برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1400 100 1

بلژیک

/belZik/

معنی بلژیک در لغت نامه دهخدا

بلژیک. [ ب ِ ] (اِخ ) کشوری است در شمال غربی اروپا که وسعت آن 30500 کیلومترمربع و جمعیتش 8989000 تن است. پایتختش بروکسل (بروسل ). از شمال به دریای شمال و هلند، از مشرق به آلمان و دوک نشین لوکزامبورگ ، از مغرب به فرانسه محدود است. مشتمل بر 9 ایالت است : انو، آنورس ، برابان ، فلاندر شرقی ، فلاندر غربی ، لوکزامبورگ ، لیژ، لیمبورگ ، نامور. حکومت آن سلطنت مشروطه است و دو مجلس دارد و ایالات آن تا حدی خودمختارند. زراعت ماشینی و گاوداری در آنجا اهمیت دارد، ولی بلژیک یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان می باشد، و نیز از جهت ترانزیت و حمل و نقل کالا با کشتی از کشورهای درجه ٔ اول جهان است. زبان اهالی در قسمت شمالی فلاندری و در جنوب فرانسوی است و قسمت اعظم سکنه ٔ آن کاتولیک مذهب هستند. تاریخ بلژیک بعنوان یک کشور مستقل از سال 1831 م. آغاز میگردد. بلجیک. بلجکا.(از دایرة المعارف فارسی ) (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی بلژیک به فارسی

بلژیک
کشوریست میان ممالک هلند آلمان لوکزامبورک فرانسه و دریای شمال ۳٠۵٠۷ کیلو متر مربع وسعت و ۹۸۴٠٠٠٠ تن جمعیت دارد . پایتخت آن بروکسل و شهر های مهم آن بندر آنور ولیژ است محصولات فراوان فلاحتی دارد و دارای زغال سنگ شیشه سازی نساجی و غیره می باشد .
کشوری است در شمال غربی اروپا که وسعت آن ۳٠۵٠٠ کیلومتر مربع و پایتختش بروکسل ٠ از شمال به دریای شمال و هلند از مشرق به آلمان و دوک نشین لوکزامبورگ از مغرب به فرانسه محدود است ٠ مشتمل بر ۹ ایالت است : انو - آنورس - برابان - فلاندر شرقی - فلاندر غربی - لوکزامبورگ - لیژ - لیمبورگ - نامور ٠ حکومت آن سلطنت مشروطه است و دو مجلس دارد و ایالات آن تا حدی خودمختارند ٠ زراعت ماشینی و گاو داری در آنجا اهمیت دارد ولی بلژیک یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان می باشد و نیز از جهت ترانزیت و حمل و نقل کالا با کشتی از کشورهای درج. اول جهان است ٠

بلژیک در دانشنامه اسلامی

بلژیک
بلژیک کشوری در شمال غرب اروپا به مرکزیت بروکسل که حدود سیصدهزار نفر مسلمان در این کشور زندگی می کنند. بیشتر شیعیان این کشور اهل عراق و پاکستان هستند و برخی مردم بلژیک نیز در اثر تبلیغ به شیعه گرویده اند که شهید عبدالله دهدوه از جمله این افراد است.
بلژیک کشوری اروپایی است که بین کشورهای: هلند، آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و دریای شمال قرار گرفته و وسعت آن ۳۰،۵۰۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۰٬۵۸۴٬۵۳۴ نفر است. پایتخت آن بروکسل و شهرهای مهم آن بندر آئورس و لی یژ می باشند.
اولین گروه معدود مسلمان پیش از جنگ جهانی اول از اروپای شرقی، بویژه آلبانی، به بلژیک مهاجرت کردند.
مهاجران مسلمان به صورت انبوه در دهه ۱۳۴۰ ش /۱۹۶۰ وارد بلژیک شدند.

← استخدام کارگر
بنابراین اسلام، پس از مسیحیت، دومین دین رایج در این کشور است.

← پراکندگی مسلمانان
در اواسط دهه ۱۹۶۰، مسلمانان از دولت بلژیک مصرّاً خواستند تا دین اسلام را در کشور به رسمیت بشناسد، زیرا جمعیت مسلمانان بمراتب از پیروان کلیسای انگلستان و یهودیان بیش تر بود. در ۱۳۴۴ ش /۱۹۶۵، سفیران کشور های اسلامی نیز از این درخواست حمایت کردند.

← عوامل رسمیت
...

بلژیک در دانشنامه ویکی پدیا

بلژیک
مختصات: ۵۰°۵۱′ شمالی ۴°۲۱′ شرقی / ۵۰٫۸۵۰°شمالی ۴٫۳۵۰°شرقی / 50.850; 4.350
بلژیک (به فرانسوی: Belgique) با نام رسمی (Belxiye) پادشاهی بلژیک (به هلندی: Koninkrijk België)، (به فرانسوی: Royaume de Belgique) (به آلمانی: Königreich Belgien) کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت آن بروکسل است.
بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن ها و رومی زبانان از میانه های کشور بلژیک می گذرد.
در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی زبان هستند و در شرق کشور زندگی می کنند.
عکس بلژیک
با وجود اعلام بی طرفی از جانب بلژیک و مستعمرات آن، این کشور در ۱۰ می ۱۹۴۰ توسط آلمان نازی اشغال شد. بعد از ۱۸ روز مقاومت، نیروهای بلژیکی به منطقهٔ کوچکی در شمال شرق این کشور رانده شدند و مجبور به تسلیم گشتند. تصمیم ترک مخاصمه توسط لئوپولد سوم پادشاه وقت بلژیک و بدون مشورت با دولت وی امضا شد. اشغال بلژیک تا سال ۱۹۴۴ ادامه داشت.
با وجود تسلیم شدن دولت مرکزی، بسیاری از بلژیکی ها موفق به فرار به انگلستان شدند و در آنجا یک دولت و ارتش در تبعید به حمایت از متفقین تشکیل دادند. کنگو که آن زمان مستعمره بلژیک بود، پس از اشغال بلژیک همچنان به دولت در تبعید بلژیک مستقر در لندن وفادار ماند و نقش مهمی را در تأمین نیروی انسانی و مواد اولیه برای متفقین ایفا کرد.
پس از اشغال بلژیک، بسیاری از بلژیکی ها به نیروهای مقاومت پیوستند اگرچه برخی نیز به همکاری با آلمان ها پرداختند. بیشتر خاک بلژیک بین سپتامبر تا اکتبر ۱۹۴۴ به دست متفقین آزاد شد. اگرچه برخی قسمت های شرقی تا ابتدای سال ۱۹۴۵ در اشغال آلمانی ها باقی ماند. در این جنگ حدود ۸۸٬۰۰۰ بلژیکی کشته شدند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بلژیک در دانشنامه آزاد پارسی

بِلْژیک (Belgium)
پرونده:File12301900.jpg میدان بزرگ بروکسل، موقعیت. کشور پادشاهی بلژیک در اروپای غربی و در ساحل جنوبی دریای شمال جا دارد. از شمال و شمال شرقی به هلند، از شرق به آلمان و لوکزامبورگ، از جنوب و جنوب غربی به فرانسه و از شمال به دریای شمال محدود شده است. مساحت این کشور ۳۰,۵۳۰ کیلومتر مربع است و شهر بروکسل پایتخت آن است.
سیمای طبیعی. کشور بلژیک از سه منطقۀ، جلگۀ ساحلی، پهن دشت مرکزی و بلندی های آردِن، تشکیل شده است. ۱. جلگۀ ساحلی در امتداد کرانه های دریای شمال قرار گرفته و عرض آن از شانزده تا ۴۸ کیلومتر متغیر است. نوار ساحلی آن که از پس زدن آب دریا و دیواره کشی به دست آمده، ۵۰۰ تا ۸۰۰ سال قدمت دارد و چراگاه های داخلی آن با کانال های متعدد، زه کشی شده است. ۲. پهن دشت مرکزی در مقایسه با جلگۀ ساحلی، ارتفاع بیشتری دارد و وجود آبراهه ها، درّه های عریض، زمین های آبرفتی حاصل خیز، غارهای زیرزمینی، و آبکندهای بسیار از ویژگی های آن است. ۳. بلندی های آردِن، ارتفاعات فلات گونۀ پوشیده از جنگل انبوهی است که میانگین ارتفاع آن به ۴۶۰ متر می رسد و بلندترین نقطۀ کشور، کوه بوترانژ با ارتفاع ۶۹۴ متر، در شمال آن واقع است. اراضی این منطقه عمدتاً سنگی و صخره ای است و برای کشاورزی چندان مساعد نیست. رودخانه های اسکلت (اسخلده) (اسکو) و موز، که هر دو از فرانسه سرچشمه می گیرند و پس از عبور از بلژیک، در خاک هلند به دریای شمال می ریزند، عمده ترین رودهای بلژیک محسوب می شوند. رودخانۀ اسکلت، که در پهن دشت مرکزی جریان دارد، آبراهۀ اصلی این کشور است. شهرهای آنتورپ، بروکسل، و گنت، رودبندرهای آن را تشکیل می دهند و رودهای لیس، دندر، سِن، و روپل ریزابه های آن محسوب می شوند. رودخانۀ موز در مرز شمالی بلندی های آردن جریان دارد و رودهای اورت و سامبر به آن می ریزند. کشور بلژیک از نظر اداری به ده استان و دو منطقۀ خودگردان فلاندرو والونیاتقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از بروکسل، آنتوِرپ، گِنت، نامور، مونس، و لوون. بلژیک، تحت تأثیر اقلیم دریای شمال، آب و هوای معتدل مایل به سرد دارد. زمستان های آن ملایم و تابستان هایش خنک است. میانگین دمای شهر بروکسل در دی ماه ۲ درجۀ سانتی گراد و در تیرماه ۱۸ درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۸۲۵ میلی متر می رسد. حدود بی ...

نقل قول های بلژیک

بلژیک با نام رسمی پادشاهی بلژیک، کشوری مستقل در اروپای غربی است.
• «پرچم: پرچم بلژیک دارای سه نوار عمودی به رنگ های سیاه، زرد و قرمز است . این پرچم به وسیلهٔ -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با بلژیک

بلژیک در جدول کلمات

معنی کلمه بلژیک به عربی

بلجيکي

بلژیک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Yalda
Belgium

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بلژیک پناهندگی   • اقامت بلژیک   • بلژیک فوتبال   • شهرهای بلژیک   • مهاجرت به بلژیک   • بلژیک مقصدها   • بلژیک کجاست   • نقشه بلژیک   • معنی بلژیک   • مفهوم بلژیک   • تعریف بلژیک   • معرفی بلژیک   • بلژیک چیست   • بلژیک یعنی چی   • بلژیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بلژیک
کلمه : بلژیک
اشتباه تایپی : fgCd;
آوا : belZik
نقش : اسم خاص مکان
عکس بلژیک : در گوگل

آیا معنی بلژیک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )