برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1612 100 1
شبکه مترجمین ایران

بربری

/barbari/

معنی بربری در لغت نامه دهخدا

بربری. [ ب َ ب َ ] (ص نسبی ) منسوب به بربر :
ببین تا بهنگام کین گستری
چه خون راندم از زنگی و بربری.
نظامی.
حبش بریمین بربری بریسار
بقلب اندرون زنگی دیوسار.
نظامی.
رجوع به بربر شود.
- پلنگ بربری ؛ پلنگ وحشی :
آهوی بزمی تو با کبر پلنگانت چکار
آهوان را کی بود کبر پلنگ بربری.
عنصری.
چون بدهان شیر در خشم پلنگی آورد
روی زمین شود ز تف پشت پلنگ بربری.
خاقانی.
- جامه ٔ بربری ؛ جامه که از بربر آرند:
ز یاقوت و از تاج و انگشتری
ز دیبا و از جامه ٔ بربری.
فردوسی.
- خلیج بربری ؛ یکی از پنج خلیج بحرالاعظم است از حد حبشه بر دارد بسوی مغرب بکشد برابر سودان آنرا خلیج بربری خوانند. (حدود العالم ).
- لعبت بربری ؛ رجوع به بربر و لعبت شود.
|| نوعی نان ضخیم تر از انواع دیگر آن منسوب به بربر افغان زیرا در اواخر عهد قاجاریه چند تن بربر آن را در تهران رواج دادند. || منسوب به ایل بربر ساکن سرحد ایران و افغانستان.

بربری. [ ب َ ب َ ] (اِخ ) محرر. رجوع به اسحاق بن ابراهیم بن عبداﷲبن صباح بن بشر شود.

معنی بربری به فارسی

بربری
منسوب به بربر. جمع : بربریان .
محرر .
جنسی از پلنگ
دهی است از دهستان مانه بخش مانه شهرستان بجنورد .
نام خلیجی است بشمال حبشه در آفریقا
ده . از دهستان سملقان بخش مانه شهرستان بجنورد سکنه : ۳٠۲ تن آب چشمه : محصول : غلات بنشن پنبه برنج و میوه جات شغل : زراعت و مالداری .
[Cervus elaphus barbarus] [زیست شناسی- علوم جانوری] زیرگونه ای از گوزنیان و راستۀ زوج سُم سانان و گونۀ گوزن قرمز که در نواحی مرکزی آسیا زندگی می کند
نام دواییست که آن را به زبان اندلس سورنجان و به لغت مصر عکنه خوانند و آن را لعبت بربریه هم می گویند .

معنی بربری در فرهنگ معین

بربری
(بَ بَ) ( اِ.) نوعی نان ایرانی گرد یا بیضی کلفت تر از تافتون با رویة معمولاً شیاردار.

معنی بربری در فرهنگ فارسی عمید

بربری
نوعی نان سنتی ضخیم. &delta، این نوع نان پس از انقلاب مشروطه، به وسیلۀ قوم بربر در برخی شهرهای ایران رواج یافت.
زبانی از خانوادۀ زبان های سامی ـ حامی که با زبان عربی مخلوط شده و قسمت عمدۀ لغات آن عربی است.

بربری در دانشنامه اسلامی

بربری
بَرْبَری ، گروهی از خانواده زبان های آفریقا - آسیایی (حامی - سامی ) که زبان های گوناگونی در پهنه ای وسیع از شمال آفریقا بدان منتسب است .
در تداول بومی ، نام اَمَزیغ افزون بر آنکه اشاره به گونه ای از گویش های حاضر بربری (تمزیغت ) دارد، به طور کلی به زبان های بربری نیز اطلاق می شود. شمار زبان های بربری در حال حاضر به حدود ۳۵ می رسد. در برآورد کلی ، سخن گویان به این زبانها در مجموع حدود ۱۲ میلیون نفر هستند که بیشتر آنان در الجزایر و مراکش زندگی می کنند؛ اما گروه هایی کوچک از بربر زبانان نیز در کشورهای لیبی ، تونس ، موریتانی ، سنگال و حتی در کشورهای داخلی آفریقا چون نیجر و مالی حضور دارند. مهم ترین زبان های متعلق به این شاخه زبان های ریف ، قبیل ، شلحه ، تَمَشِک ، تمزیغت و طوارق است . برای نوشتن این زبان ها عموماً از خط عربی با چند حرف افزوده استفاده می شود و تنها در برخی زبانها، به خصوص طوارق خط بومی تِفِنَغ (ه م ) کاربرد دارد. امروزه هم خط عربی - بربری و هم تفنغ مورد استفاده است ، اما مشکل واکه ها به ویژه در خط عربی محسوس است و این امر زمینه کوشش هایی را در جهت اصلاح این خط فراهم آورده است. در همین راستا باید به پژوهش هایی در زمینه قاعده مند ساختن املای بربری معاصر نیز اشاره کرد.
در دوره پیش از اسلام
در دوره پیش از ورود اسلام ، بربری زبان ِ عمومی شمال آفریقا بود و گویش های مختلف آن ، منطقه ای کمربندی از واحه سیوه در شرق مصر، تا اقیانوس اطلس در غرب ، و از ساحل مدیترانه در شمال ، تا دست کم صحرای بزرگ آفریقا در جنوب را پوشش می داده است ؛ ولی امروزه جوامع بربری زبان در منطقه یاد شده به صورت پیوسته به چشم نمی خورد و حضور ایشان به سان جزیره هایی زبانی است که با اکثریت عرب زبان احاطه شده ، و شکلی پراکنده و ناپیوسته دارد.درباره زبان شناسی تاریخی بربری ، باید گفت که زمینه چنین مطالعاتی به طور جدی از نیمه دوم سده ۱۹م گشوده شده است ؛ به عنوان یکی از نخستین گام ها در این باره می توان به کوشش های نیومن در جهت مطالعه واژگان بربری لیبی با آرمان بازسازی زبان نومیدیای باستان (زبان پادشاهی نومیدیا در شمال آفریقا، حدود سده ۲ ق م ) اشاره کرد. در میانه سده اخیر نیز می توان از پژوهش های پراس ، اپل گیت ، بوسوترو و بینون یاد کرد که هر ...

بربری در دانشنامه ویکی پدیا

بربری
نام بربری کاربردهای گوناگونی دارد:
نان بربری
بربری (شرکت) شرکت کالای لوکس بریتانیایی
قوم بربر (آمازیغ)، قومی در شمال آفریقا
زبان آمازیغی
پلنگ آفریقایی شمالی
Wikipedia contributors, "Barbary leopard," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Barbary_leopard&oldid=460776503 (accessed November ۲۵، ۲۰۱۱).
پلنگ بربری یا پلنگ آفریقایی شمالی، گربه سانی از سردهٔ پلنگیان است که بومی کوه های اطلس در آفریقای شمالی است. این جانور در اصل به عنوان زیرگونه ای مجزا از پلنگها توصیف شده است اما بنا بر داده های اخیر ژنتیکی احتمال می رود که این دسته بندی درست نباشد زیرا تفاوت ژنتیکی قابل توجهی بین پلنگ بربری و دیگر پلنگ های آفریقایی مشاهده نشده است.
با توجه به کاهش جمعیت پلنگ بربری که سبب قرار گرفتن نام آن در فهرست گونه های به طور بحرانی در معرض خطر از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) شده است، به ندرت می توان آن را در شمال آفریقا دید. تنها جمعیت های کوچکی از این گربه سان در بخش هایی از کوه اطلس در مراکش و الجزایر می زیند و شاید تعدادی نیز هنوز در مصر باقی مانده باشند.
پلنگ بربری در مقایسه با دیگر پلنگ ها دارای خزی بسیار ضخیم و متناسب با محیط سرد کوهستانی زیستگاهش است. این جانور گوشتخوار بوده و از ماکاک بربری، غزال و برخی جانوران کوچک تغذیه می کند.
تجارت برده بربری (انگلیسی: Barbary slave trade) اشاره به بازارهای برده فروشی است، که از قرن ۱۶ تا اواسط قرن ۱۸، در ساحل بربری در شمال آفریقا، رونق داشت.
دزدان دریایی بربر
جنگ های بربری
این ساحل شامل استان های حکومت عثمانی، الجزایر، تونس و تریپولی و سلطان نشین مستقل مراکش می شد. استان های عثمانی در شمال آفریقا به طور اسمی تحت سلطه حکومت عثمانی قرار داشتند، اما در واقع عمدتاً مستقل بودند. بازارهای برده فروشی آفریقای شمالی بخشی از تجارت برده اع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بربری در دانشنامه آزاد پارسی

بَربَری
طایفۀ مغول تبار ایران. از طوایف هزارۀ افغانستان که ضمن دو سه قرن اخیر از هزاره های پشتکوه غزنین افغانستان جدا شده و به خراسان مهاجرت کرده اند، مرکب از تیره های پالانی، جاغوری، چارشانگی، چوره، خوجکه، لعلی، اورازگانی، بهود، دای زنگی و لنگر. اینان شیعه مذهب بوده و یکی از دلایل مهاجرتشان به ایران اختلافات مذهبی با همسایگان افغان و سخت گیری های دولت ها و شاهان افغانستان بوده است. بربری های خراسان، عمدتاً در اطراف شهرهای مشهد و فریمان و سرخس و اسفراین و تربت جام و تایباد سکونت دارند. این مردم در بعضی حوادث تاریخ معاصر خراسان شرکت داشتند. اینان از مخالفان نهضت کلنل پسیان بودند. سید حیدرشاه بربری در جنگی که به قتل کلنل منجر شد، حضور داشت. نیز ← هزاره

معنی بربری به انگلیسی

barbaric (صفت)
وحشی ، وحشیانه ، بربری ، بی ادب
gothic (صفت)
وحشی ، بربری ، وهمی ، گوتیک

معنی کلمه بربری به عربی

بربری
بربري
بربري

بربری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• طرز تهیه نان بربری در نانوایی   • قوم بربری   • نان بربری واقعی   • بیماری بربری   • طرز تهیه رومال نان بربری   • تاریخچه نان بربری   • خواص نان بربری   • نژاد بربری   • معنی بربری   • مفهوم بربری   • تعریف بربری   • معرفی بربری   • بربری چیست   • بربری یعنی چی   • بربری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بربری

کلمه : بربری
اشتباه تایپی : fvfvd
آوا : barbari
نقش : صفت
عکس بربری : در گوگل

آیا معنی بربری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )