برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1539 100 1
شبکه مترجمین ایران

تشهد

/taSahhod/

مترادف تشهد: شهادتین گفتن، شهادت دادن درنماز، شاهد خواستن، طلب گواهی کردن

برابر پارسی: گواهی

معنی تشهد در لغت نامه دهخدا

تشهد. [ ت َ ش َهَْ هَُ ] (ع مص ) به تحیات نشستن و شهادت آوردن. (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ). تحیات خواندن در نماز. (زمخشری ). اشهد ان لااله الااﷲ گفتن در نمازو نشستن تا آنجا و فی الحدیث : یعلمنا التشهد کما یعلمنا السورة؛ ای التحیات اﷲ. (منتهی الارب ). گفتن تحیات در نماز. (از اقرب الموارد). کلمه ٔ شهادت خواندن واشهد ان لااله الااﷲ گفتن. (غیاث اللغات ). گفتن شهادت در نشست پس از رکعت دوم هر نماز و نیز در نشستن پس از رکعت چهارم در نمازهای ظهر، عصر، عشا، و رکعت سوم در نماز مغرب به این عبارت : اشهد ان لااله الااﷲ وحده لاشریک له و اشهد ان محمداً عبده و رسوله :
از سجودش به تشهد برو آنگه به سلام
زو سلامی و درودی ز تو بر جمعکرام.
منوچهری.
زو دید آن نماز که قائم بود الف
راکع بمانددال و تشهد نمود لام.
خاقانی.
|| خواستن شهادت. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد).

معنی تشهد به فارسی

تشهد
طلب گواهی کردن، شاهدخواستن کلمه شهادت گفتن
( مصدر ) ۱- شاهد خواستنطلب گواهی کردن . ۲- گفتن شهادتین ( اشهد ان لاالهالاالله اشهد ان محمدا رسول الله ) در نماز.

معنی تشهد در فرهنگ معین

تشهد
(تَ شَ هُّ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - طلب گواهی کردن . ۲ - گفتن شهادتین . ۳ - گفتن شهادتین در نماز پس از دو سجدة رکعت دوم و رکعت آخر.

معنی تشهد در فرهنگ فارسی عمید

تشهد
۱. طلب گواهی کردن، شاهد خواستن.
۲. کلمۀ شهادت (اشهد ان لا اله الا اللّه) گفتن.
۳. گفتن شهادتین در نماز پس از دو سجدۀ رکعت دوم و رکعت آخر.

تشهد در دانشنامه اسلامی

تشهد
تَشَهُد از اجزای نماز است که در رکعت دوم و رکعت آخر نماز پس از دو سجده خوانده می شود.
تشهد از اجزای غیر رُکنی نماز است؛ به همین جهت اگر فراموش شود، باعث اِخلال و بُطلان نماز نمی شود. تشهد در همه نمازها به جز نماز میت وجود دارد.
در تشهد، به یگانگی خداوند و رسالت پیامبرش حضرت محمد (ص) گواهی داده می شود.
تشهد
این صفحه مدخلی از فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام است
از آن در باب صلات سخن رفته است.
مفاد: مفاد تشهّد عبارت است از شهادت به یگانگی خداوند و نفی شریک برای او، شهادت به مقام عبودیت و رسالت پیامبر صلی اللّه علیه و آله و درود و صلوات بر آن حضرت و خاندان پاک او.
جایگاه: تشهد در نمازهای دو رکعتی بعد از سجده دوم از رکعت دوم، در نماز سه رکعتی بعد از سجده دوم از رکعت دوم و سوم و در نمازهای چهار رکعتی بعد از سجده دوم از رکعت دوم و چهارم و در نماز یک رکعتیِ وتر بعد از سجده دوم از رکعت اول انجام می شود.
حکم: تشهد در نماز دو رکعتی یکبار و در نمازهای سه رکعتی و چهار رکعتی دو بار واجب است خوانده شود؛ لیکن رکن نیست؛ از این رو، ترک سهوی آن موجب بطلان نماز نمی شود.
لیکن در این صورت اگر پیش از رکوع رکعت سوم متذکّر آن شود باید بنشیند و تشهّد را بخواند و چنانچه بعد از رکوع یادآور شود بعد از فراغ از نماز بنابر مشهور باید قضای آن را به اضافه دو سجده سهو به جا آورد.
در ترک سهویِ تشهّد آخر، چنانچه پیش از اتمام سلام یا پس از آن لیکن قبل از انجام دادن منافیات نماز متذکر شود باید آن را تدارک کند، سپس سلام را بگوید و دو سجده سهو به جا آورد و اگر بعد از انجام دادن منافیات یادآور شود، در صحّت نماز و وجوب قضای تشهد یا بطلان نماز و اعاده آن، اختلاف است.
واجبات: نشستن به مقدار تشهّد و شهادت به توحید و رسالت و صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله و آل او ترتیب بین اجزای واجب آن (ابتدا توحید، سپس رسالت پس از آن صلوات. در تشهّد واجب است.
تشهد
معنی تَشْهَدَ: که شهادت دهد (مؤنث)
معنی تَشْهَدُ: گواهي مي دهد (مؤنث)
معنی ...

تشهد در دانشنامه آزاد پارسی

تَشَهُّد
در لغت، خواندن شهادتین و در اصطلاح، دعایی که در رکعت های دوم و چهارم نمازهای چهار رکعتی و در رکعت سوم نماز مغرب، بعد از سجده ها و در حالتِ نشسته خوانده می شود. تشهد در نماز واجب است، اگرچه بعضی از فقیهان اهل سنت، تشهد را در رکعت دوم واجب نمی دانند. در ذکر تشهد و نیز حالت نشستن هنگام خواندن آن ذکر، مستحباتی نیز وارد شده است، مانند گفتن الحمدلله در آغاز، و نگاه کردن به دامن به هنگام خواندن ذکر. معروف ترین و رایج ترین ذکر تشهد در نزد اهل سنت، چنین است: التّحیات لله و الصلوات و الطیبات، السلام علیک ایها النبی و رحمةالله و برکاته، السلام علینا و علی عبادالله الصالحین، اشهد اَن لا اله الّاالله و اشهد اَنَّ محمداً عبدُه و رسولُه. در این دعا و نیز دیگر اذکاری که از طریق اهل سنت برای تشهد نقل شده است صلوات بر محمد و آل او وجود ندارد. نزد شیعیان تشهد چنین است: اشهد ان لا اله الّاالله وحده لاشریک له و اشهد ان محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علی محمد و آل محمد.

تشهد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تشهد   • قنوت نماز   • تشهد نماز اهل سنت   • اذان نماز   • سلام نماز خواندن   • متن قنوت   • سلام نماز واجب   • معنی تسبیحات اربعه   • مفهوم تشهد   • تعریف تشهد   • معرفی تشهد   • تشهد چیست   • تشهد یعنی چی   • تشهد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تشهد

کلمه : تشهد
اشتباه تایپی : jain
آوا : taSahhod
نقش : اسم
عکس تشهد : در گوگل

آیا معنی تشهد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )