برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1397 100 1

برونگرایی و درونگرایی

برونگرایی و درونگرایی در دانشنامه ویکی پدیا

برونگرایی و درونگرایی
برون گرایی و درون گرایی (به انگلیسی: Extraversion and introversion)، یک صفت شخصیتی و یک بُعد اصلی (مرکزی) در نظریهٔ شخصیت انسان است. این دیدگاهی است که توسط کارل یونگ در سال ۱۹۲۰ عمومیت و محبوبیت یافت؛ هرچند که هردوی آنها درک همگانیِ محسوب شده، و مفهوم مورد استفاده از آن در روان شناسی، با منظور اصلی او متفاوت است. در آن به مسئله گرفتن انرژی انسان از دنیای بیرونش می پرداخت. بسیاری از افراد درون گرایی را با سکوت و خجالت همراه می دانند در مقابل آن انسان های برونگرا افرادی هستند که اجتماعی و شاد هستند. این نظریه بر این اصل استوار است که درونگراها انرژی خود را از درون خود دریافت می کنند (ایده ها و مفاهیم را از ذهن) و برون گراها انرژی خود را از دنیای بیرون خود و در ارتباط با دیگران.
سوزان کین: قدرت درون گراها در TED.COM (با زیرنویس فارسی)
برون گرایی در تمایل به بیرون رفتن، پرحرفی، و رفتار پر انرژی نمایان می شود، در حالی که درون گرایی بیشتر در رفتار انفرادی و خویشتن داری آشکار می گردد. تقریباً همهٔ مدل های جامعِ شخصیتی شامل این چند مفهوم در پیکربندی های مختلف هستند. مثال ها عبارتند از: پنج عامل بزرگ شخصیت، روانشناسی تحلیلی یونگ، مدل سه عاملیِ هانس ایسنک، ۱۶ عامل شخصیت یا پرسش نامه ۱۶ عامل شخصیتِ ریموند کاتل، پرسش نامه شخصیتی چندمحوری مینه سوتا چند، و آزمون شخصیت مایرز–بریگز.
برون گرایی و درون گرایی هردو معمولاً به عنوان یک زنجیرهٔ پیوستهٔ واحد نگریسته شده اند؛ بنابراین، بیشتربودنش در یکی از آن دو مستلزم کاهش در دیگری است. کارل یونگ و توسعه دهندگان شاخص مایرز بریگز دیدگاه های متفاوتی ارائه می دهند و باور دارند که همه هر دو گرایش برون گرایی و درون گرایی را دارند، (و معمولا) یکی از آن دو بر دیگری غالب است. با این حال، به جای تمرکز بر رفتار فردی، یونگ: درون گرایی به عنوان «نوع نگرشی که برحسب روش برخورد در جهت گیری در زندگی از طریق محتویات ذهنی روانی نمایان می شود» (تمرکز بر فعالیت های روانی درونی)، و برون گرایی: به عنوان «نوع نگرشی که برحسب شدت علاقه بر روی جسم خارجی تعریف می شود» (جهان خارج).
"Extraversion and introversion." Wikipedia, The Free Encyclopedia. 20 Dec 2007, 17:15 UTC. Wikimedia Foundatio ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با برونگرایی و درونگرایی

برونگرایی و درونگرایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی برونگرایی و درونگرایی   • مفهوم برونگرایی و درونگرایی   • تعریف برونگرایی و درونگرایی   • معرفی برونگرایی و درونگرایی   • برونگرایی و درونگرایی چیست   • برونگرایی و درونگرایی یعنی چی   • برونگرایی و درونگرایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برونگرایی و درونگرایی
کلمه : برونگرایی و درونگرایی
اشتباه تایپی : fv,k'vhdd , nv,k'vhdd
عکس برونگرایی و درونگرایی : در گوگل

آیا معنی برونگرایی و درونگرایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )