برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1636 100 1
شبکه مترجمین ایران

بانیاس

معنی بانیاس در لغت نامه دهخدا

بانیاس. (اِخ ) شهری در سوریه. (ناظم الاطباء). نام بلده ای است کوچک مشتمل بر درختها و انهار و ثمرهای خوش و نهرها، وآن یک ونیم منزل است از دمشق بطرف مغرب ، و در آن جا قلعه ای است نامش حبیبه و حاجب عزیزی میگوید که مدینه ٔ بانیاس زیر کوهی است که برف در آنجا همیشه خواه هنگام سرما و خواه گرما وجود دارد. نام قدیم آن قیصریه ٔ فیلیپس است. (از قاموس الاعلام ترکی ). صحیح آن باناس است نزدیک دمشق. (مراصد الاطلاع ). و رجوع به قاموس الاعلام ترکی ج 2 ص 1222 و وفیات الاعیان ج 2 ص 205 و آثار البلدان ص 218 و الکامل ابن اثیر ج 11 ص 136 و 183 شود.

معنی بانیاس به فارسی

بانیاس
شهری در سوریه است

بانیاس در دانشنامه اسلامی

بانیاس ممکن است اسم برای مکان های ذیل باشد: • شهر بانیاس، شهر و بندری در ایالت طَرطوس سوریه، در ساحل دریای مدیترانه• شهرک بانیاس، شهرکی در سوریه در محل شهری قدیمی با نام باستانی پانه آس• رود بانیاس، شرقی ترین سرچشمه ، و یکی از ۳ سرچشمه مهم رود اردن
...
رود بانیاس شرقی ترین سرچشمه ، و یکی از ۳ سرچشمه مهم رود اردن است .
رود بانیاس شرقی ترین سرچشمه ، و یکی از ۳ سرچشمه مهم رود اردن است . چشمه بانیاس از زیر غاری آهکی در میان صخره های بازالتی در نزدیکی شهر بانیاس می جوشد و پس از طی یک کیلومتر در خاک سوریه به نهر حاصبانی می پیوندد. در ۱۹۵۳م اسرائیل با انتقال آب رود بانیاس و خشکاندن دریاچه حوله از این آب برای آبیاری مناطق شرقی دریاچه استفاده کرد و مازاد آب را برای ذخیره سازی به دریاچه طبریه انتقال داد و در ۱۹۵۴م با احداث کانال ، آب ِ بانیاس را به همراه چند نهر دیگر برای آبیاری نقب ذخیره کرد. با اشغال بلندیهای جولان در ۱۹۶۷م سرچشمه های رود اردن از جمله بانیاس به اشغال اسرائیل درآمد.
معبد کهن پان
مشرف بر سرچشمه رود بانیاس معبد کهن پان توسط یونانیان برای حفاظت از چشمه ساخته شده است که محراب های حفر شده در دل صخره ها، با تاج و سر ستون و نقوش باستانی و کتیبه قدیمی آن از آثار باستانی کشور سوریه محسوب می شود. تمثالی از پان بر دهانه غار وجود دارد. همچنین تمثال مرمرین آوگوستینوس و نیز نیمه تنه برنزی هردوس بر روی چرخ دندانه دار (که هم اکنون در موزه ملی دمشق نگهداری می شود) و بقایای دژهای صلیبی و قنات آب شهر از جمله آثار باستانی و دیدنی شهر بانیاس است
بانیاس (یا بُلُنیاس)، شهر و بندری کوچک در ایالت طَرطوس ِ سوریه، در ساحل دریای مدیترانه است. بانیاس در ۵۵ کیلومتری جنوب بندر لاذقیه، و چهل کیلومتری شمال بندر طرطوس واقع است.
بانیاس (بُلُنیاس )، شهر و بندری کوچک بر ساحل دریای مدیترانه در شه ...

بانیاس در دانشنامه ویکی پدیا

بانیاس
بانیاس (به عربی: بانیاس) یک منطقهٔ مسکونی در سوریه است که در شهرستان بانیاس واقع شده است.
فهرست شهرهای سوریه
بانیاس ۴۲٬۱۲۸ نفر جمعیت دارد.
عکس بانیاس
بانیاس الحوله (به عربی: بانیاس الحولة) یک محوطه باستانی و روستا در سوریه است که در بلندی های جولان واقع شده است.
فهرست شهرهای سوریه
البیضا (به عربی: البیضاء) یک روستا در سوریه است که در بانیاس واقع شده است. البیضا ۵٬۷۸۳ نفر جمعیت دارد و ۱۴۸٫۷۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای سوریه
باشگاه ورزشی پالایشگاه بانیاس (عربی: نادی مصفاة بانیاس الریاضی‎) یک باشگاه فوتبال سوری مستقر در شهر بانیاس است. این باشگاه در حال حاضر در لیگ برتر فوتبال سوریه مسابقه می دهد.
شهرستان بانیاس (به عربی: منطقة بانیاس) یک منطقهٔ مسکونی در سوریه است که در استان طرطوس واقع شده است.
محاصره بانیاس (عربی: حصار بانیاس) در ۷ می ۲۰۱۱ رخ داد. در دوران اعتراضات مردمی جنگ داخلی سوریه ارتش عربی سوریه شهر بانیاس را به منظور سرکوب معترضان محاصره کرد و این محاصره یک هفته به طول انجامید. دولت سوریه این عملیات را اقدامی علیه سرکوب تروریست ها خواند در حالی که اپوزیسیون سوریه معتقد است هدف از این عملیات سرکوب طرفداران دموکراسی است.
معترضان اپوزیسیون
اپوزیسیون سوریه
جمهوری عر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های بانیاس

بانیاس شهری ساحلی در سوریه است که بر کرانهٔ دریای مدیترانه جای گرفته است.
• «این شهر مرز سرزمین مسلمانان و شهری کوچک است و دژی دارد که پیرامون آن بارویی است و رودی بر زیر آن جاری که به یکی از دروازه های شهر می رسد و آن را مصبّی است زیر تخته سنگ ها که پیشتر در دست فرنگیان بود و نورالدین آن را پس گرفت و نیز کشتزاری گسترده در دشتی پیوسته به شهر دارد که بر آن دژی از آنِ فرهنگ موسوم به هُوتین مسلّط است و در سه فرسنگی بانیان جای گرفته. کشاورزی در این دشت بین فرنگیان و مسلمانان تقسیم شده و آنان را مرزی در میان است که به نام حدِّ مقاسمه خوانده می شود و ایشان در غلّه و چارپایان به نحو مساوری آمیخته و شریک اند و اجحافی بر یکدیگر روا نمی دارند.» -> ابن جبیر، در ۸ جمادی الثانی ۵۸۰/ ۱۵ سپتامبر ۱۱۸۴

بانیاس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بانیاس   • مفهوم بانیاس   • تعریف بانیاس   • معرفی بانیاس   • بانیاس چیست   • بانیاس یعنی چی   • بانیاس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بانیاس

کلمه : بانیاس
اشتباه تایپی : fhkdhs
عکس بانیاس : در گوگل

آیا معنی بانیاس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )