برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1357 100 1

بستنی

/bastani/

معنی بستنی در لغت نامه دهخدا

بستنی. [ ب َ ت َ ] (ص لیاقت ، اِ مرکب ) هرچیز درخور بستن. پارچه ای که بدان دسته ٔ کاغذ و کتاب و دفتر و جز آن را بهم می بندند. (ناظم الاطباء). || لنگ حمام. فوطه ٔ حمام. (در اصطلاح حمامیان ). || کسی که بستن وی لازم باشد. درخور بستن. لایق بستن. ازدر بستن :
من اینک به پیش توأم مستمند
بکش کشتنی بستنی را ببند.
فردوسی.
|| هر شربت فسرده ٔ یخ بسته. (ناظم الاطباء). مبردی که از شیر و شکر یا آب میوه ها در یخ افسرند و انواع آنها عبارتند از:بستنی شیر و وانیل ، توت فرنگی ، آلبالو، و جز آن.

معنی بستنی به فارسی

بستنی
( صفت اسم ) ۱- هر چیز قابل بستن . ۲- پارچه ای که بدان دست. کاغذ و کتاب و دفتر و جز آنها را بهم بندند . ۳- هر شربت فشرد. یخ بسته . ۴- مخلوطی از شیر و شکر که در قالب مخصوص پر یخ ریزند و چرخانند تا غلیظ شود و ببندد و آن انواع دارد .
ظرف بلورین و جز آن برای خوردن بستنی ٠
شخص و دستگاه سازنده بستنی ٠
عمل ساختن و عمل آوردن بستنی ٠
[ice-cream bar] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی بستنی به شکل مکعب مستطیل که طول آن دست کم سه برابر عرض آن است و پوشش شکلاتی یا جزآن دارد
فروشنده بستنی ٠
شغل کار و عمل فروش بستنی ٠
[ice milk] [علوم و فنّاوری غذا] بستنی حاوی 3 تا 6 درصد چربی
[ice-cream cone] [علوم و فنّاوری غذا] نان ترد کمابیش مخروط شکلی که بستنی را در آن می ریزند
[ice-cream wafer] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی ویفر با بافتی ترد و شبیه به وافل (waffle) که بستنی را بر روی آن می گذارند

معنی بستنی در فرهنگ معین

بستنی
(بَ تَ) (اِمر.) مخلوطی از شیر و شکر و اسانس های مختلف میوه که در دستگاه مخصوص یخ می زند و می بندد و انواع گوناگون دارد: میوه ای ، سنتی ، چوبی ، حصیری ، کیم و غیره .

معنی بستنی در فرهنگ فارسی عمید

بستنی
۱. نوعی خوراک منجمد که از شیر، شکر، تخم مرغ، و مواد دیگر تهیه می شود.
۲. (صفت) [قدیمی] قابل بستن، درخور بستن.

بستنی در دانشنامه ویکی پدیا

بستنی
بستنی نوعی دسر منجمد و مزه دار است که باید شامل حداقل ۱۰٪ چربی شیر باشد. مقدار این چربی می تواند از ۱۰ تا ۱۶ درصد تغییر یابد که معمولاً بستنی ها حاوی ۱۴٪ چربی شیر هستند، همچنین بستنی می تواند شامل دیگر انواع لبنیات مثل خامه باشد که به همراه مواد شیرین کننده و طعم دهنده تهیه می شود. اولین کارخانه صنعتی بستنی سازی جهان در سال ۱۸۵۱در مریلند، کار خود را آغاز نمود.بستنی قیفی     بستنی معجون             بستی کیم   بستنی ۳ اسلوپ   بستی صحرا
درست شدن بستنی به احتمال زیاد به امپراتوری هخامنشی حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد. ایرانیان در زمان هخامنشیان تابستانها بستنی با طعم های زعفرانی، میوه ای و طعم های دیگر مصرف می کردند. بر اساس شواهد همچنین حدود 4۰۰ سال قبل از میلاد ایرانیان چیزی شبیه فالوده های امروزی داشته اند که با گلاب مصرف می کردند.
بستنی دارای تنوع های گوناگونی است. مانند بستنی های سنتی، بستنی های ایتالیایی یا میوه ای، میلک شیک ها و بستنی های یخی.
قدمت دسرهای یخی در چین به ۴ هزار سال قبل می رسد. یک نوع از این دسرها با قرار دادن سنگ نمک و برف در جداره های ظروف حاوی شربت تهیه می شد (نمک باعث می شود دمای یخ زدن آب به زیر صفر برسد) و نوع دیگری با قرار دادن شیر، برنج کاملاً پخته به همراه ادویه در داخل برف تهیه می شد. بستنی یخی هم با آب میوه، عسل و ادویه درست می شد. این دسرهای یخی از مسیرهای تجاری وارد ایران هم شدند. همچنین حدود ۴ هزار سال پیش در ایران دسر یخی فالوده با استفاده از یخ، گلاب، آرد برنج رشته ای و زعفران و طعم دهنده های دیگر ساخته می شد.
عکس بستنی
بستنی می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
بستنی
بستنی سنتی
بستنی وانیلی
بستنی قیفی
بستنی میوه با خامه
بستنی اکبر مشتی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بستنی در دانشنامه آزاد پارسی

شیرینی مقوی، خامه ای و منجمد، تهیه شده از فرآورده های مختلف شیری، شکر، میوه و چاشنی های مغز آجیل. معمولاً افزودنی هایی برای بهبود کیفیت به آن اضافه می کنند. بستنی از اوایل قرن ۲۰ به منظور تجارت تهیه می شد. بستنی میوه دسر منجمدی از آب میوه، سفیدۀ تخم مرغ و شکر است، اما ژلاتین و شیر به آن افزوده می شود. بستنی در ابتدا شیوه ای برای نگهداری شیر بود و از مخلوط یخ با شیر و شکر تهیه می شد. بستنی، که از خامه، تخم مرغ و شکر تهیه می شود، در چین پیش از ۱۰۰۰ پ م تهیه می شد و احتمالاً مارکو پولو استفاده از آن را در اروپا رایج کرد. یخمک (بستنی یخی) در یونان باستان و ایران شناخته شده بود. از قدیم ترین انواع بستنی، کولفی هندی است. در ۱۸۵۵ نخستین بستنی مصنوعی در استرالیا ساخته شد، گرچه فقط در قرن ۲۰، با کاهش هزینۀ تولید، به مادۀ خوراکی پرمصرف تبدیل شد. بستنی های ایتالیا و روسیه حتی پیش از مکانیزه شدن صنعت، ابتدا در امریکا و سپس در دهۀ ۱۹۲۰ در بریتانیا شهرت داشتند. پیشرفت های فنی از دهۀ ۱۹۵۰ سبب ترویج توزیع انبوه بستنی نرم شد؛ این بستنی، در ظاهر، شبیه نوع اصلی آن است. فروش بستنی تهیه شده از شیر غیرحیوانی یا چربی گیاهی، که با افزودنی هایی شیمیایی رنگ و مزۀ آن را تغییر می دهند، در بریتانیا مجاز است. یخمک و بستنی یخی، آب میوه های منجمد به شمار می روند و شیر یا خامه ندارد. بستنی کَف است، ترکیبی از بلورهای کوچک (ریز) یخ که کانون های هوا را احاطه کرده اند، و با خوشه های گردی از پروتئین های چربی (خامه و تخم مرغ) نگهداری می شوند. برای ایجاد کاستر (کرم شیر و تخم مرغ)، اجزای تشکیل دهنده را حرارت می دهند و درنتیجه مولکول های دراز پروتئین باز می شوند. هوا طعم ملایمی به بستنی می دهد باعث کاهش احساس سردی در هنگام خوردن می شود. در طول زمانِ سرد شدن بستنی، باید آن را خوب هم زد تا بلورهای یخ کوچک شوند.

ارتباط محتوایی با بستنی

بستنی در جدول کلمات

بستنی خوشمزه
موزه, لیوانی
نوعی بستنی سنتی
نونی

معنی بستنی به انگلیسی

ice cream (اسم)
بستنی
glace (صفت)
صاف ، نرم ، مسطح ، لعابدار ، بستنی
leviable (صفت)
وضع مالیات ، بستنی ، وضع کردنی ، قابل تحمیل ، مالیات بستنی

معنی کلمه بستنی به عربی

بستنی
آيس کريم
طوف

بستنی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Amir Mahdi Amiri
نوعی خوردنی سرد و شیرین که شیر ماده ی اصلی آن می باشد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بستنی ساده   • بستنی سنتی   • بستنی خانگی   • بستنی عکس   • بستنی شکلاتی   • بستنی قیفی   • تهیه بستنی   • بستنی چوبی   • معنی بستنی   • مفهوم بستنی   • تعریف بستنی   • معرفی بستنی   • بستنی چیست   • بستنی یعنی چی   • بستنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بستنی
کلمه : بستنی
اشتباه تایپی : fsjkd
آوا : bastani
نقش : اسم
عکس بستنی : در گوگل

آیا معنی بستنی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )