برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1517 100 1
شبکه مترجمین ایران

بوسنی و هرزگوین

بوسنی و هرزگوین در دانشنامه اسلامی

بوسنی و هرزگوین
بوسنی و هرزگوین، از کشورهای اروپای شرقی است که در مرکز جزیره بالکان واقع شده است. پایتخت این کشور سارایوو است. اسلام از طریق جاده ابریشم و توسط بازرگانان ایرانی به این منطقه راه یافته است، اسلام در قرن سوم و چهارم قمری (ده میلادی) در جزیره بالکان وجود داشته است و با حمله عثمانی ها به این کشور گسترش یافته است. هنگام ورود عثمانی ها به بوسنی، اسماعیلیان در قلعه سیاه ساکن بودند. و در دوره عثمانی ساداتی از نسل حسنین (ع) در بوسنی حضور داشته اند.
شماری از جمعیت مسلمانان این کشور را شیعیان تشکیل می دهند، آمار دقیقی از جمعیت آنان در دسترس نیست، پورتال اهل بیت، جمعیت شیعیان را در ۲۰۰۸ میلادی، ۲۳،۴۰۰ تن تخمین زده است، اما مرکز تحقیقات pwe در ۲۰۰۹ م شمار آنان را کمتر از ۱۵،۲۰۰ نفر گزارش کرده است. شیعیان بوسنی در گراداچات، حسینیه ای دارند، و موسسات ابن سینا و ملاصدرا در سارایوو متعلق به آنان است.
علاوه بر شیعیان بوسنی، صوفیان این کشور نیز به اهل بیت ارادات دارند، آنان مراسم عاشورا را در تکیه حاجی سینان و تکیه علیفاکواتس سارایوو برگزار می کنند. محبت ورزی های صوفیان نسبت به اهل بیت در دوره عثمانی، واکنش هایی را از سوی حکومت وقت در پی داشته است.

بوسنی و هرزگوین در دانشنامه ویکی پدیا

بوسنی و هرزگوین
مختصات: ۴۳°۵۲′ شمالی ۱۸°۲۵′ شرقی / ۴۳٫۸۶۷°شمالی ۱۸٫۴۱۷°شرقی / 43.867; 18.417
بوسنی و هرزگوین (به بوسنیایی (خط لاتین): Bosna i Hercegovina، به صربی (خط سیریلیک): Босна и Херцеговина) کشوری است در جنوب شرقی اروپا که پایتخت آن سارایوو است. این کشور در غرب و شمال غرب با کرواسی، در شرق با صربستان و در جنوب شرقی با مونته نگرو همسایه است.
در کشور بوسنی و هرزگوین سه قوم مسلمان، صرب و کروات زندگی می کنند.
بوسنی و هرزگوین کاندیدای بالقوه پیوستن به اتحادیه اروپا و همچنین از آوریل ۲۰۱۰ کاندیدای عضویت در ناتو است. علاوه بر این بوسنی و هرزگوین از آوریل ۲۰۰۲ عضو شورای اروپا، عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) و نیز عضو ناظر در سازمان همکاری اسلامی است.
عکس بوسنی و هرزگوین
اتحادیه فوتبال بوسنی و هرزگوین (انگلیسی: Football Association of Bosnia and Herzegovina) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور بوسنی و هرزگوین است.
این اتحادیه که در ۱۹۹۲ تأسیس شده عضو یوفا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر سارایوو است.
مسابقات لیگ برتر فوتبال بوسنی و هرزگوین و جام حذفی فوتبال بوسنی و هرزگوین زیر نظر این اتحادیه برگزار می شود.
ارتش جمهوری بوسنی و هرزگوین
ارتش جمهوری بوسنی و هرزگوین (بوسنیایی: Armija Republike Bosne i Hercegovine, ARBiH) ارتشی بود که توسط دولت بوسنی و هرزگوین در سال ۱۹۹۲ و در پی آغاز جنگ بوسنی تشکیل شد.پس از پایان جنگ و موافقت نامه دیتون این ارتش به ارتش فدراسیون بوسنی و هرزگوین تبدیل شد.این ارتش تنها ارتشی بود که در قلمرو بوسنی و هرزگوین توسط سایر دولت ها به رسمیت شناخته شد.
جنگ بوسنی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بوسنی و هرزگوین در جدول کلمات

پایتخت کشور بوســنی و هرزگوین ۱۵
سارایوو

بوسنی و هرزگوین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بوسنی و هرزگوین   • مفهوم بوسنی و هرزگوین   • تعریف بوسنی و هرزگوین   • معرفی بوسنی و هرزگوین   • بوسنی و هرزگوین چیست   • بوسنی و هرزگوین یعنی چی   • بوسنی و هرزگوین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بوسنی و هرزگوین

کلمه : بوسنی و هرزگوین
اشتباه تایپی : f,skd , ivc',dk
عکس بوسنی و هرزگوین : در گوگل

آیا معنی بوسنی و هرزگوین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )