ۹۶ و محمّد ۳۶). در جای جای قرآن اوصاف متقین وجود دارد، ازجمله (انبیاء، ۴۸ـ۴۹؛ ق، ۳۱ـ۳۳). بخشیده شدن گناهان، امان یافتن از آتش دوزخ و رهایی از ترسِ عذاب، از آثار اخروی تقوا ذکر شده است. برخورداری از نیروی تشخیص حق از باطل (انفال، ۲۹) و برون رفت از تنگناها (طلاق، ۲) از دیگر ثمرات تقواست. توصیه به تقوا در آیات بسیاری ذکر شده، اما در دو آیۀ ۱۰۲ سورۀ آل عمران و آیۀ ۱۶ سورۀ تغابن اهمیتی ویژه دارد. در آیه ۱۳ سورۀ حجرات نیز تقوا تنها ملاک برتری انسان ها در پیشگاه خداوند معرّفی شده است. امام علی(ع) در نهج البلاغه، خطبه هَمّام، به تفصیل اوصاف پارسایان را بیان کرده است.

نقل قول های تقوا

تقوا (پرهیزگاری) همچنین :پارسایی ، زهد موضوع این صفحه است.
• «بنیادی را که بر پرهیزگاری استوار است چیزی نلرزاند، و کشتزاری که آبِ تقوا خورَد، تشته نماند....» نهج البلاغه، خطبه ۱۷ -> علی بن ابی طالب

تقوا در جدول کلمات

معنی تقوا به انگلیسی

piety (اسم)
پارسایی ، تقوا ، تقوی ، خداترسی
pietism (اسم)
پارسایی ، پرهیز گاری ، تقوا ، تقوی
virtue (اسم)
پرهیز گاری ، حسن ، عفت ، پاکدامنی ، پرهیز کاری ، تقوا ، تقوی

معنی کلمه تقوا به عربی

تقوا
مزية

تقوا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهزاد
ترمز در مقابل گناه
شهید مطهری
مسعود ایمانی
استاد دینانی می گوید: ریشه کلمه تقوا ؛ وقایه است که به این معانی بکار می رود : نگهداشتن _ حفظ کردن_ بازداشتن_ و ....
محمود از یزد
معانی متعدد دارد قبل از اسلام یکسری,معنی داشت در قرآن معانی دیگری یافت و بعد از آن تا به امروز تغییرات گسترده یافته است.
تحقیق جامعی در دانشگاه اصفهان در این خصوص صورت گرفته است
اسماعیل
تقوا یعنی مراقبت کردن ، کسایی که در عمل مراقبند
احمد سهرابی
A به منظور اینکه خودش را در برابر صدمه و آسیب احتمالی ، C حفظ نماید ، B را در بین خودش و C قرار دهد. این موضوع با مثال واضح تر میشود. در میدان جنگ اگر شخصی برای جلوگیری از اصابت نمودن شمشیر دشمن، سپر خود را مابین خودش و شمشیر دشمن قرار دهد ، میتوان گفت او متقی است و تقوای شمشیر دشمن اش را دارد. این شخص حتی اگر در هنگام مواجه شدن با شمشیر دشمن ، بتواند از فنون رزمی استفاده نموده و مثلا جاخالی بدهد ، هم میتوان گفت خودش را حفظ کرده و متقی است. حتی اگر به دشمن پشت کرده و از میدان جنگ فرار نماید و خطر و آسیب احتمالی برخورد شمشیر دشمن را از خودش برطرف نماید، حتی یک متقی است.
اصل موضوع این است که شخص A برای اینکه متقی نامیده شود باید به هر وسیله و یا شیوه ای ، خود را از خطر آسیب احتمالی C , حفظ نماید.
در آیین کنفوسیوس و دایو چینی و به طبع آن در فنون رزمی ورزشهایی نظیر کونگ فو ، تقوا معنای عملی خودش را جالب به نمایش میگذارد. بهترین و امن ترین و آسوده ترین شیوه برای محافظت شخص، اصل پیشگیری از درگیری است. اما در صورت بروز درگیری ناخواسته، شخص باتقوا هنگام مواجه شدن با صدمات و ضربات خارجی، موقعیت بدنی اش را در حالتی قرار میدهد که این ضربات به او اصابت نکند و یا اگر ناگزیر مورد اصابت قرار گرفت ، نیروی خارجی مضر را نه تنها دفع نماید بلکه آنرا در جهت مخالف هدایت نماید. این اصل به نام اصل بی عملی یا Wu Wei می باشد.
بیژن
تقوای الهی یعنی" در مسیر الهی قرار گرفتن" ، یا ایها الذین امنوا اتقواالله یعنی ای کسانیکه ایمان آورده اید "در مسیر الهی " قرار بگیرید ." مسیر الهی" یعنی پرهیز از گناه، اطاعت از خدا ، حضور خدا در قلب ، حاضر دیدن خدا در همه جا و در هر کاری ، فقط از خدا ترسیدن ، فقط به خدا امید داشتن انشاالله همه انسانها در "مسیر الهی" قرار بگیرن .
پوریا
پارسایی
محمد
تقوا یعنی خدا را حاضر و ناظر اعمال خود دانستن، ترسیدن از خدا و امید به رحمت او داشتن،،بدانی که خدا داره نگاه میکنه یعنی همان آفریدگار جهان،آیا کسی جلوی ی آدم معمولی کار خطا ازش سر میزنه ،حالا همه ما در منظر خدا قرار داریم ،،،،،،،،،
مجید اسکندرپور
از آنجایی که واژه تقوا در زبان تازی مانیکی فراگیرتر و گسترده تر از انگاره پرهیزکردن دارد و گاهی سویه بایدها را هم در کنار نبایدها دربر می گیردپیشنهاد می کنم از واژه خویشتن داری (پاییدن جان و خویشتن خویش در برابر بایدها و نبایدهای پنداری، گفتاری و کرداری ) که دربرگیرندگی و فراگیری بیشتری دارد بهره ببریم
سپاسگزارم
Farhood
righteousness

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معني تقوا   • حدیث درباره ی تقوا   • تقوا در قرآن   • تقوا شعر   • داستان در مورد تقوا   • نقاشی تقوا   • مقاله در مورد تقوا   • تقوا ویکی پدیا   • معنی تقوا   • مفهوم تقوا   • تعریف تقوا   • معرفی تقوا   • تقوا چیست   • تقوا یعنی چی   • تقوا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تقوا

کلمه : تقوا
اشتباه تایپی : jr,h
آوا : taqvA
نقش : اسم
عکس تقوا : در گوگل

آیا معنی تقوا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )