برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1420 100 1

بازار آزاد

بازار آزاد در دانشنامه اسلامی

بازار آزاد
بازار آزاد به بازار غیر رسمی گفته می شود و عنوان یاد شده از عناوین جدید است که در پاسخ استفتائات به برخی احکام آن اشاره شده است.
عنوان بازار آزاد در برابر بازار رسمی به بازاری گفته می‏شود که در آن، قیمتها از طرف دولت یا سازمانهای وابسته هدایت و نظارت نمی‏شود؛ بلکه دادوستد با رضایت طرفین خواهد بود و به تبع نوسان عرضه و تقاضای کالا در چنین بازاری، قیمتها نیز دستخوش نوسان است.

گران فروختن کالای بازار آزاد
فروختن کالای خریداری شده از بازار رسمی به بهایی بیشتر در بازار آزاد- به شرط مخالف نبودن با مقرّرات دولت اسلامی- جایز است.

طریق محاسبه خمس اشیاء بازار رسمی
موادّ غذایی و غیر آن‏که از بازار رسمی تهیّه می‏شود اگر در پایان سال خمسی چیزی از آن باقی بماند، باید به قیمت بازار آزاد محاسبه و خمس آن پرداخت شود.

طریق محاسبه زکات فطره اشیاء بازار رسمی
...

بازار آزاد در دانشنامه ویکی پدیا

بازار آزاد
یک بازار آزاد، بازاری است که در آن قیمت یک کالا یا خدمت، در تئوری، از طریق عرضه و تقاضا تعیین می شود، نه از طریق سیاستگذاری دولتی. یک بازار آزاد، در تضاد با بازار کنترل شده که در آن قیمت، عرضه یا تقاضا تابع سیاستگذاری یا کنترل مستقیم حکومت اند قرار دارد. به یک اقتصاد تشکیل شده از بازارهای آزاد اقتصاد بازار آزاد گفته می شود.
اقتصاد بازار آزاد
رقابت (علم اقتصاد)
علم اقتصاد
بخش خصوصی
خودسازمان دهی
رقابت پذیری
«بازار آزاد» (انگلیسی: Freemarket (film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد.
بازار آزاد در محیط زیست یک نگرش است که با مطرح کردن بازار آزاد، حقوق مالکیت و تعریف شبه جرم یکی از بهترین راهکارها برای محافظت از محیط زیست، درونی سازی هزینه های آلودگی و محافظت از منابع فراهم می کند.
تراژدی منابع مشترک به عنوان یکی از مسئله بنیادی در محیط زیست مطرح است. زمانی که زمین ها به عنوان یک منبع مشترک شناخته شوند، هر کسی می تواند از آن استفاده کند. زمانی که منابع مصرفی هستند، انگیزه ای برای کارآفرینان خلق می کند تا قبل از دیگران از آن ها استفاده کنند، بسیاری از منابع محیط زیستی مانند آب، هوا و جنگل ها یا توسط دولت یا به صورت مشترک نگهداری می شوند. مسئله این قانونگذاری این است که مالکیت را در اختیار اشتراکات سیاسی قرار می دهد، به این معنی که اشخاص تلاش می کنند تا منابع عمومی را برای نفع خودشان استفاده کنند، پدیده ای که به آن رانت خواهی گفته می شود.
حق تصدی- مستاجرین (مالکین موقت) به اندازه کسانی که حق تصدی منابع را دارند از منافع بند مدت منابع بهره مند نمی شوند، برای همین برای استخراج منابع تا آن اندازه که ممکن است انگیزه پیدا می کنند.
تخصیص سیاسی- اطلاعات سیاسی به اندازه ای که بازارها به دنبال اطلاعات برتر (فواید و ضررها) هستند انگیزه یافتن این اطلاعات را ندارند. با وجود اینکه مشارکت کنندگان ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بازار آزاد

بازار آزاد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بازار آزاد   • مفهوم بازار آزاد   • تعریف بازار آزاد   • معرفی بازار آزاد   • بازار آزاد چیست   • بازار آزاد یعنی چی   • بازار آزاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بازار آزاد
کلمه : بازار آزاد
اشتباه تایپی : fhchv Hchn
عکس بازار آزاد : در گوگل

آیا معنی بازار آزاد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )