برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1617 100 1
شبکه مترجمین ایران

تئوسوفی

تئوسوفی در دانشنامه ویکی پدیا

تئوسوفی
تئوسوفی یا تیاسافی (انگلیسی: Theosophy) از واژه یونانی θεοσοφία تئوسوفیا، با ترکیب θεός (تئوس به معنی خدا) + σοφία (سوفیا به معنی خرد) در مجموع به معنی خرد یا فرزانگی خداوند است که به سیستم های فلسفه علوم خفیه یا دانش جستجوی مستقیم اسرار وجود و طبیعت اشاره دارد که به طور ویژه طبیعت وجود یزدانی، خدایی یا الوهیت ‏(en)‏ را مورد توجه قرار می دهد. تئوسوفی بخشی از زمینه گسترده تر علوم خفیه است که به یک دانش یا خرد مخفی اشاره می کند که رستگاری و روشنگری شخصی را ارائه می کند. شخص تئوسوفر در پی فهمیدن اسرار جهان و پیوندهایی که جهان، انسانیت و وجود خدایی را به هم پیوند می دهند می گردد. هدف تئوسوفی پژوهش ریشه و اصل وجود خدایی، انسانیت و جهان است. از پژوهش عناوین، تئوسوفرها سعی می کنند توضیحی همسان و مرتبط از هدف و ریشه جهان را بیابند.
نام تئوسوفی در زمان حاضر اغلب برای اشاره به دکترین یا آموزه های فلسفی-مذهبی انجمن تئوسوفی که در سال ۱۸۷۵ در نیویورک به دست هنری استیل الکت ‏(en)‏ با همکاری ویلیام کوان جادج ‏(en)‏ و هلینا بلاواتسکی تأسیس شد استفاده می شود. شاهکار بلاواتسکی (یکی از کارهای پایه ای این تئوسوفی) در سال ۱۸۸۸ با عنوان آموزهٔ سری ‏(en)‏ منتشر شد. سازمان ها و جوامع تئوسوفی در ۵۲ کشور به فعالیت ادامه دادند و تئوسوفی در توسعه و رشد دیگر تحرکات عرفانی، فلسفی و مذهبی تأثیر گذاشت.
عکس تئوسوفی
انجمن تئوسوفی، سازمانی دربارهٔ تئوسوفی مدرن است در جهت پیشبرد بنیان های معنوی و تحقیق در زمینه حقیقت که در سال ۱۸۷۵ تشکیل شد. سازمان اصلی پس از انشعابات و آرایش های مجدد تا سال ۲۰۱۱ چندین جانشین دارد. تئوسوفی امروزه یک مدرسه فلسفی فعال است و بواسطه فرایندی انشعابی افزایشی را نسبت به دیگر عقاید مذهبی، فلسفی، عرفانی و سازمان ها تجربه کرده است.
آگنی یوگا Agni Yoga
آناندا کالج Ananda College
آنتروپوسوفی Anthroposophy
کلیسای جهانی و پیروزی Church Universal and Triumphant
هالکیون کالیفرنیا Halcyon, California
کلیسای کاتولیک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تئوسوفی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیرحسین
حکمت الهی، امروزه معنای غیب گویی و عرفان کاذب گرفته است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تئوسوفی   • مفهوم تئوسوفی   • تعریف تئوسوفی   • معرفی تئوسوفی   • تئوسوفی چیست   • تئوسوفی یعنی چی   • تئوسوفی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تئوسوفی

کلمه : تئوسوفی
اشتباه تایپی : jm,s,td
عکس تئوسوفی : در گوگل

آیا معنی تئوسوفی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )