برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1419 100 1

بهداشت عمومی

بهداشت عمومی در دانشنامه ویکی پدیا

بهداشت عمومی
سلامت (بهداشت) عمومی اشاره به «علم و هنر پیشگیری از بیماری، طولانی کردن عمر و ارتقاء سلامت انسان از طریق تلاش های سازمان یافته و انتخاب آگاهانه جامعه، سازمان ها، دولتی و خصوصی، جوامع و افراد دارد».
تجزیه و تحلیل سلامت جمعیت و عوامل تهدید کننده ی آن پایه ای برای بهداشت عمومی است.
"عموم "در این مسئله میتواند کوچکتر از یک مشت مردم ، یک روستای سالم و یا میتواند به بزرگی چندین قاره در یک مورد همه گیر باشد.
"سلامت(بهداشت) "خوب بودن فیزیکی،ذهنی و اجتماعی میباشد و بنابر تعریف سازمان بهداشت جهانی سلامتی صرفاً به معنی کمبود بیماری یا ضعف نیست.
عکس بهداشت عمومی
بهداشت عمومی دهان و دندان یک تخصص غیر بالینی در دندان پزشکی است.
بهداشت دهان و دندان شامل تشخیص سلامتی دهان و بهبود آن درمیان جوامع و نه فقط در اشخاص است. یکی از موضوعات بحث برانگیز در خصوص بهداشت دهان و دندان، فلوئورید کردن آب آشامیدنی است. همچنین، دهان شویه های تبلیغاتی نیز یکی از موضعات مهم این رشته به شمار می رود زیرا بعضی از مطالعاتی که در این رابطه صورت گرفته، سرطان دهان را به استفاده از آن ها ربط می دهد. نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که رعایت بهداشت دهان نه تنها برای سلامت دندان ها ضرورت دارد، بلکه برای سلامت قلب و مغز نیز حیاتی است. محققان با مطالعه روی بیمارانی که به دلیل سکته حاد مغزی در بیمارستان بستری شده بودند، اطلاعات خود را در زمینه ارتباط برخی انواع سکته مغزی با نوعی باکتری دهانی به نام cnm-positive Streptococcus mutans افزایش دادند.
به نظر می رسد که شیوه های زیادی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد که هنوز شناخته نشده.
حتی با وجود فلوئورید کردن و رعایت بهداشت دهان، باز هم پوسیدگی دندان جزو بیماری های مرتبط با غذا محسوب می شود که همهٔ خانواده ها گرفتار آن می شوند و از نظر اقتصادی تحت تأثیر هزینه ای برابر بیماری هایی چون حملهٔ قلبی، دیابت و چاقی قرار می گیرند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بهداشت عمومی در دانشنامه آزاد پارسی

بهداشت عمومی (public health)
(یا: پزشکی اجتماعی) علم پیش گیری از بیماری ها، و بهبود سطح سلامتی کل جامعه. بنیادی ترین اصل این علم تأمین آب سالم و دفع صحیح فضولات است. تأمین تعداد کافی پزشک، پرستار، و بیمارستان برای جامعه، و حصول اطمینان از دسترسی همۀ افراد به خدمات پزشکی، بدون توجه به وضعیت مادی آن ها، از دیگر اصول مهم بهداشت عمومی است. همه گیری شناسی به منظور بررسی بیماری ها و وقوع آن ها در جامعه؛ ایمن سازی علیه بیماری ها، میکروب شناسی برای بررسی باکتری های بیماری زا، و ویروس شناسی به معنای علم بررسی ویروس ها از دیگر وجوه بهداشت عمومی است.
نیازهای اولیه. اولین نیاز برای دستیابی به بهداشت عمومی، حتی در دورافتاده ترین جوامع کشورهای در حال توسعه، وجود منبع آب شرب سالم است. آب آلوده علت مهم بیماری هاست. حصول اطمینان از دفع صحیح فضولات انسانی و سایر انواع فضولات، به نحوی که باعث آلوده شدن چاه ها یا چشمه های منبع آب آشامیدنی نشود، نیاز دوم بهداشت عمومی است. برآوردن این دو نیاز برای جلوگیری از بیماری ها بسیار مهم است.
آمار. نیاز بعدی وجود پزشکان کارآمد است. در برخی از کشورهای در حال توسعه، پیراپزشکان، یا کسانی که آموزش های مختصری برای برخورد با بیماری های ساده دیده اند، تا حدی این نیاز را برطرف می کنند. آمار نسبت تعداد پزشکان به جمعیت بسیار متغیر است و از یک پزشک برای هر ۲۸۲ نفر در اوروگوئه، تا یک پزشک برای هر ۲۲,۴۵۲ نفر در غنا متغیر است. آمار سرانۀ تخت بیمارستانی هم بسیار متغیر است.
خدمات بهداشتی. صدها سال است که بیمارستان ها پدید آمده اند. رومی ها برای درمان سربازان زخمی و بیماران خود بیمارستان هایی داشتند. بعدها، گروه های مذهبی بیمارستان ها را تأسیس و اداره می کردند. از آن جمله اند معابد بودایی در آسیا و صومعه های کاتولیک در اروپا. ابتدا بیمارستان های صومعه ها مخصوص درمان راهب های بیمار بود، ولی از آن جا که مراکز مذهبی به مسافران سرپناه می دادند، رفته رفته درِ بیمارستان ها را هم به روی آن ها گشودند. هتل دیو در پاریس یکی از قدیمی ترین بیمارستان هایی است که احتمالاً در قرن ۷م ساخته شده است. بیمارستان سنت توماس لندن، در ۱۱۰۶م و به صورت بخشی از یک دیر شروع به کار کرد. بیمارستان سن بارتولومیوی لندن را در ۱۱۲۳م، رهیر، کشیش اوگوستینی، تأسیس کرد. ت ...

ارتباط محتوایی با بهداشت عمومی

بهداشت عمومی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بهداشت عمومی   • مفهوم بهداشت عمومی   • تعریف بهداشت عمومی   • معرفی بهداشت عمومی   • بهداشت عمومی چیست   • بهداشت عمومی یعنی چی   • بهداشت عمومی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بهداشت عمومی
کلمه : بهداشت عمومی
اشتباه تایپی : finhaj ul,ld
عکس بهداشت عمومی : در گوگل

آیا معنی بهداشت عمومی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )