برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1561 100 1
شبکه مترجمین ایران

باغ ایرانی

باغ ایرانی در دانشنامه ویکی پدیا

باغ ایرانی
باغ ایرانی به باغ هایی گفته می شود که بر پایه معماری و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله ساختار هندسی، آب و درختان و کوشک میانی و غیره عمدتاً در فلات ایران و مناطق پیرامونی متأثر از فرهنگ آن رواج داشته است.
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
در ادبیات ایران به باغ ایرانی «باغ سرا»، پردیس یا فردوس، بوستان یا بستان گفته می شده است. واژه باغ ایرانی جدید و ترجمه پرشن گاردن است.
باغ ایرانی سه ساختار و طراحی منحصر به فرد دارد: اول در مسیر عبور جوی آب قرار دارد. دوم: محصور است با دیوارهای بلند سوم در داخل باغ عمارت تابستانی و استخر آب قرار دارد. این سه مشخصه باغ های ایرانی را متمایز می کند. در واقع این باغ سراهای ایرانی را جهانگردان اروپائی که مشاهده کردند آن را با مشخصه و نام «پرشن گاردن» وصف کردند. باغ ایرانی یا «باغ سرای» به ساختار و طراحی منحصر به فرد آن اشاره دارد. باغ ایرانی با تاریخ پیدایش قنات پیوند دارد اولین باغ های ایرانی در مسیر خروجی قنات ها شکل گرفته است. نمونه این گونه باغ ها را می توان در طبس، یزد، گناباد، و بیرجند و اکثر مناطق کویری دید. یکی از مشخصه های باغ ایرانی عبور جوی آب در داخل باغ هست که معمولاً در این باغ سراها در وسط باغ استخر و یک عمارت یا ساختمان تابستانی وجود داشته است. بعضی باغ ها به صورت چهار باغ بوده و آب را در ۴ مسیر عبور می داده اند.
باغ ایرانی پاسارگاد را ریشهٔ معماری این باغ ها دانسته اند. کوروش کبیر شخصاً دستور داده بود که باغ پاسارگاد چگونه ایجاد شود و درخت ها نیز به چه شکل کاشته شوند و در واقع هندسی سازی باغ و شکل و شمایل آن از دیدگاه کوروش به باغ ایرانی گرفته شده است. در دورهٔ ساسانیان نیز باغ ها در جلوی کاخ ها و معابد شکل گرفتند و این موضوع در دورهٔ اسلامی نیز ادامه یافت.
عکس باغ ایرانی
مختصات: ۳۰°۱۰′۶٫۳۵″ شمالی ۵۳°۹′۵۶٫۷۴″ شرقی / ۳۰٫۱۶۸۴۳۰۶°شمالی ۵۳٫۱۶۵۷۶۱۱°شرقی / 30.1684306; 53.1657611
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
باغ ایرانی پ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

باغ ایرانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی باغ ایرانی   • مفهوم باغ ایرانی   • تعریف باغ ایرانی   • معرفی باغ ایرانی   • باغ ایرانی چیست   • باغ ایرانی یعنی چی   • باغ ایرانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باغ ایرانی

کلمه : باغ ایرانی
اشتباه تایپی : fhy hdvhkd
عکس باغ ایرانی : در گوگل

آیا معنی باغ ایرانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )