برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1672 100 1
شبکه مترجمین ایران

بافت همبند

بافت همبند در دانشنامه ویکی پدیا

بافت همبند
بافت پیوندی (به انگلیسی: Connective tissue) همان بافت پیوندی است که ازجمله وظایف آن حفاظت و پشتیبانی از بافت های دیگر است. به طور خلاصه، سلول های بدن به چهار نوع بافت پایه به نام های پوششی، پیوندی، عضلانی و بافت عصبی سازماندهی می شوند. فراوان ترین بافت در بدن انسان، بافت پیوندی است. غضروف ها، استخوانها و خون جزء بافت هم محسوب می شوند. این بافت علاوه بر حفاظت و پشتیبانی از بافت های دیگر، باعث ارتباط ساختارهای بدن نیز می گردد. مشارکت در تبادل مواد غذایی و ترمیم بافتی از وظایف دیگر بافت پیوندی است.
بافت پیوندی سست
بافت عناصر خونی
بافت پیوندی نگهدارنده محکم
بافت پوششی را می توان به سه نوع بافت تقسیم کرد که عبارتنداز:
بافت پیوندی، نرم و انعطاف پذیر بوده و شامل میزان زیادی از ماده بین سلولی است. سلول های ماست سل، فیبروبلاست، چربی و اندوتلیال عروق خونی، جزو سلول های بافت همبند سست هستند.
بافت عناصر خونی، شامل سلول های خون، مغز استخوان و بافت لنفی است.
بافت همبند پوششی (به انگلیسی: tunica adventitia) بیرونی ترین بافت همبندی است که سطح اندام ها، بافت ها، رگ ها و غیره را می پوشاند. بافت همبند همان بافت پیوندی بوده که ازجمله وظایف آن حفاظت و پشتیبانی از بافت های دیگر است. فراوان ترین بافت در بدن انسان، بافت همبندی است. غضروف ها، استخوانها و خون جزء بافت همبند محسوب می شوند. این بافت علاوه بر حفاظت و پشتیبانی از بافت های دیگر، باعث ارتباط ساختارهای بدن نیز می گردد. مشارکت در تبادل مواد غذایی و ترمیم بافتی از وظایف دیگر بافت همبند است. از نمونه های بافت همبند پوششی در بدن می توان به بافت های همبندی در دیوارهٔ سُرخ نای (مری)، طحال، پوشش رودهٔ بزرگ و غیره اشاره کرد.
بافت همبند
کلاژن
بافت همبند در دستگاه عصبی محیطی
بافت پوششی
بافت ماهیچه ای
بافت عصبی
بافت همبند که از آن به ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بافت همبند را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بافت همبند   • مفهوم بافت همبند   • تعریف بافت همبند   • معرفی بافت همبند   • بافت همبند چیست   • بافت همبند یعنی چی   • بافت همبند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بافت همبند

کلمه : بافت همبند
اشتباه تایپی : fhtj ilfkn
عکس بافت همبند : در گوگل

آیا معنی بافت همبند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )