برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1580 100 1
شبکه مترجمین ایران

بعثت

/be'sat/

برابر پارسی: انگیزش

معنی بعثت در لغت نامه دهخدا

بعثت. [ ب ِ ث َ ] (ع اِمص ) بعثة. رسالت. فرستادگی و ارسال. (ناظم الاطباء). بعث. (فرهنگ نظام ).
- بعث کردن ؛ برانگیختن. واداشتن : و تن خویش را بعث کن بفرهنگ و هنر آموختن. (ص 35 منتخب قابوسنامه ). و در باطن با اسکندر رومی یکی شد و او را بعث کرد بر قصد داربن دارا. (ص 55 فارسنامه ٔ ابن البلخی ).
- سال بعثت ؛ سالی که خدای تعالی رسول را برسالت مبعوث کرد.

بعثة. [ ب َ ث َ ](ع اِ) اسم است از بَعث. ج ، بعثات. (منتهی الارب ).

معنی بعثت به فارسی

بعثت
برانگیختن، روزقیامت، روزرستاخیز
۱- ( مصدر ) برانگیختن . ۲- زنده کردن ( مردگان ) . ۳- فرستادن . ۴- ( اسم ) انگیزش برانگیختگی . یا بعثت پیغمبرص فرستاده شدن پیغمبرص از جانب خدا بخلق.

معنی بعثت در فرهنگ معین

بعثت
(بِ ثَ) [ ع . بعثة ] (مص م .) ۱ - برانگیختن . ۲ - رستاخیز. ۳ - فرستادن .

معنی بعثت در فرهنگ فارسی عمید

بعثت
۱. برانگیختن.
۲. فرستادن.

بعثت در دانشنامه اسلامی

بعثت
بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) یا برانگیخته شدن آن حضرت به مقام رسالت، مهم ترین فراز از تاریخ اسلام است که به عنوان حادثه ای بس بزرگ و عظیم نقش مهم و تأثیرگذاری در سرنوشت انسان ها داشته است.
«بعثت» از ماده (بعث) به معنای برانگیختن و فرستادن است. و در شرع، فرستادن خداوند است، انسانی را به سوی جن و انس یا بعضی از آنها تا آنان را به راه حق، دعوت کند و شرط آن دعوی پیغمبری و اظهار معجزه باشد. از آن به مناسبت در باب نکاح سخن رفته است.به طوری که در آیات قرآن و احادیث اهل بیت (علیه السّلام) بیان گردیده است، خداوند متعال در زمان های مناسب پیامبرانی را برای هدایت مردم برانگیخته و هیچ قومی را بدون راهنمای الهی وانگذاشته است.
اهمیت بعثت
بعثت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)، حادثه ای بس بزرگ در سرنوشت، هدایت بشری بوده و عظمت این امر عاملی بود که خداوند متعال به عنوان مقدمه این امر بزرگ، تربیت و پرورش آن حضرت را به عهده داشته و ایشان را برای آینده دشواری که در پیش رو داشتند، آماده سازد.
مهم ترین منشأ تحولات
بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) منشا بزرگ ترین تحولات فکری عقیدتی جوامع بشری به شمار می رود؛ با این حال، سیره نویسان از آن غفلت کرده اند. روایات مجعول و بی اساس آنان در این باره، نه تنها دون شان آخرین پیامبر خداست؛ بلکه حتی با ادراکات بشری نیز سازگاری ندارد؛ اما چون بررسی آن در مقاله ای کوتاه نمی گنجد، تنها به ارائه رخداد بعثت با توجه به روایات و احادیث معتبر از دیدگاه شیعه اکتفا می شود.
نوید بعثت پیامبر
...
بعثت
بعثت: برانگیختن محمد بن عبدالله(ص) به پیامبری از سوی خدا و نقطه آغازین دین اسلام می باشد. مفهوم بعثت به طور عام به برانگیخته شدن هر پیامبر و به طور خاص به برانگیخته شدن پیامبر اسلام(ص) اطلاق می شود.
در بیست و هفتم ماه رجب سال چهلم عام الفیل خداوند متعال حضرت محمد(ص) را در حجاز زمانی که به غار حراء برای عبادت رفته بود به پیامبری برانگیخت. پیامبری ایشان با معجزاتی همراه بود و نشانه های آن در کتب آسمانی پیشین ذکر شده بود؛ به همین خاطر یهودیان و مسیحیان در پی شناختن ایشان بودند.
در ا ...


بعثت در دانشنامه ویکی پدیا

بعثت
بعثت می تواند اشاره به یکی از موضوعات زیر باشد:
مؤسسه آموزش عالی بعثت کرمان
بعثت
نیروگاه حرارتی بعثت
میدان بعثت
بعثت می تواند اشاره به یکی از موضوعات زیر باشد:
مؤسسه آموزش عالی بعثت کرمان
بعثت
نیروگاه حرارتی بعثت
میدان بعثت
ایستگاه بعثت یکی از ایستگاه های خط ۶ متروی تهران است. این ایستگاه در فاصله دویست متری با شهرک سجادیه تهران در انتهای خیابان هفده شهریور، تقاطع اتوبان بعثت و جنب بازار میوه و تره بار در منطقه ۱۵ قرار دارد.
این ایستگاه که دارای ۳۳۲۳ متر مربع فضای سرپوشیده می باشد در ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ افتتاح شده است.
از امکانات این ایستگاه می توان به پله برقی، آب سردکن و پایانه اتوبوسرانی و تاکسیرانی اشاره کرد.
همچنین ایستگاه بی آر تی هفده شهریور از خط ۸ تندرو در کنار این ایستگاه قرار دارد.
زیردریایی کلاس بعثت یک کلاس از زیردریایی است که در خدمت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت.
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/390640
شهرک بعثت(ممکو)، قسمتی از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر ماهشهر در استان خوزستان ایران است.
میدان بعثت مربوط به دوره صفویه است و در یزد، تقاطع خیابان های انقلاب، قیام واقع شده و گرچه این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۵۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران در دوره قاجاریه به ثبت رسیده است اما اسنادتاریخی دیرینگی این بنا که شامل مج ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بعثت در جدول کلمات

این سوره بعد از سوره تکاثر و قبل از سوره فیل و در مکه در سال ۲ بعثت نازل شد ه است
ماعون

بعثت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

میلاد نصرتی
بر انگیخته شدن

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بعثت مشهد   • بعثت چیست   • آژانس بعثت   • بعثت تهران   • اموزشگاه بعثت   • یادمان   • بعثت پیامبر   • نسیم بهشت   • معنی بعثت   • مفهوم بعثت   • تعریف بعثت   • معرفی بعثت   • بعثت یعنی چی   • بعثت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بعثت

کلمه : بعثت
اشتباه تایپی : fuej
آوا : be'sat
نقش : اسم
عکس بعثت : در گوگل

آیا معنی بعثت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )