برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1454 100 1

بهرام چوبین

معنی بهرام چوبین در لغت نامه دهخدا

بهرام چوبین. [ ب َ م ِ ] (اِخ ) رجوع به چوبینه و بهرام چوبینه و بهرام شود.

معنی بهرام چوبین به فارسی

بهرام چوبین
( بهرام ششم ) رئیس خانواده مهران سردار بزرگ ایران در دوره ساسانی وی در زمان هرمز چهارم با ترکان جنگید و آنان را شکستی فاحش داد خاقان ترک کشته شد وپسرش اسیر گردید و ترکان باج گزار ایران شدند . سپس بهرام عاصی شد و تاج وتخت را غصب کرد ( ۵۹٠ م . ) و چون خسرو پرویز به سلطنت رسید وی بعصیان ادامه داد. خسرو به یاری رومیان بهرام را شکست داد ( ۵۹۱ م . ) و او فرارکرده بخاقان ترک پناهنده شد .

بهرام چوبین در دانشنامه اسلامی

بهرام چوبین
بهرام چوبین، سپهبد شمال (شهربان آذربایجان و ماد) پسر وهرام گشسب از دودمان مهران، از مردم ری و سردارِ هرمز چهارم (حک :۵۷۹ـ۵۹۰میلادی) بود که بر وی شورید و در زمان خسروپرویز با توطئه او و خُرّاد برزین به دست قلون کشته شد.
بهرام چوبین، سپهبد شمال (شهربان آذربایجان و ماد) پسر وهرام گشسب از دودمان مهران، از مردم ری و سردارِ هرمز چهارم (حک :۵۷۹ـ۵۹۰میلادی) بود که بر وی شورید و در زمان خسرو پرویز با توطئه او و خُرّاد برزین به دست قلون کشته شد. بَهْرامِ چوبین، سردار ساسانی و مدعی سلطنت در روزگار هرمزد چهارم و خسرو پرویز که مدتی کوتاه (۵۹۰-۵۹۱م) برتخت شاهی نشست و سرگذشت وی با حماسه و افسانه درآمیخت و در روایات ایرانی و متون اسلامی شهرت یافت. با این که او از خاندان ساسانی نبود، گاه وی را در فهرست پادشاهان ساسانی آورده، و او را بهرام ششم خوانده اند.
بهرام (دربارۀ این واژه، نک : ه د، بهرام گور) که «مِهربَنْدَک» نامیده می شد، از خاندان مهران (یکی از ۷ خانوادۀ بزرگ عصر اشکانی و ساسانی) و از مردم ری بود و پدرش، بهرام گُشْنَسب مرزبانی ری را برعهده داشت. سرگذشت بهرام چوبین ظاهراً موضوع داستان تاریخی مستقلی بوده است، زیرا خداینامگ، مأخذ اصلی شاهنامه، منحصر به سرگذشت شاهان بوده و داستان بهرام چوبین باید از منبعی غیر از آن به دست گردآورندگان شاهنامه ابومنصوری و فردوسی رسیده باشد. بعلاوه، ابن ندیم از کتابی عربی به نام «بهرام شوس» از جبلة بن سالم بن عبدالعزیز یاد کرده است که از اصلی پهلوی و مفقود ترجمه شده بوده است. مسعودی نیز به اثری در شرح کارهای بهرام چوبین اشاره کرده و ابراهیم بیهقی متذکر شده است که به دستور خسرو پرویز، شرح جنگ های او را با بهرام چوبین نگاشته بوده اند و بنابراین، نمی توانسته از شائبه غرض خالی باشد. این داستان که به دور از خیال پردازی نبوده، به متون پس از اسلام راه یافته است.
لقب و معنای بهرام چوبین
لقب بهرام به شکل های چوبین (معرّب آن: جوبین)، چوبینه، شوبین، شوبینه و سونیر آمده است، اما دربارۀ معنی و دلیل کاربرد آن اتفاق نظر وجود ندارد. مسعودی بهرام را ...

بهرام چوبین در دانشنامه ویکی پدیا

بهرام چوبین
بهرام چوبین یا وهرام چوبین یا بهرام ششم یا وهرام چوبینه پسر بهرام گشنسپ از خاندان مهران، یکی از هفت خاندان ممتاز ساسانی بود. بهرام از مردم ملایر بود. او به علت بلندی قد و لاغر بودن اندام، به چوبین (مانند چوب) معروف شده بود. دژ چوبین منسوب به بهرام چوبین در شهر ملایر واقع شده و هستهٔ اولیهٔ شهر ملایر به شمار می رود، بنا بر روایتی بهرام چوبین از اهالی همین منطقه بوده است و اکنون بسیاری از مردم ملایر نام خانوادگی چوبین دارند و خود را از نسل بهرام چوبین می دانند. .
مهران بهرام چوبین
نورشاد
شاپور
در سال ۵۸۸–۵۸۹ میلادی، در آخرین سال سلطنت هرمز چهارم، لشکریان خاقانات غربی ترک و خزر به آران و ارمنستان حمله ور شدند.
در همین زمان در شرق نیز ساوه شاه (شابه شاه، بنا بر نوشتهٔ طبری) به ایران حمله کرد و سپاه هفتاد هزار نفری ایران که در مرز به نگهبانی می پرداخت، مغلوب ترکان شد.
بهرام در آن هنگام مرزبان ارمنستان و آذربایجان (اثورپاتکان) بود. هرمز چهارم بهرام را برای مقابله به سوی ترکان گسیل داشت.
عکس بهرام چوبین
تنگ بهرام چوبین تنگه ای کم عرض و مرتفع با موقعیت استراتژیک در دامنه کبیرکوه و در مجاورت روستای ارمو در ضلع غربی مسیر جاده دره شهر- پلدختر از توابع شهرستان دره شهر واقع در استان ايلام می باشد.این تنگه با آثار باقی مانده از دیوار و دژهای نظامی به بهرام چوبین از ژنرال های دوره ساسانی منسوب است، و مکانی بوده برای پناه گرفتن بهرام چوبین در زمان شورش علیه خسروپرویز. آثار به جا مانده عمدتاً شامل قلعه ای از سنگ و گچ و پلکان بر دیواره های سنگی است. همچنین این مجموعه دارای چهار آب انبار سنگی و ناودانکهای ارتباطی برای نگهداری آب شرب برای مدت طولانی است.
خیزش بهرام چوبین
دژ بهرام چوبینه
قلعه چوبین
تنگه بهرام چوبین از مناطق گردشگری در فصل بهار و تابستان برای مردم درهشهر و شهرستان های مجاور به شمار می آید.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بهرام چوبین در دانشنامه آزاد پارسی

بهرام چوبین (قرن ۶م)
(یا: بهرام ششم) سردار هُرمَزد چهارم و از سرداران بزرگ دورۀ ساسانی. بهرام چوبین در جنگ با رومیان شکست خورد و هرمزد او را خلع کرد و بهرام نیز بر او خروج کرد. خسروپرویز پس از این که به پادشاهی رسید، با این وعده که بهرام، شخص دوم کشور خواهد شد، او را به همکاری دعوت کرد؛ اما در جنگی که میان آن دو روی داد، خسروپرویز شکست خورد و گریخت. خسروپرویز پس از چندی، به یاری رومیان به تیسفون بازگشت و بهرام چوبین، ناگزیر از فرار شد. بهرام بار دیگر، بر خسروپرویز پیروز شد و او به روم فرار کرد. خسروپرویز پس از ازدواج با دختر موریس (موریق)، امپراتور روم شرقی (بیزانس)، به ایران بازگشت؛ و به یاری موریس، بهرام را شکست داد. بهرام ناگزیر به خاقان ترک پناه جست و در آن جا به توطئۀ خسروپرویز کشته شد. ابن ندیم در الفهرست از کتابی با نام بهرام شوس (چوبین) به زبان پهلوی نام می برد؛ که جَبَل بن سالِم آن را به زبان عربی برگردانده بود.

ارتباط محتوایی با بهرام چوبین

بهرام چوبین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهرام چوبینه نویسنده   • بهرام چوبین در شاهنامه   • بیوگرافی دکتر بهرام چوبینه   • بیوگرافی بهرام چوبینه   • ازدواج بهرام چوبین با خواهرش   • کتاب بهرام چوبین   • دکتر بهرام چوبینه کیست   • بهرام چوبینه تشیع   • معنی بهرام چوبین   • مفهوم بهرام چوبین   • تعریف بهرام چوبین   • معرفی بهرام چوبین   • بهرام چوبین چیست   • بهرام چوبین یعنی چی   • بهرام چوبین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بهرام چوبین
کلمه : بهرام چوبین
اشتباه تایپی : fivhl ],fdk
عکس بهرام چوبین : در گوگل

آیا معنی بهرام چوبین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران