برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1532 100 1
شبکه مترجمین ایران

بقعه

/boq'e/

مترادف بقعه: زیارتگاه، مدفن، مزار، بقعت، مکان متبرک، بنا، خانه، سرا، عمارت، جا، جایگاه، مقام، مکان

معنی بقعه در لغت نامه دهخدا

بقعت. [ ب ُ ع َ ] (ع اِ) جا و مقام. پاره ای از زمین. سرزمین : نگاه باید کرد تا احوال ایشان بر چه جمله رفته است و میرود در عدل... نرم کردن گردنها و بقعتها. (تاریخ بیهقی ). و نشاطی بر پای شد که گفتی در این بقعت غم نماند. (تاریخ بیهقی ). پادشاه چون ملکی و بقعتی بگیرد آنرا ضبط نتواند کرد... (تاریخ بیهقی ).... که موضع خوش و بقعت نزه است... (کلیله چ مینوی ص 118). و این بقعت نزهت تمام دارد و جایی دل گشای است. (کلیله ایضاً ص 168). || صومعه. خانقاه. زیارتگاه یا مقبره : و ما [ مسعود ] حرمت بزرگ او را این بقعت بر خود حرام کردیم که جز بزیارت اینجا نیاییم. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 257). و رجوع به بقعة و بقعه شود.

بقعة. [ ب ُ ع َ / ب َ ع َ ] (ع اِ) جای پست و گودالی که در آن آب گرد آید. (ناظم الاطباء). جای و گوی که در آن آب گرد آید. (منتهی الارب ) (آنندراج ) . || پاره ای زمین ممتاز از زمین حوالی خود. ج ، بُقَع و بِقاع. (ناظم الاطباء) (از فرهنگ نظام ) (از منتهی الارب ) (آنندراج ). پاره ای زمین. ج ، بقاع. (مهذب الاسماء). زمینی که محدود و ممتاز باشد از زمین دیگر. (غیاث اللغات ). پاره ای از زمین. (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ) (از مؤید الفضلاء). و رجوع به بقعت و بقعه شود.

بقعة. [ ب َ ق ِ ع َ ] (ع ص ) ارض بقعة؛ زمینی که در آن ملخهای پیسه باشد. (ناظم الاطباء) (منتهی الارب ). و رجوع به بقع شود.

بقعة. [ ب ُ ق َ ع َ ] (ع ص ) مقلوب قُبَعَه. جاریه ٔ بقعة و قبعة، کنیزکی که روی خود بنماید آنگاه نهان سازد. (از نشوءاللغة ص 17).

بقعه. [ ب ُع َ / ع ِ ] (ع اِ) بقعت. بنا و عمارت و خانه و سرای و جا و مقام. (ناظم الاطباء). سرای و خانه. (از غیاث اللغات ). سرزمین. پاره ای از زمین. ناحیه :
مست گشتندای برادر خلق ، از ایشان دور شو
پیش ازین کاین بقعه ٔ پرنور، بر ظلما شود.
ناصرخسرو (دیوان ص 133).
نامدار و مفتخر شد بقعه ٔ یمگان بمن
چون بفضل مصطفی شد مفتخر دشت عرب.
ناصرخسرو.
چون بنده ٔ مستنصر باﷲ بگوید
پر مشتری و زهره شود بقعه ٔ یمگان.
ناصرخسرو.
نه دیر، زود شود همچو بقعه ٔ قنوج
بنای بتکده ٔ قندهار از آتش و آب.مسعودسعد. ...

معنی بقعه به فارسی

بقعه
قطعهای اززمین، مین ممتاز، زمین محدود، خانقاه
( اسم ) ۱- پاره ای زمین ممتاز از زمین ( مطلقا ) . ۳- بنا عمارت خانه سرای. ۴- مزارایمه و بزرگان دین مدفن متبرک. ۵- قطعه زمینی که زیارتگاهی در آن قرار گرفته باشد . ۶- جای مقام . ۷- صومعه خانقاه . جمع : بقاع بقع .
مقلوب قبعه . جاری. بقعه و قبعه کنیزکی که روی خود بنماید آنگاه نهان سازد .
دهی از دهستان تورجان است که در بخش بوکان شهرستان مهاباد واقع است و آب از سیمین رود. محصول : غلات توتون حبوب . شغل : زراعت گله داری و جاجیم بافی .
مرقد حضرت رضا ع بن موسی بن جعفر در مشهد .
[ گویش مازنی ] /bogheye koosaan/ بقعه ای در روستای قدیمی کوهستان بهشهر
ده از دهستان بخش هرسین شهرستان کرمانشاهان

معنی بقعه در فرهنگ معین

بقعه
(بُ عِ) [ ع . بقعة ] ( اِ.) ۱ - قطعه ای از زمین . ۲ - بنا، زیارتگاه . ۳ - مزار ائمه و بزرگان دین . ۴ - جای ، مقام . ج . بقاع ، بُقَع . ۵ - اتاقکی که بر روی گور اولیا و قدیسان می سازند.

معنی بقعه در فرهنگ فارسی عمید

بقعه
۱. بنایی که بر بالای آرامگاه ائمه و بزرگان ساخته می شود.
۲. [قدیمی] ناحیه.
۳. [قدیمی] خانه.
۴. [قدیمی] خانقاه، صومعه.

بقعه در دانشنامه اسلامی

بقعه
بُقعه، غالبا به معنای بارگاه امامزادگان و بزرگان دینی به کار می رود. کلمه بقعه در دوره ها و سرزمین های مختلف اسلامی چندین بار تحول معنایی پیدا کرده و بعدها به معنای مکان مقدس به کار رفته است. در ایران، پس از مساجد، بقعه ها رایج ترین بناهای دینی هستند و کمتر شهری است که بقعه ای در آن نباشد.
بُقعه در لغت به معنای قطعه زمینی است که به سبب اختلاف رنگ، یا وجه مشخصه دیگری مانند آن، از محیط اطراف متمایز است؛ یا ناحیه پستی با آب راکد، تعبیر اخیر قطعاً در ریشه واژه بِقاع که در اصل به دره باتلاقی میان رشته کوه های لبنان و جبل الشرقی در سوریه اطلاق می شده، و نیز در ریشه «بُقَیعه» نهفته است. بقیعه نام محلی در نزدیکی دریاچه حِمص است.
علاوه بر معانی لغوی، بقعه معنای وسیع ترِ ایالت، ناحیه، و گستره ای از زمین را یافته است، مثلاً در نوشته های جغرافی نگاران قدیم مسلمان، بقعه فقط مترادف «موضع» است و ظاهراً این آخرین تحول معنایی آن در کشورهای غربی جهان اسلام بوده است.
تنها فرزندی که در مدینه نصیب رسول خدا (صلی الله علیه وآله) شد، ابراهیم بود.
ابراهیم از مادری با نام ماریه قبطیه به دنیا آمد. این زن توسط حاکم مصر به رسم هدیه برای رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرستاده شد.
تولد ابراهیم
ابراهیم در ذیحجه سال هشتم هجرت چشم به دنیا گشود و با تولد او موجی از شادی و سرور مدینه را فراگرفت. محل تولّد وی، مکانی بود با نام مشربه ام ابراهیم که جای آن هنوز در مدینه مشخص است و تا این اواخر، بنایی نیز در آنجا وجود داشت.
وفات ابراهیم
ابراهیم پس از آن که شانزده یا هیجده ماه از عمرش گذشت، از دنیا رفت و رسول خدا(صلی الله علیه وآله) را در غم فقدان خود سخت اندوهگین کرد. ابراهیم به توصیه پیامبر(صلی الله علیه وآله) در کنار عثمان بن مظعون، که یاری فداکار و مورد علاقه رسول خدا(صلی الله علیه وآله) بود، دفن شد.
بقعه ابراهیم
...
بقعه اسماعیل بن جعفر الصاد ...


بقعه در دانشنامه ویکی پدیا

بقعه
مختصات: ۲۹°۳۹′۵۵″ شمالی ۵۰°۳۲′۱۵″ شرقی / ۲۹.۶۶۵۲۸° شمالی ۵۰.۵۳۷۵۰° شرقی / 29.66528; 50.53750
'بوکه (بقعه)، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان گناوه استان بوشهر ایران.
بقعه به عربی ( الُبقعُة )، روستایی است در دهستان کُسْمة از توابع استان رَیمه در کشور یمن در شبه جزیره عربستان.
المقحفی، ابراهیم، احمد ، (مُعجَم المُدُن وَالقَبائِل الیَمَنِیَة) ، منشورات دار الحکمة، صنعاء، چاپ پنجم، وانتشار سال ۱۹۸۵ میلادی به (عربی).
جمعیت آن (۷۰) نفر (۶ خانوار) می باشد.
بقعه آقا سید جمال الدین مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان املش، بخش رانکوه، روستای کاکرود واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۱۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
بقعه آقاسید محمد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سیاهکل، بخش مرکزی، روستای زیارتگاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۰۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
بقعه آقا سید محمد و سلطان حسین مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سیاهکل، بخش مرکزی، روستای لمش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بقعه در دانشنامه آزاد پارسی

بُقعه
بُقعه
بُقعه
مقبره و آرامگاه امامزادگان، بزرگان، عرفا و حکمرانان، و عمدتاً مقبرۀ امامزاده ها. برخلاف بعضی از فرقه های اهل سنّت به ویژه وهابیت که بنای بقعه را بر فراز قبور جایز نمی شمارند، در میان مسلمانان و به ویژه شیعیان زیارت آرامگاه امامان و امامزادگان و بزرگداشت خاطره آنان اهمیّت فراوان دارد. از این رو، از همان ابتدا اهتمام در ساختن بقعه ها از سوی مردم نیکوکار، شیعیان معتقد و حاکمان شیعی و سنّی، جز آنان که دشمنی آشکاری با اهل بیت پیامبر اسلام (ص) داشته اند، صورت گرفته و آستانه ها و آرامگاه های مجلل فراوانی در گوشه و کنار کشورهای اسلامی به ویژه در ایران و عراق برآمده است. هم اکنون تعداد کثیری آرامگاه امامزادگان که شمار آن ها از هزار متجاوز است، در سراسر ایران وجود دارد و آستانۀ حضرت معصومه (س) در قم و بارگاه حضرت عبدالعظیم (ع) در ری از بزرگ ترین و شناخته شده ترین بقعه های متبرک در ایران و جهان اسلام است.

بقعه در جدول کلمات

دیدار بقعه ها
زیارت

معنی بقعه به انگلیسی

monument (اسم)
مقبره ، پایه مجسمه ، اثر تاریخی ، بقعه ، بنای یاد بود ، بنای یادگاری ، لوحه تاریخی

معنی کلمه بقعه به عربی

بقعه
نصب

بقعه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمدیاسین حیدری
زیارتگاه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بقعه چیست   • جمع بقعه   • معنی بقعه   • مفهوم بقعه   • تعریف بقعه   • معرفی بقعه   • بقعه یعنی چی   • بقعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بقعه

کلمه : بقعه
اشتباه تایپی : frui
آوا : boq'e
نقش : اسم
عکس بقعه : در گوگل

آیا معنی بقعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )