برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1384 100 1

تاریخ تمدن

تاریخ تمدن در دانشنامه اسلامی

تاریخ تمدن اسلام ترجمه فارسی کتاب تاریخ التمدن الاسلامی است که به موضوع تمدن اسلامی می پردازد. این ترجمه توسط آقای علی جواهر کلام صورت گرفته است. در این کتاب مجموع پنج جلد کتاب زیدان گنجانده شده است.
کتاب مشتمل بر مقدمه ای به قلم ناشر، شرح حال مؤلف، مقدمه ای به قلم مؤلف و پنج جلد(بخش) می باشد. هر یک از مجلدات نیز دارای یک مقدمه و بخشهای متعدد می باشد.
کتاب نخستین تاریخ شرقی در موضوع تمدن اسلامی و یکی از برجسته ترین آثار زیدان است که نخست به صورت مقاله های مسلسل در مجله الهلال و سپس به صورت کتابی مستقل در پنج مجلد به چاپ رسید.
در هر یک از مجلدات این کتاب به ترتیب مطالب ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است:
جلد اول: تمدن و اوضاع مردم عرب پیش از اسلام تا ظهور اسلام و کمی قبل از آن، حکومت عرب در دوره جاهلیت، اوضاع کعبه و قریش تا ظهور اسلام، چگونگی دعوت اسلام، انتشار اسلام، فتوحات اسلامی، خلفای اموی، خلفای عباسی، خلفای اندلس، خلفای فاطمی و غیره.
تاریخ تمدن مغرب، اثر حسین مونس است که توسط حمیدرضا شیخی به فارسی سلیس و روان ترجمه شده است. کتاب حاضر، تاریخ جامعى از سرزمین مغرب است که بعد از سال‎ها بررسىِ این تاریخ و تلاش براى فهم آن و روشن ساختن ابهامات و زوایاى تاریکش و دنبال کردن تحولات سیاسى و اجتماعى و مدنى این سامان از اندکى پیش از فتح اسلامى تا برپایى دولت اشراف علوى فلالى توسط مؤلف کتاب به رشته تحریر درآمده است.
مؤلف سالیان درازى را در راه مطالعه این تاریخ و تدوین آن سپرى کرده و بارها شروع به نگارش تاریخ جامع و فراگیرى درباره این دیار کرده، تاآنکه سرانجام به شکل کتاب حاضر درآمده است.
مؤلف، انگیزه نوشتن کتاب را چنین بیان می‎کند: «اسباب و عوامل نگارش تاریخ مغرب، از سده ششم تا هجدهم میلادى، به‎مرور زمان براى من فراهم شد و دست‎‎به‎‎کار نوشتن این تاریخ شدم که پس از چندین‎ بار تجدید نظر در آن سرانجام به این شکل و ساختارى رسیدم که اینک آن‎را به خواننده گرامى تقدیم مى‎دارم».
کتاب حاضر شامل ...

تاریخ تمدن در دانشنامه ویکی پدیا

تاریخ تمدن
تاریخ تمدن (به انگلیسی: The Story of Civilization) نام مجموعه کتابی ۱۱ جلدی است که ویل دورانت به همراه همسرش آریل دورانت دربارهٔ تاریخ زندگی انسان از دوران پیش از تاریخ تا پایان سدهٔ هجدهم نوشته اند.
Wikipedia contributors, "The Story of Civilization," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?oldid=207768971
تاریخ تمدن، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۷۸
این مجموعه ناتمام است. دورانت و همسرش قصد داشتند نگارش آن را تا تاریخ معاصر غرب (تا سال ۱۹۳۳) ادامه دهند، اما با مرگ تقریباً هم زمان آنان، مجموعهٔ تاریخ تمدن تا جلد ۱۱، که اختصاص به دوران ناپلئون دارد، پیش رفت.
در ۶ جلد نخست این مجموعه نام ویل دورانت به عنوان نویسنده آمده است و آریل دورانت ویراستار است، ولی در جلدهای بعدی هر دو نویسنده هستند.
ویل دورانت در این اثر به جای پرداختن به جنبه ای خاص از تاریخ، نگاهی تحلیلی به جوانب مختلف تاریخ بشریت دارد. او در پیش گفتار جلد نخست این مجموعه، در این باره چنین بیان داشته است: «... مدت مدیدی است که من به این عقیده رسیده ام که طریقهٔ نوشتن تاریخ به شکل قسمت های مجزا از یکدیگر، که من آن را ترتیب طولی نام می دهم (مانند تاریخ اقتصادی، تاریخ سیاسی، تاریخ مذهبی، تاریخ فلسفه، تاریخ ادبیات، تاریخ علوم، تاریخ موسیقی، و تاریخ هنر)، حق وحدت زندگانی بشری را ادا نمی کند، و تاریخ در عین حال که به صورت طولی نوشته می شود باید متفرعاتی هم داشته باشد، و جنبهٔ ترکیبی و تحلیلی هر دو باید مراعات شود؛ تاریخ وقتی به صورت کمال مطلوب نزدیک خواهد شد که مورخ، برای هر دورهٔ تاریخی، صورت کاملی از سازمان ها و حوادث و طرق زندگی را که از مجموع آنها فرهنگ یک ملت ساخته می شود رسم کند...».
تاریخ تمدن (به انگلیسی: The Story of Civilization) نام مجموعه کتابی ۱۱ جلدی است که ویل دورانت به همراه همسرش آریل دورانت دربارهٔ تاریخ زندگی انسان از دوران پیش از تاریخ تا پایان سدهٔ هجدهم نوشته اند.
این مجموعه ناتمام است. دورانت و همسرش قصد داشتند نگارش آن را تا تاریخ معاصر غرب (تا سال ۱ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تاریخ تمدن در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:ویل دورانت (۱۸۸۵ـ۱۹۸۱)

ارتباط محتوایی با تاریخ تمدن

تاریخ تمدن در جدول کلمات

پزشک و جامعه شناس فرانسوی که کتاب تاریخ تمدن اسلام ازوست
گوستاو لوبون
مهم ترین اثــر او تاریخ تمدن | مجموعه کتابی ۱۱ جلدی اســت
ویلدورانت

تاریخ تمدن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تاریخ تمدن   • مفهوم تاریخ تمدن   • تعریف تاریخ تمدن   • معرفی تاریخ تمدن   • تاریخ تمدن چیست   • تاریخ تمدن یعنی چی   • تاریخ تمدن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تاریخ تمدن
کلمه : تاریخ تمدن
اشتباه تایپی : jhvdo jlnk
عکس تاریخ تمدن : در گوگل

آیا معنی تاریخ تمدن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )