برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1451 100 1

بداهه (موسیقی)

بداهه (موسیقی) در دانشنامه ویکی پدیا

بداهه (موسیقی)
بداهه نوازی عمل نواختن درجا، اتفاقی و ناگهانی یک قطعه موسیقی بدون تنظیم قبلی است.نبو
اجرای موسیقی ایرانی به ویژه در تک نوازی و آواز معمولاً همراه با بداهه نوازی و بداهه خوانی است. اگر نوازنده یا خواننده از اجرای ردیف و نغمه های معروف جدا شود و در مایه ای که مناسب سیر آهنگ است قطعه ای بنوازد یا بخواند، بداهه نوازی یا بداهه خوانی کرده است. به ویژه از آنجا که موسیقی سنتی ایران به صورت خواندن از روی نت (موسیقی) اجرا نمی شود، معمولاً مستلزم بداهه نوازی است. بداهه نوازی از نوع خاص تربیت موزیسین های ایرانی که مبنی بر حفظ قطعات و نه اجرای یکبارهٔ آن ها از روی نت است ناشی می شود. بداهه نواز، باید به تعداد کافی نغمه، جمله و ریتم در ذهن داشته باشد تا بتواند با استفاده از این جملات و به کمک خلاقیت و ذوق شخصی خویش به تصنیف هم زمان با اجرا بپردازد. بداهه نوازی یکی از نقاط قوت موزیسین های ایرانی محسوب می شود و در آثار برخی از موسیقیدان های ایرانی فراوان دیده می شود.
لازم است ذکر شود که در هنر بداهه نوازی محیط و حال و هوای نوازنده نقش بسزایی دارد. درهنگام بداهه نوازی فرد نوازنده باید در آرامش باشد؛ و برای بداهه نوازی باید محیط پیرامون بداهه نواز آرام و بدور از هیاهو و اضطراب باشد.
لئونارد برنشتین آهنگساز آمریکایی، موسیقی کلاسیک را «موسیقی دقیق» تعریف می کند چون در این موسیقی نوازنده باید دقیقاً همان نت هایی را که آهنگساز نوشته اجرا کند. پس به نظر می رسد که بداهه نوازی در موسیقی کلاسیک جایی ندارد؛ ولی در گذشته چنین نبود و گاه نوازنده ها می توانستند درمیان اجرای یک قطعه، هنری هم از خود بنمایند. موتزارت و بتهوون از این نظر مشهور بودند که می توانند پشت پیانو بنشینند و قطعه ای را بدون تنظیم قبلی درجا تصنیف کنند و بنوازند. بخش کادانس در کنسرتوها هم در واقع برای فراهم کردن امکان بداهه نوازی نوازنده هاست، اگرچه بیشتر ترجیح می دهند کادانس های مشهور را بنوازند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بداهه (موسیقی)

بداهه (موسیقی) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بداهه (موسیقی)   • مفهوم بداهه (موسیقی)   • تعریف بداهه (موسیقی)   • معرفی بداهه (موسیقی)   • بداهه (موسیقی) چیست   • بداهه (موسیقی) یعنی چی   • بداهه (موسیقی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بداهه موسیقی
کلمه : بداهه (موسیقی)
اشتباه تایپی : fnhii (l,sdrd)
عکس بداهه (موسیقی) : در گوگل

آیا معنی بداهه (موسیقی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران