برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1389 100 1

تاریخ ایران پس از اسلام

تاریخ ایران پس از اسلام در دانشنامه ویکی پدیا

تاریخ ایران پس از اسلام
پس از استقرار دین اسلام در سرزمین ایران که در نتیجه پیروزی اعراب مسلمان بر ساسانیان و فتح ایران توسط آنها روی داد، تحولات بسیاری در عرصه های اجتماعی، مذهبی و سیاسی ایران به وجود آمد. ایرانیان که از تبعیض طبقاتی موجود در کشورشان ناراضی بودند اسلام را پذیرفتند و در اشاعه آن کوشیدند ولی با این حال هرگز مخالفت خویش را با سلطه امویان و عباسیان بر خاک ایران پنهان نکردند و جنبش های استقلال طلبانه ای را به پا ساختند که تشکیل حکومت هایی چون طاهریان و صفاریان (۹۰۳–۸۶۶ م) را می توان از نتایج آنها برشمرد.
طاهریان برای اولین بار پس از ظهور اسلام نواحی شرقی ایران همچون خراسان امارت استخلاف تشکیل دادند و صفاریان نیز برای نخستین بار از زبان فارسی به جای زبان عربی استفاده کردند. در دوره سامانیان (۹۹۹–۸۱۹ م) از خط پهلوی ساسانی، خط فارسی نوین پدیدآورده شد و الفبای عربی با زبان فارسی رواج یافت.
حکام آل بویه (۱۰۵۵–۹۴۵ م) پس از فتح شیراز و تأسیس حکومت خویش راهی بغداد شده آن را تصرف نمودند و مقام خلافت را به آلت دست خویش تبدیل نمودند و قدرت واقعی را در دستان خویش گرفتند.
غزنویان (۱۱۸۶–۹۷۷ م) خود را به عنوان غازیان یا جنگجویان مسلمان مطرح ساختند و سرزمین هایی همچون هندوستان را مورد تهاجم خویش قرار دادند.
عکس تاریخ ایران پس از اسلام


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تاریخ ایران پس از اسلام

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تاریخ ایران پس از اسلام   • مفهوم تاریخ ایران پس از اسلام   • تعریف تاریخ ایران پس از اسلام   • معرفی تاریخ ایران پس از اسلام   • تاریخ ایران پس از اسلام چیست   • تاریخ ایران پس از اسلام یعنی چی   • تاریخ ایران پس از اسلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تاریخ ایران پس از اسلام
کلمه : تاریخ ایران پس از اسلام
اشتباه تایپی : jhvdo hdvhk ~s hc hsghl
عکس تاریخ ایران پس از اسلام : در گوگل

آیا معنی تاریخ ایران پس از اسلام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )