برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1708 100 1
شبکه مترجمین ایران

بنی اسرائیل

/bani'esrA'il/

معنی بنی اسرائیل در لغت نامه دهخدا

بنی اسرائیل. [ ب َ اِ ] (اِخ ) اولاد یعقوب علیه السلام. چه اسرائیل به زبان عبری لقب یعقوب علیه السلام است و اِسراء بمعنی برگزیده و ئیل اسم حق تعالی. در منتخب نوشته که لفظ سریانی است و بعضی گفته که اسرائیل بمعنی بنده ٔ خدا است. (غیاث ) (از آنندراج ). نام عمومی قوم یهود است. (دائرة المعارف فارسی ). رجوع به یهود شود.

معنی بنی اسرائیل به فارسی

بنی اسرائیل
اولاد یعقوب ع باشند و آن شامل طوایف یهود است .
زیت بنی اسرائیل
سنگی است به رنگ و اندام زیتون و خطوط بسیاری موازی یکدیگر دارد .
حجرالیهود است

معنی بنی اسرائیل در فرهنگ فارسی عمید

بنی اسرائیل
اولاد حضرت یعقوب، عبرانیان، اجداد کلیمیان امروزی، یهودیان.

بنی اسرائیل در دانشنامه اسلامی

بنی اسرائیل
بنی اسرائیل (بنواسرائیل)، به معنای «فرزندان و قوم اسرائیل»، نام قوم بسیار قدیمی و پر اهمیت در تاریخ و اعتقادات دینی بشر می باشد.
قوم بنی اسرائیل که در قرآن از آن بسیار یاد شده، در حوزه های مختلف، از جمله تفسیر و تاریخ و ادبیات، و از جنبه های گوناگون مورد توجه مسلمانان بوده است.مقاله حاضر مشتمل است بر کلیات، ریشه شناسی، کاربرد واژه، بنی اسرائیل در قرآن، در عهد عتیق، در احادیث و تفاسیر، و در ادبیات و فرهنگ عامه.همچنین، نظر به تحقیقات فراگیر و گسترده درباره تاریخ بنی اسرائیل بر پایه مدارک باستان شناسی، گذشته از روایت کتاب مقدس، در پایان مقاله، بخش «بنی اسرائیل در مطالعات تاریخی و باستان شناسی» درباره پیشینه این قوم خواهد آمد.
معنای بنی اسرائیل
«بنی»، جمع «ابن»، غالباً به معنای فرزندانِ پسر است؛ و اسرائیل نام دیگر یا به قولی، لقبِ یعقوب پسر اسحاق است که دوبار در قرآن ذکر شده است.بنی اسرائیل دوازده سبط یا خاندان اند که آن ها را از نسل دوازده پسر یعقوب می دانند.این اصطلاح، چهل و یک مرتبه در قرآن به کار رفته است.
تاریخ بنی اسرائیل
آغاز تاریخ بنی اسرائیل، به حوادث حیات جد اعلای آن ها، ابراهیم، باز می گردد.بنا به گزارش های تاریخی، زادگاه وی در اورِکلدانیان بود، و او با مهاجرت جمعی قومش به حرّان، بدان ناحیه منتقل شد؛ سپس از حرّان به فلسطین مهاجرت کرد و در آن جا سکنا گزید.فرزندان و نوادگان او، اسحاق و یعقوب، نیز در کنعان ساکن بودند.احتمالاً این حوادث در حدود ۲۰۰۰ـ ۱۸۰۰ ق م روی داده است.
← انتقال بنی اسرائیل به مصر
...
بنی اسرائیل
بنی اسرائیل، به دوازده فرزند یا قومی گفته می شود که به نام پدر و جدشان اسرائیل (یعقوب) نام گذاری شده اند. خداوند در قرآن ۴۱ بار از آنها یاد کرده است. این قوم در نگاه عرب پیش از اسلام به دلیل برخورداری از کتاب آسمانی، مناسک دینی خاص و پیشینه تاریخی، اقلیتی فرهیخته تر دانسته می شدند. با وجود فرهنگ قرآنی صدر اسلام، بنی اسرائیل به منزله گروهی با هویت رقیب قرار گرفتند.
اسرائیل و پسرانش به سبب قحطی در کنعان، به مصر رفتند و نسل آنها تا زمان موسی (ع) در مصر ماندند و به رهبری موسی(ع) ...


بنی اسرائیل در دانشنامه ویکی پدیا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بنی اسرائیل در جدول کلمات

بنی اسرائیل
اولاد حضرت یعقوب

بنی اسرائیل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد
سلام استاد آشتیانی در کتاب درباره یهودیت به تفصیل به معنی کلمه اسرائیل پرداخته و ضمن تایید بر مستند دانستن لقب حضرت یعقوب اسراییل را به معنی انسانی که پایش لنگ میزند دانسته و علت لنگی پا هم همان ماجرای عجیب کشتی گرفتن و ضربه ای که به پای حضرت یعقوب میخورد
میرحسین سیاوشی خیابانی
- آل یعقوب ؛ فرزندان حضرت یعقوب که بر یوسف ستم کردند. بنی اسرائیل :
نه یوسف که چندان بلا دید و بند
چو حکمش روان گشت و قدرش بلند
گنه عفو کرد آل یعقوب را
که معنی بود صورت خوب را.
سعدی (بوستان ).

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فساد زنان بنی اسرائیل   • داستان قوم بنی اسرائیل   • پیامبران قوم بنی اسرائیل   • جادوگر معروف قوم بنی اسرائیل   • بنی اسرائیل چه کسانی هستند؟   • نام جادوگر قوم بنی اسرائیل   • قوم بنی اسرائیل در قرآن   • بنی اسماعیل   • معنی بنی اسرائیل   • مفهوم بنی اسرائیل   • تعریف بنی اسرائیل   • معرفی بنی اسرائیل   • بنی اسرائیل چیست   • بنی اسرائیل یعنی چی   • بنی اسرائیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بنی اسرائیل

کلمه : بنی اسرائیل
اشتباه تایپی : fkd hsvhmdg
آوا : bani'esrA'il
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس بنی اسرائیل : در گوگل

آیا معنی بنی اسرائیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )