برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1648 100 1
شبکه مترجمین ایران

تالار

/tAlAr/

مترادف تالار: ایوان، صفه، سالن

معنی تالار در لغت نامه دهخدا

تالار. (اِ) تختی یا خانه ای باشد که بر بالای چهار ستون یا بیشتر از چوب و تخته سازند. (برهان ) (از فرهنگ اوبهی ). عمارتی بود که چهار ستون بر چهار طرف صفه بر زمین فروبرند و بالای آن را بچوب و تخته بپوشند. (فرهنگ جهانگیری ) (فرهنگ رشیدی ). تخت یا خانه ای که بر بالای چند ستون سازند. (ناظم الاطباء). اطاق چوبی که بر بالای چهار ستون چوبی ساخته میشود به این طور که چهار ستون بزرگ در زمین فروکنند و وسط آن ستونها تخته ها کوبیده فرش اطاق قرار دهند و بالای ستونها را با تخته پوشیده سقف اطاق سازند. چنین اطاق در شهرهای مرطوب ایران مثل تبرستان و گیلان برای خواب شب تابستان استعمال میشود که هم بادگیر است و هم جانوران درنده را به آن راه نیست اما در تبرستان آن را اکنون نفار گویند. (فرهنگ نظام ). در تبرستان آن را «ناپار» و«نپار» گویند. (از آنندراج ) (انجمن آرا). رجوع به انجمن آرا و آنندراج شود. محمّد معین در حاشیه ٔ برهان قاطع آرد: کردی «تالار» ، گیلکی «تَلَر» :
چندین رنج و بلا و جور کشیدم
تاش به بالای خانه بردم و تالار.
سوزنی (از فرهنگ نظام ).
رجوع به غیاث اللغات و لسان العجم شعوری شود. || عمارت عالی که ستون دارد و وسیع است. (آنندراج ) و (ازانجمن آرا) (ناظم الاطباء). اطاق بسیار بزرگی که برای پذیرایی مهمان و غیر آن استعمال میشود: تالار سلام قصر پهلوی خیلی بزرگ است. (فرهنگ نظام ). || تالاب و آبگیر . (ناظم الاطباء).

تالار. (اِخ ) رودخانه ای است در مازندران. (فرهنگ نظام ). رود تالار از سوادکوه گذشته و ببحر خزر میریزد. (از التدوین ). رودی است در شاهی که دهستان کیاکلا را مشروب سازد. رجوع به تالارپشت و تالارپی و رجوع بسفرنامه ٔ مازندران رابینو بخش انگلیسی ص 6، 42، 43، 48، 49، 50 و 56 شود.

تالار. [ تال ْ لا ] (اِخ ) مرکز بلوکی است به آلپ علیا در ناحیه ٔ گاپ بر کنار دورانس واقع است و 636 تن سکنه دارد.

تالار. [ تال ْ لا ] (اِخ ) (کامیل دوستن دوک دو. مارشال فرانسه و از مردان سیاسی بود. در سال 1652 م. متولد شد و بسال 1728 درگذشت.

معنی تالار به فارسی

تالار
رودخانهایست در مازندران که از دشت خینگ سرچشمه میگیرد و پس از گذشتن از علی آباد در مغرب لازین به دریا میریزد . شعب مهمش از کوههای سواد کوه جاری میشود. طولش قریب ۱۵٠ کیلومتراست.
سالن، اطاق بزرگ
( اسم ) ۱- خانه ای باشد که بر بالای چهار ستون یا بیشتر از چوب سازند. ۲- اطاق بزرگ طویلی که باطاقهای دیگر راه داشته باشد.
مارشال فرانسه و از مردان سیاسی بود ٠
[هنرهای نمایشی] ← تالار پلکانی
[هنرهای نمایشی] ← تالار نمایش
دهی است از دهستان کیاکلا بخش مرکزی شهرستان شاهی ٠
[ گویش مازنی ] /taalaar pesht/ نام محلی در شیرگاه
[amphitheatre] [هنرهای نمایشی] مکانی نسبتاً بزرگ برای برگزاری جلسات درس گروهی و سخنرانی در مراکز آموزشی متـ . تالار 1
[banqueting room] [گردشگری و جهانگردی] تالاری در مهمانخانه/ هتل برای برگزاری مهمانی های رسمی و مجلل
[transit hall] [مشترک حمل ونقل] تالاری که مسافران گذری در آن منتظر سوار شدن به وسیلۀ نقلیۀ دیگر شوند
[convention room] [گردشگری و جهانگردی] محلی در مهمان خانه ها/ هتل های بزرگ برای برگزاری انواع اجتماعات از قبیل همایش ها و هم اندیشی ها و مجمع ها
[auditorium, house , theatron] [هنرهای نمایشی] 1. محوطۀ استقرار تماشاگران در تماشاخانه 2. تماشاخانه متـ . تالار 2
ده از دهستان تالار پی بخش مرکزی شهرستان شاهی .
[ گویش مازنی ] /serKhe taalaar/ نام مرتعی در آمل
...

معنی تالار در فرهنگ معین

تالار
(اِ.) اتاق بزرگ ، سالن .

معنی تالار در فرهنگ فارسی عمید

تالار
اتاق بزرگ، سالن.

تالار در دانشنامه ویکی پدیا

تالار
تالار مکانی است برای اجتماع و جمع شدن افراد به دور هم و برای موضوع های خاص که معمولاً برای موضوع های از پیش تعیین شده انجام می شود.
تالار بورس
تالار عروسی
تالار جشن
تالار گفتگو
«تالار پرسش و پاسخ» و...
همانند:
عکس تالار
تالار در معماری سنتی ایرانی، عموماً فضایی بود با تزئینات بسیار زیبا و پرکار که در کنار اتاق های سادهٔ زندگی در خانه های سنتی کاملاً مشهود بود. تالار با گچ بری، آینه کاری، نقاشی روی گچ، مقرنس و با نقاشی روی چوب تزئین می شد.
تالار آینه یکی از اتاق های زیبای کاخ گلستان تهران می باشد که در سمت غربی مجموعهٔ گلستان و بالای سردرب ورودی عمارت اصلی و در غرب تالار سلام واقع شده است. این تالار به همراه تالار سلام در سال ۱۲۵۳ شمسی توسط صنیع الملک ساخته شد و اتمام تزیینات آن تا سال ۱۲۶۱ شمسی طول کشید و به اتمام رسید .
کارت دعوت تالار آینه چاپ شده توسط کاخ گلستان در روز جهانی موزه سال ۱۳۸۲
سایت کاخ گلستان
پیش از ساخت تالار آینه در آن مکان عمارت چهل ستون چوبی بوده است که در سال ۱۲۳۲ شمسی به دست محمد تقی خان معمارباشی و اهتمام حاج علی خان حاجب الدوله در عمارت سلطنتی به جای عمارت الماسیه ساخته شد.
ضلع جنوبی این تالار به باغ گلستان است و دارای سه ارسی بزرگ قوسی شکل به سمت باغ و دو در و یک پنجره قوسی بزرگ در سمت عمارت است. در این تالار از آینه کاری بسیار زیبایی انجام شده است.
معماری و طراحی این بنا را ابوالحسن معمارباشی معروف به صنیع الملک انجام داده است و مباشرت بنایی آن نیز با میرزا یحیی خان معتمدالملک وزیر بنایی بوده است.
تالار آیینه ها (فرانسوی: Grande Galerie or Galerie des Glaces) تالار مرکز ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تالار در دانشنامه آزاد پارسی

اتاق بلند و بسیار وسیع؛ همچون تالار سلام در کاخ گلستان، و تالار صدستون در تخت جمشید. نیز در خانه های سنّتی ایرانی، مهم ترین اتاق خانه که وسیع است، و ارتفاع درونیِ آن حدود دو برابر اتاق های دیگر است. تالار معمولاً در صدر حیاط، در ضلع پشت به آفتاب قرار می گیرد، و نسبت به حوض و باغچه های حیاط، بهترین منظر را دارد. گاهی سراسر دیوارۀ تالار در سمت حیاط، اُرسی است، گاهی در جلوی تالار، ایوانی قرار می گیرد، و گاه تالار (معمولاً در یزد)، ایوانی بسیار وسیع است. تالار، محلِ پذیرایی از مهمانان است، و بهترین تزیینات خانه در آن به کار می رود. دسترس تالار مستقیماً از حیاط نیست، بلکه از راهروهایی، با نام کفش کن، در طرفینِ آن است.

تالار در جدول کلمات

تالار
سالن
تالار بزرگ
هال, سالن
تالار بزرگ | راهرو
هال
از نمایش های بهرام بیضایی با هنرمندی «مژده شمسایی | که در تالار وحدت به نمایش گذاشته شده است
افرا
از نمایش های بهرام بیضایی در تالار وحدت با هنرنمایی «مژده شمسایی»
افرا
نمایشی با بازی فرهاد آئیش و لادن مستوفی که این روزها در تالار وحدت روی صحنه است
سقراط
نمایشی به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی با بازی فرهاد آئیش که سال گذشته در تالار وحدت روی صحنه بود
سقراط

معنی تالار به انگلیسی

hall (اسم)
راهرو ، تالار ، دالان ، سالن ، اتاق بزرگ ، سال
amphitheater (اسم)
امفی تئاتر ، تالار
chamber (اسم)
تالار ، اپارتمان ، خوابگاه ، خان ، حجره ، اتاق ، اتاق خواب ، فشنگ خوریاخزانه ، دفترکار
salon (اسم)
تالار ، سالن ، مشروبفروشی
saloon (اسم)
تالار ، سالن مشروب فروشی ، رستوران ، مشروبفروشی
tolbooth (اسم)
تالار ، زندان ، گیشه دریافت عوارض راه ، نواقل
tollbooth (اسم)
تالار ، زندان ، گیشه دریافت عوارض راه ، نواقل

تالار را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حمیدرضا دادگر_فریمان
ایوان، صفه، سالن
farzin farshad
ایوان سرپوشیده،که از چهار ستون تا سد ستونش را در ایران داشته ایم.جائی برای پذیرائی های رسمی،مانند تالار آئینه تخت جمشید.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تالار عروسی در غرب تهران   • تالار عروسی شرق تهران   • تالارهای پذیرایی تهران   • تالار پذیرایی امی تیس   • بانک تالار تهران   • تالار قصر سپهر   • قیمت تالار عروسی در تهران   • تالار نت   • معنی تالار   • مفهوم تالار   • تعریف تالار   • معرفی تالار   • تالار چیست   • تالار یعنی چی   • تالار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تالار

کلمه : تالار
اشتباه تایپی : jhghv
آوا : tAlAr
نقش : اسم
عکس تالار : در گوگل

آیا معنی تالار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )