برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1427 100 1

برگزیده ای از اصول کافی

برگزیده ای از اصول کافی در دانشنامه اسلامی

برگزیده ای از اصول کافی
«برگزیده ای از اصول کافی» قسمت هایی از کتاب «اصول کافی» اثر ثقة الاسلام کلینی است که زیر نظر علامه سید انوار الکاظم حسنی گزینش و به قلم شیوا و رسای سیدجواد رضوی، به فارسی روان و سلیس ترجمه شده است. روایات در یک صفحه و ترجمه در صفحه دیگر ارائه شده است.
کتاب کافی بعد از قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، از شریف ترین، معتبرترین و جامع ترین کتب اسلامی است و از جهات مختلف، مانند: اعتبار، محتوا، سبقت، نظم و فن کتابت از امتیاز بسیار بالایی برخوردار است. علمای بزرگ از صدر اول تاکنون با عالی ترین تعبیرات از این کتاب شریف یاد کرده اند. این کتاب از جهت اعتبار، در عالی ترین سطح است، به گونه ای که عالم بزرگ «سید بن طاووس» می گوید: معاصر بودن مرحوم کلینی با نواب خاص امام زمان(عج)، برای ما راهی باز می کند که نوشتجات او را توأم با حقیقت بدانیم .
از جهت محتوا این کتاب شامل 16199 حدیث است و طبق شمارش دقیق بعضی از بزرگان، شامل 15176 حدیث می باشد که اگر آن را با شش کتاب صحیح اهل تسنن (صحاح سته) مقایسه کنیم، بیش از دو برابر آن شش کتاب، دارای حدیث است. از نظر کیفیت، احادیث این کتاب در اصول عقاید و فروع و اخلاقیات و همه ابعاد مختلف اسلامی، در حد اعلا قرار گرفته است. از جهت سبقت و قدمت نیز از آنجا که این کتاب در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم نوشته شده و نزدیک ترین کتب و متون شیعه دوازده امامی به امامان معصوم(ع) است. از نظر نظم و ترتیب و تبویب ابواب نیز این کتاب از بهترین اسلوب تدوین برخوردار است و هر حدیثی در باب مخصوص خود ذکر شده است. روش نویسنده در ترتیب احادیث هر باب این است که حدیث درست و روشن تر را در اول هر باب قرار داده و سپس احادیث دیگر را ذکر نموده و همه احادیث- جز اندکی- را با سلسله سند تا وصول به امام(ع) ذکر کرده است .
اثر حاضر نیز برگزیده این کتاب و شال 1200 حدیث از احادیث اخلاقی، فرهنگی، عقیدتی، اقتصادی، سیاسی و سایر رشته های علوم اسلامی از کتاب اصول کافی است. این اثر، شامل هشت کتاب ذیل می باشد:
1- کتاب العقل و الجهل (پیرامون بینش و شناخت و جهل و ناآگاهی)؛
2- کتاب فضل العلم (برتری و امتیاز علم و دانش)؛

ارتباط محتوایی با برگزیده ای از اصول کافی

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی برگزیده ای از اصول کافی   • مفهوم برگزیده ای از اصول کافی   • تعریف برگزیده ای از اصول کافی   • معرفی برگزیده ای از اصول کافی   • برگزیده ای از اصول کافی چیست   • برگزیده ای از اصول کافی یعنی چی   • برگزیده ای از اصول کافی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برگزیده ای از اصول کافی
کلمه : برگزیده ای از اصول کافی
اشتباه تایپی : fv'cdni hd hc hw,g ;htd
عکس برگزیده ای از اصول کافی : در گوگل

آیا معنی برگزیده ای از اصول کافی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران