برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1396 100 1

بهداشت

/behdASt/

مترادف بهداشت: حفظالصحه، سلامت، صحت

معنی بهداشت در لغت نامه دهخدا

بهداشت. [ ب ِ ] (مص مرکب مرخم ، اِمص مرکب ) نگاه داشتن تندرستی. حفظ صحت. حفظالصحه. (فرهنگ فارسی معین ). وسیله های نگاهداری سلامت. این کلمه بجای حفظالصحه پذیرفته شده است. (فرهنگستان ).

معنی بهداشت به فارسی

بهداشت
نیکونگه داشته شده، نگاهداری تندرستی
( اسم ) نگاهداشتن تندرستی حفظ صحت حفظ الصحه .
[hygiene] [علوم سلامت] اصول و قوانین ناظر بر حفظ سلامت و رعایت آنها
[forest hygiene, forest sanitation] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] تأمین سلامت جنگل به ویژه با اجرای برش های بهداشتی
[dental hygiene, mouth hygiene, oral hygiene] [پزشکی-دندان پزشکی] مراقبت های فردی از ساختارهای دهانی به کمک مسواک زدن و نخ کشیدن و دهان شویه کردن و ماساژ لثه و سایر روش هایی که دندان پزشک یا بهداشت کار برای حفظ سلامت دهان و دندان توصیه می کند
[food hygiene] [تغذیه] اقداماتی که برای اطمینان از سلامت مواد غذایی انجام می شود
[hygienist] [علوم سلامت] فرد آموزش دیده ای که مطابق با اصول و قوانین بهداشتی خدمات بهداشتی ارائه می دهد
[dental hygienist, DH] [پزشکی-دندان پزشکی] شخصی که در زمینۀ ارائۀ خدمات بهداشتی دندان پزشکی آموزش رسمی دیده و وظیفۀ او عمدتاً آموزش بهداشت دهان و دندان و جِرم گیری و پرتونگاری و اقدامات پیشگیرانه برای مهار بیماری های دهان و دندان است
[health house] [مدیریت سلامت] واحد ارائه کنندۀ خدمات مراقبت اولیۀ سلامت مستقر در روستا

معنی بهداشت در فرهنگ معین

بهداشت
(بِ)(اِمر.)حفظ تندرستی و سلامت .

معنی بهداشت در فرهنگ فارسی عمید

بهداشت
مجموع کارهای لازم برای حفظ تندرستی.
* بهداشت روانی: (پزشکی) بخشی از بهداشت عمومی که دربارۀ حفظ سلامت روانی بحث می کند.

بهداشت در دانشنامه اسلامی

بهداشت
دین مبین اسلام اهمیت زیادی به بهداشت جسم و روان قائل می باشد.
این واژه، مصدر مرکب مرخّم و از دو کلمه فارسی «به» و «داشت» ساخته شده است. بهداشت به نگاهداشتن تندرستی و حفظ صحت، معنا شده است. به وسایل و ابزارهای نگاهداری سلامت نیز بهداشت گفته می شود.

تعریف
در اصطلاح علمی به مجموعه قابلیت های فیزیکی، احساسی، روانی و اجتماعی که انسان را با محیط زندگی خود هماهنگ می سازد بهداشت گفته می شود که با مفهوم سلامت پیوند نزدیک معنایی دارد،

قلمرو بحث
بهداشت در دامنه ای بسیار گسترده، همه قلمروهای زندگی انسان را پوشش داده، به دو شاخه اصلی «زیست محیطی» و «انسانی» تقسیم می شود که در بخش نخست، بهداشت هوا و جوّ، آب ها، گیاهان، جانوران و به طور کلی بهداشت محیط طبیعی زندگی بشر را شامل می شود و در بخش دوم، بهداشت محیط انسانی زندگی بشر در دو بخش فردی و اجتماعی و از سوی دیگر جسمی و روانی از قبیل نظافت بدن، پوشاک و مسکن، تغذیه ، خانواده ، محیط شهری، صنعت و فن آوری و بهداشت صوتی و تصویری و... را دربرمی گیرد.

دیدگاه قرآن
...
به مجموعه فعالیتها و اقداماتی که برای بهبود و ارتقای تندرستی و توانایی یک فرد یا جامعه انجام شود، بهداشت می گویند که شامل همه دانشها و روشهایی است که به حفظ سلامت فرد و جامعه کمک کند.
بهداشت، به معنای حفظ صحت است.
معنای اصطلاحی
در اصطلاح به مجموعه فعالیتها و اقداماتی که برای بهبود و ارتقای تندرستی و توانایی یک فرد یا جامعه انجام شود، بهداشت می گویند که شامل همه دانشها و روشهایی است که به حفظ سلامت فرد و جامعه کمک کند. در این مدخل از واژه های «طیبات»، « طهارت » و مشتقات آن استفاده شده است.
آثار بهداشت
...
نقش دین در دستیابی به سلامت روحی در مکاتب روانشناسی معاصر، غیر قابل انکار شمرده می شود.
در آیاتی دیگر از برخی عوامل یاد شده که بهداشت روانی انسان را به خطر می اندازند؛ شراب و قمار ، بین مردم ...


بهداشت در دانشنامه ویکی پدیا

بهداشت
بهداشت به زبان فارسی دری «صحت» علم و هنر پیشگیری از بیماریها، طولانی کردن عمر و بالا بردن سلامتی به وسیلهٔ کوشش های اجتماعی است. بر همین اساس، برای بهداشت فردی، عمومی، روانی و غذایی تعریف هایی وجود دارد.
بهداشت در ایران
بهداشت در کوبا
بیماریها تا حدود ۳۹۰۰ سال قبل از مسیح، صرفاً بلای آسمانی به شمار می آمدند و کسی به درمان و رسیدگی به حال بیماران اقدام نمی کرد.
با این وجود، مردم دوران پیشاتاریخ با توجه به تجربیات و نیز، اعتقادات مذهبی یا خرافی خود، به گونه ای از بیمار شدن جلوگیری می کردند.
در روم باستان، بهداشت به عنوان نماد سلامتی شناخته می شد. به همین منظور، حمام های عمومی متعددی در شهرهای مختلف ساخته می شدند، . علاوه بر استحمام که تا حدودی مفهومی تزکیه کننده داشت، ماساژ و کرم های معطر نیز مورد استفاده قرار می گرفتند. منشأ کلمهٔ بهداشت نیز به همان دوره، و به الههٔ سلامتی و پاکیزگی، هیجیا (به یونانی باستان: Ὑγιεία)، دختر اسقلبیوس بازمی گردد.
عکس بهداشت
بهداشت، ایمنی و محیطزیست یا اچ، اس، ای ((به انگلیسی: (Health, Safety and Environment(EHS) یا HSE)) یکی از بخشها یا اداراتی است که توسط سازمانهای انتفاعی و غیرانتفاعی برای سلامتی و امنیت افراد و حفظ محیط زیست ایجاد می شود. هدف از تشکیل آن پیش گیری از حوادثی است که منجر به آسیب های جانی، محیط زیستی و مالی می شود. برای مثال از آتش سوزی، انفجار و یا رهاسازی مواد شیمیایی مضر به محیط زیست باید پیش گیری شود.همچنین باید کارهایی برای کاهش صدمات ناشی از فعالیت شرکتها و سازمانها انجام شود.
بهداشت تغذیه عمومی (انگلیسی: Public Health Nutrition) یک ماهنامه سلامتی است که موضوعات در مورد بهداشت در تغذیه را پوشش می دهد. این ماهنامه در سال ۱۹۹۸ تأسیس و توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر می شو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بهداشت در دانشنامه آزاد پارسی

بهداشت (hygiene)
علم حفظ سلامتی و پیش گیری از بیماری ها، با تأکید بر نظافت. این علم بیشتر به عواملی مثل پاکیزگی هوا و آب، نظافت جسمی، نظافت منزل و محل کار، و روش صحیح تهیه و توزیع غذا می پردازد. بهداشت بر سه قسم است: ۱. بهداشت فردیشامل شست وشوی مرتب لباس ها، موی سر و بدن، مسواک زدن روزانۀ دندان ها، و شست وشوی دست ها پس از رفتن به دستشویی، برای جلوگیری از تجمع باکتری ها است. ۲. بهداشت منزلشامل تمیز نگه داشتن منزل، نگهداری مناسب غذاها در یخچال و فریزر، بازکردن یخ غذای منجمد و پختن کامل آن پیش از مصرف، و خارج ساختن زباله از منزل است. ۳. بهداشت اجتماعیمعمولاً برعهدۀ شورای محل یا دولت است و دفع فاضلاب، جمع آوری زباله، نظارت بر اجرای استانداردهای بهداشتی در فروشگاه های غذا، تدارک برنامه های مایه کوبی، و تهیۀ آب آشامیدنی پاکیزه را شامل می شود.

ارتباط محتوایی با بهداشت

بهداشت در جدول کلمات

سازمانی برای سلامت و بهداشت مردم
بهداری

معنی بهداشت به انگلیسی

hygiene (اسم)
بهداشت ، حفظ الصحه ، علم بهداشت
hygienics (اسم)
بهداشت ، علم بهداشت

معنی کلمه بهداشت به عربی

بهداشت
نظافة
نظافة

بهداشت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسین
کلمه بهداشت در لاتین

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهداشت چیست   • مقاله بهداشت   • تحقیق در مورد بهداشت   • بهداشت دندان   • بهداشت فردی   • بهداشت در مدرسه   • وزارت بهداشت معاونت آموزشی   • تعریف بهداشت   • معنی بهداشت   • مفهوم بهداشت   • معرفی بهداشت   • بهداشت یعنی چی   • بهداشت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بهداشت
کلمه : بهداشت
اشتباه تایپی : finhaj
آوا : behdASt
نقش : اسم
عکس بهداشت : در گوگل

آیا معنی بهداشت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )