برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1571 100 1
شبکه مترجمین ایران

بالدر

معنی بالدر در لغت نامه دهخدا

بالدر. [ دِ ] (اِخ ) رب النوع عقل. در اساطیر اسکاندیناوی ، پسر ادن و همسر نانا ، وی بسیار زیبا و عاقل بود و به دست برادر خود که رب النوع قضا و قدر بود براثر زخم تیری ناگهانی درگذشت. نیز رجوع به قاموس الاعلام ترکی ج 2 ص 1208 شود.

بالدر در دانشنامه ویکی پدیا

بالدر
بالدر (Baldr) رب النوع نور، لذت، پاکی، معصومیت و دوستی در اساطیر اسکاندیناوی است. پسر اودین و فریگ، هم در میان خدایان و هم در میان انسان ها محبوب بود، و انسان ها او را بهترین خدایان می دانستند. او بسیار زیبا، خردمند و خوش زبان بود، هر چند که قدرت کمی داشت.
Les Dieux Ases
همسر او نانا دختر نپ و فرزند آن ها نیز فورستی، رب النوع عدالت بود. تالار ویژهٔ بالدر در آسگارد بریندابلیک به معنی شکوهمند نام دارد.
بیشتر داستان های حول شخصیت بالدر، داستان مرگ او را بازگو می کنند: بالدر رویاهایی راجع به مرگ خودش می بیند و مادرش، فریگ، برای حفاظت از فرزندش در جهان دوره افتاده و از همه اشیا، موجودات و نیروهای طبیعت (از مارها، فلزات، بیماری ها، سموم و حتی آتش) سوگند گرفت که به پسرش آسیبی نرسانند. همه اینها سوگند یاد کردند که نوع آن ها هرگز به بالدر آسیب نرسانده و در آسیب زدن به او نقشی نیز نداشته باشند.
با تصور رویین تن شدن بالدر، خدایان از آن پس با قرار دادن بالدر به عنوان هدف تیرها و سلاح های خود به تفریح می پرداختند.
عکس بالدر
بالدر یک شخصیت تخیلی و ابرقرمانانه در کتاب های کامیک مارول کامیکس می باشد. این شخصیت به وسیلهٔ نویسنده استن لی و طراح جک کربی خلق شده و برای اولین بار در مجموعه سفر به راز شماره های ۸۵ام (اکتبر ۱۹۶۲) معرفی شد.
قدرت، مقاومت و استقامت ابرانسانی
طول عمر
کنترل نور
بالدر وایکینگ (به انگلیسی: Balder Viking) یک کشتی است که طول آن ۸۳٫۷۰ متر (۲۷۴٫۶ فوت) می باشد.
آرتور بالدر (اسپانیایی: Artur Balder؛ زادهٔ ۱۴ اوت ۱۹۷۴) یک تهیه کننده، نویسنده، کارگردان، تاریخ نگار و روزنامه نگار اهل اسپانیا و ایالات متحده آمریکا است. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بالدر در دانشنامه آزاد پارسی

بالدِر (Balder)
بالدِر
(معروف به «نیکو») در اساطیر نورس، بهترین، داناترین و محبوب ترین خدایان، پسر اودینو فریگا، همسر نانا. یکی از اِسیرها، یعنی ایزدان اصلی اساطیر نورس، بود. او به دست برادر نابینایش هودور، که ناخواسته تیری از درخت دارواشپرتاب کرده بود، کشته شد. این سرنوشت غم انگیز را غول ـ خدایی به نام لوکیرقم زده بود. پیش از این واقعه، پیشگویان گفته بودند که با ازبین رفتن بالدر همۀ خدایان نابود خواهند شد. بدین سبب فریگا تمامی موجودات خطرناک، زنده یا مرده، را واداشت تا سوگند بخورند که صدمه ای به بالدر نخواهند زد. لوکی دریافت که در این میان گیاه دارواش از قلم افتاده و سوگند نخورده است، چراکه آن قدر جوان و ضعیف بود که خطرناک به نظر نمی رسید. هل، الهۀ مرگ، پیشنهاد داد که چنانچه همۀ موجودات در سوگ بالدر بگریند، او را زنده خواهد کرد، اما توک(که گفته می شود همان لوکی بوده که تغییر چهره داده است) از گریستن سرباز زد و بالدر از دست رفت. با این همه، به اعتقاد عامه، بعد از جنگ راگناروک، آخرین نبرد میان خدایان و نیروهای اهریمنی، بالدر، به مثابۀ بخشی از نظم جدید به همراه هوئنیر، یکی دیگر از خدایان اصلی نورس، بازخواهدگشت. در روایت های اولیۀ ساگاها(داستان های اساطیری نورس)، چنین روایت شده که شمشیری سحرآمیز به نام میستلتینسبب مرگ بالدر شده است. گیاه دارواش در ایسلند ناشناخته بود.

بالدر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بالدر   • مفهوم بالدر   • تعریف بالدر   • معرفی بالدر   • بالدر چیست   • بالدر یعنی چی   • بالدر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بالدر

کلمه : بالدر
اشتباه تایپی : fhgnv
عکس بالدر : در گوگل

آیا معنی بالدر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )