برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1467 100 1

بنزین

/benzin/

مترادف بنزین: تقطیرشده نفت، سوخت

متضاد بنزین: گازوئیل

برابر پارسی: نفتک

معنی بنزین در لغت نامه دهخدا

بنزین. [ ب ِ ] (اِ) (مأخوذ از روسی ) بنزین معمولی (اسانس نفت ) که از تقطیر سبک نفت معدنی بدست می آید، و آن ماده ٔ مولد نیرو در اتومبیلها است. اغلب برای آنکه نقطه ٔ اشتعال بتأخیر افتد، در آن مقداری 4Pb(C2H5) که پلمپ تترااتیل نام دارد افزوده اند و بسیار سمی است وباید در استعمال آن دقت کرد. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی بنزین به فارسی

بنزین
۱ - مایعی است بیرنگ با بوی مخصوص و اگر خالص باشد تقریبا مطبوع میباشد . سمی است شدید از آب سبکتر ( ٠/۹ ) در ۷٠ درجه بجوش میاید . بنزین مذکور را نباید با بنزین معمولی ( اسانس نفت ) اشتباه کرد. این بنزین را میتوان در موتورهای انفجاری بجای بنزین نفت بکار برد . نیز میتوان از آن باسانی عطرهای مصنوعی مختلف و عد. بسیار زیادی رنگها و مواد منفجره و دارو بدست آورد و آن از گاز چراغ و تقطیر قطرانهای زغال سنگ بدست میاید یعنی از تقطیر یک تن زغال سنگ چرب تقریبا ۹ کیلو گرم بنزین حاصل میگردد که ۶ کیلوگرم آن از تصفی. گاز چراغ و۳ کیلوگرم از تقطیر قطران ها تهیه میشود این بنزین مانند اسانس نفت بسیار آتشگیر ولی مانند استیلن با دود زیاد میسوزند. بنزین در الکل و اتر حل میشود . حلال بسیار خوبی است یعنی ید و گوگرد و چربیها و کائوچوی خام را در خود حل می کند و از اینرو برای تهی. چسب کائوچو بکار میرود . این بنزین ( بنزن ) بمقدار کم در بعضی نفتها وجود دارد ولی معمولا از تصفی. بنزین معمولی ( اسانس نفت ) که مخلوطی است از کربور های ئیدرژن که ۸ -۷ -۶ کربن دارد بدست میاید . ۲ - بنزین معمولی( اسانس نفت )از تقطیر مواد سبک نفت معدنی بدست می آید و آن ماد. مولد نیرو در اتومبیلهاست. اغلب برای آنکه نقط. اشتغال بتاخیر افتد در آن مقداری افزودهاند که پلمپ ( تترااتیل ) نام دارد. بسیار سمی است و باید در استعمال آن دقت کرد .
( اسم ) فروشند. بنزین
۱ - فروختن بنزین.۲ - ( اسم ) مکانی که در آنجا بنزین میفروشند .
محلی که به صاحبان وسائل نقلیه و مانند آن بوسیله تلمبه بنزین دهند

معنی بنزین در فرهنگ معین

بنزین
(بِ) [ فر. ] ( اِ.) از فرآورده های نفتی که از تقطیر نفت خام به دست می آید و جهت سوخت وسایل نقلیه استفاده می شود.

معنی بنزین در فرهنگ فارسی عمید

بنزین
مایعی بی رنگ، فرّار، قابل اشتعال، و دارای بوی مخصوص که از تقطیر نفت به دست می آید و برای سوخت موتورها، ماشین ها، و کارهای دیگر استعمال می شود.

بنزین در دانشنامه ویکی پدیا

بنزین
بنزین (به آلمانی: Benzin) برشی از نفت است که بین ۷۰ تا ۱۷۵ درجه سانتی گراد تقطیر می شود و محتوی هیدروکربنهای C5 تا C11یا C12 می باشد. بنزین طبیعی که حدود ۱۵درصد از نفت خام را تشکیل می دهد، در موتورهای احتراقی بکار می رود. بنزین معمولی مجموعه ای از هیدروکربنهایی مانند پارافینها (آلکان ها)، نفتن ها(سیکلوآلکان ها) و اولفینها(آلکن ها) است؛ ولی می شود اکتانها (C8H18) را به عنوان یکی از ترکیبات مشخص در بنزین دانست.
رفرمات که در اصلاح کننده کاتالیزوری با عدد اکتان بالا شامل مقدار زیادی ماده آروماتیک و مقدار بسیار کم آلکن ها است.
بنزینی که توسط کاتالیزور شکسته شده که همچنین گازولین ویا مولکول نفتا نامیده می شود از فرایند تجزیه کاتالیزوری با عدد اکتان مناسب محتوای آلکن اولفین های بالا و سطح بالای ماده آروماتیک تهیه می شود. * هیدرورکراکت سنگین متوسط و سبک از هیدروکراکر با عدد اکتان متوسط تا پایین و سطح ماده آروماتیک مناسب تهیه می شود.
بنزین طبیعی (که دارای نام های زیادی است) مستقیماً از نفت خام با عدد اکتان پایین ماده آروماتیک پایین (به نفت خام بستگی دارد) مقداری از نفتن ها سیکلو آلکان ها و اولفین ها ی صفر آلکن ها
آلکیلات تولید شده در واحد آلکیلاسیون دارای عدد اکتان بالا بوده و آلکان پارافین خالص است عموماً دارای زنجیره های شاخه دار است. * ایزومرات (با نام های مختلف) که جهت افزایش عدد اکتان خود از بنزین طبیعی ساخته می شود و مقدار کمی مواد آروماتیک دارد.
این سوخت را نخستین بار در آلمان «بنزین» نامیدند. بر خلاف تصور برخی که فکر می کنند نام بنزین از نام برتا بنز (Bertha Benz) گرفته شده (که در سال ۱۸۸۸ برای رانندگی از شهر مانهایم به شهر فورتزهایم از داروخانه بنزین مورد نیاز خود را خریداری می کرد)، این نام از ماده شیمیایی بنزن می آید. در بسیاری از کشورها و زبان ها نیز نام آن بنزین یا بسیار شبیه به بنزین است.
در بیشتر کشورهای مشترک المنافع بریتانیا، به استثنای کانادا، از عبارت «پترول» (به معنی روغن سنگ) استفاده می کنند. عبارت گسولین(به انگلیسی: Gasoline) عمدتاً در آمریکای شمالی به کار می رود که معمولاً در کاربردهای محاوره ای «گَس»(به انگلیسی: Gas) گفته می شود که باید بتوان در زمینه کاربرد آن را از سوختهای گازی از قبی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بنزین در دانشنامه آزاد پارسی

بِنْزین (petrol)
مخلوطی از هیدروکربن های مشتق از نفت، شامل پنج تا هشت اتم کربن، با محدودۀ نقطۀ جوش ۴۰ تا ۸۰ درجۀ سلسیوس. عمدتاً برای سوخت موتورهای احتراق داخلی به کار می رود. بی رنگ و بسیار فرّار است. بنزین طبیعی از گاز طبیعی به دست می آید و مقادیری ترکیبات معطر نیز دارد. درصد بنزین در نفت بسیار متغیر است و از ۷ تا ۷۰ درصد تغییر می کند. بنزین سرب دار حاوی مواد ضد ضربه (مخلوطی از تترااتیل سرب و دی برمواتان) است که احتراق بنزین و عملکرد موتور را بهبود می بخشد. سرب بنزین غالباً به شکل ترکیبات سادۀ سرب، و از طریق اگزوز وارد هوا می شود. شواهد و مدارک مستدلی دردست است که سرب، سمی است که بر دستگاه عصبی نوجوانان و کودکان تأثیر می گذارد و باعث اختلالات روانی می شود. از این رو، استفاده از بنزین بدون سرب بسیار رایج است. بنزین بدون سرب حاوی مخلوطی از هیدروکربن های متنوع است و درجه اکتان آن پایین تر از بنزین سرب دار است. بنزین سرب دار در اتومبیل های مبدل کاتالیزوری به کار نمی رود. در امریکا، بنزین را گازولین می نامند و چندین سال است که از بنزین بدون سرب استفاده می کنند. وظیفۀ اصلی بنزین در موتورها تبدیل انرژی به کار طی چرخۀ سوخت معینی است و بنابراین ارزش گرمایی آن بسیار درخور توجه است. در آگوست و سپتامبر ۲۰۰۰، به علت قیمت بالای بنزین و بر اثر مالیات های سنگین بنزین و دیگر فرآورده های نفتی، موجی از اعتراضات پراکنده در اروپا ایجاد شد. اعتراض های مردمی در اواخر آگوست در فرانسه آغاز شد و پس از آن به آلمان، اسپانیا، انگلیس، ایرلند، و بلژیک گسترش یافت. در فرانسه، اعتراض رانندگان کامیون، کشاورزان، و رانندگان آمبولانس و تاکسی موفقیت آمیز بود و دولت بخشودگی مالیاتی مواد سوختی را اعمال کرد. این رفتار دولت فرانسه موجب اعتراضات مشابه در بیشتر کشورهای اروپایی شد.

ارتباط محتوایی با بنزین

بنزین در جدول کلمات

مخترع بنزین سبک
برتون
مخزن بنزین اتومبیل
باک

معنی بنزین به انگلیسی

benzine (اسم)
انواع مواد نفتی قابل اشتعال ، بنزین
gasoline (اسم)
بنزین ، گازولین
petrol (اسم)
بنزین
gas (اسم)
بنزین ، گاز ، خود ستایی ، بخار ، گاز معده
gasolene (اسم)
بنزین ، گازولین

معنی کلمه بنزین به عربی

بنزین
بنزين , غاز , غازولين
نفط

بنزین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

معین
pertol
مبی
بنزین petrol
ایستگاه بزنین petrol staion
ایرزاد
بنزین
نفتینه ، نفت پالیده ، پالیده ، پالیدار

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فرمول بنزین   • انواع بنزین   • قیمت جدید بنزین   • قيمت بنزين   • تحقیق در مورد بنزین   • بنزین در سال 95   • بنزین چیست   • اخبار بنزین   • معنی بنزین   • مفهوم بنزین   • تعریف بنزین   • معرفی بنزین   • بنزین یعنی چی   • بنزین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بنزین
کلمه : بنزین
اشتباه تایپی : fkcdk
آوا : benzin
نقش : اسم
عکس بنزین : در گوگل

آیا معنی بنزین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران