برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1621 100 1
شبکه مترجمین ایران

ترکان

/tarakAn/

معنی اسم ترکان

اسم: ترکان
نوع: دخترانه
ریشه اسم: ترکی
معنی: در دوره مغول، عنوانی مخصوص زنان اشراف، نام مادر سلطان محمد خوارزمشاه

معنی ترکان در لغت نامه دهخدا

ترکان. [ ت ِ ] (ع مص ) گذاشتن. (منتهی الارب ) (آنندراج ). تَرک. (ناظم الاطباء). واگذاشتن. (از اقرب الموارد). || ترک کردن (از اضداد). (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد) (از المنجد). و رجوع به ترک شود.

ترکان. [ ت َ ] (اِ) لقب زنان از عالم بی بی و بیگمه. (غیاث اللغات ) (آنندراج ) :
کار ترکانست نی ترکان برو
جای ترکان خانه باشد، خانه شو.
مولوی.
|| ملکه یا از نزدیکان زنانه ٔ شاه از مادر و جز آن. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). || از القاب سلاطین ماوراءالنهر بوده اعم از مرد یا زن. (یادداشت ایضاً).

ترکان. [ت ُ ] (اِخ ) دهی است از دهستان الموت که در بخش معلم کلایه ٔ شهرستان قزوین و در 9 هزارگزی جنوب خاوری معلم کلایه و 46 هزارگزی راه عمومی قرار دارد. کوهستانی و سردسیر است و 69 تن سکنه دارد آب آن از چشمه سار و محصول آن غلات و شغل مردم آنجا زراعت است. راه مالرو صعب العبوری دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

ترکان. [ ت ُ ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه ٔ بخش مرکزی شهرستان شیراز که در 12 هزارگزی جنوب خاروی شیراز و 2 هزارگزی شوسه ٔ شیراز به جهرم و فیروزآباد واقع است. جلگه ای معتدل است و 148 تن سکنه دارد. آب آن از قنات و محصول آن غله و صیفی کاری است. شغل اهالی زراعت است وراه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

ترکان. [ ت ُ ] (اِخ ) دیهی معروف به مرو. (از معجم البلدان ).

ترکان. [ ت ُ ] (اِخ ) قریه ای است به یک فرسنگی میانه ٔ جنوب و مشرق شیراز. (از فارسنامه ٔ ناصری ).

ترکان. [ ت َ ] (اِخ ) رجوع به ابی صالح ترکان شود.

ترکان. [ ت َ ] (اِخ ) (بی بی...). رجوع به بی بی ترکان شود.

ترکان. [ ت ُ ] (اِخ ) ترک ، ترکستان :
گر ایدونکه گویی که ترکان و چین...
بگیرم زنم آسمان بر زمین
مپندار کین نیز نابودنیست
نشاید کسی کو نفرمودنیست.
فردوسی.
رجوع به ترکستان شود.

معنی ترکان به فارسی

ترکان
۱- ملکهشهر بانو. ۲- لقب زنان ارجمند بی بی بیگم .
ترک ترکستان
دهی است از دهستان حوم. غربی شهرستان رفسنجان که در ۸ هزار گزی شمال باختری رفسنجان و ۷ هزار گزی شمال شوس. رفسنجان به یزد قرار دارد . جلگ. سردسیر است و ۹٠ تن سکنه دارد . آب آن از قنات و محصول آنجا غله و پنبه و پسته و شغل مردم آنجا زراعت است .
عصمه الدین قتلغ ترکان معروف به ترکان خاتون نخست زن براق حاجب حاکم کرمان بودوسپس زن برادر زاده او قطب الدین جانشین براق حاجب گردید و پس از مرگ شوهر سفیری نزد هولاکو فرستاد و فرمان سلطنت رابنام پسر خردسالش ( حجاج ) گرفت و دختر خود(پادشاه خاتون) را بهمسری به آباقاخان داد و بدین وسیله حکومت خود را مستحکم کرد . حکومت وی تاسال ۶۸۱ ه.ق .طول کشید و درین مدت کاروانسراها قنوات مساجد و مدارس متعدد در کرمان برپا کرد.
قتلق ترکان دختر براق حاجب و زوج. قطب الدین سلطان بود و پس از درگذشت شوهرش قطب الدین محمد سلطان بن حمیر تاینکو بامر هلاکو تاج ایالت کرمان را به فرزند خود حجاج سلطان تفویض کرد و خود به ضبط امور ملک و مال پرداخت تا آنگاه حجاج سلطان نسبت به ترکان خاتون بی حرمتی آغاز نهاد ترکان خاتون متوجه اردو گشت و حجاج سلطان متوحش و متواری شد و به هند روی آورد و با سپاهی از هندیان متوجه کرمان گشت و در بین راه درگذشت و ترکان خاتون نزدیک بیست و شش سال حکومت کرمان را در دست داشت .
خدیو ترکان . شاه ترکان . امیر قوم ترک .
رودی است که از کوههای خرقان برمی خیزد و بولایت قزوین می ریزد .
دهی است از بخش بوانات و سرچهان شهرستان آباده که در ۶٠ هزار گزی جنوب خاوری سوریان و ۵۴ هزار گزی شوس. شیراز به اصفهان واقع است . جلگ. معتدل است و ۶۲۷ تن سکنه دارد . آب آن از چشمه و محصول آنجا غله و پنبه و میوه است . شغل ...

معنی ترکان در فرهنگ معین

ترکان
(تَ) [ تر. ] (اِ. ص .) ۱ - ملکه ، شهربانو. ۲ - لقب زنان ارجمند، بی بی ، بیگم .

معنی ترکان در فرهنگ فارسی عمید

ترکان
عنوانی برای زنان، بانو، بی بی، خاتون، بیگم، ارجمند: کار ترکان است نی تَرکان برو / جای تَرکان هست خانه، خانه شو (مولوی: ۸۲۶).

ترکان در دانشنامه ویکی پدیا

ترکان
ترکان ممکن است به یکی از موارد زیر یا نسبت با آنها اشاره داشته باشد:
مردمان ترک
ترکان قنقلی، قومی از ترکان دشت قبچاق
ترکان جوان، نام عمومی ائتلافی از چند گروه سیاسی گروه های تجددگرا
گوک ترک ها
سلجوقیان
ایل افشار
غز
امپراتوری عثمانی
دشت قبچاق
ترکان یا یکی از بخش های شهرداری شهر باکو، پایتخت آذربایجان است؛ که هماهنگ با آمار سال ۲۰۰۸ شمار سرنشینان آن ۱۰۱۰۸ می باشد.
ترکان (خاتم)، روستایی از توابع بخش مروست شهرستان خاتم در استان یزد ایران است.
فهرست روستاهای ایران
فهرست جمعیت شهر و روستاهای ایران
این روستا در دهستان هرابرجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۶۹ نفر (۲۷۴خانوار) بوده است.
ترکان (شیراز)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان کفترک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۶۸۵ نفر (۷۲۶خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۶°۲۲′۵۱″شمالی ۵۰°۳۲′۲۳″شرقی / ۳۶٫۳۸۰۹۱۱۱۱۱۱۱۱۱°شمالی ۵۰٫۵۳۹۸۳۸۸۸۸۸۸۸۹°شرقی / 36.3809111111111; 50.5398388888889
ترکان (قزوین)، روستایی از توابع بخش رودبارالموت شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان الموت بالا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۰ نفر (۱۹خانوار) بوده است.
...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترکان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواننده ترکان   • سایت اکبر ترکان   • فرزندان اکبر ترکان   • ترکان ترکی   • ارتباط با اکبر ترکان   • منصور ترکان   • اکبر ترکان مناطق آزاد   • اکبر ترکان پلی اکریل   • معنی ترکان   • مفهوم ترکان   • تعریف ترکان   • معرفی ترکان   • ترکان چیست   • ترکان یعنی چی   • ترکان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترکان

کلمه : ترکان
اشتباه تایپی : jv;hk
آوا : tarakAn
نقش : بن حال
عکس ترکان : در گوگل

آیا معنی ترکان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )