برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1390 100 1

اینستکس

اینستکس در دانشنامه ویکی پدیا

اینستکس
ابزار حمایت از مبادلات تجاری (انگلیسی: Instrument in Support of Trade Exchanges؛ به اختصار اینستکس (INSTEX)) یا سامانهٔ حمایت از مبادلات تجاری (با سرنام ساحات) یک ابزار ویژهٔ مالی است که در ژانویه ۲۰۱۹ توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا برای تسهیل تجارت غیردلاری با ایران ایجاد شد. مقر اینستکس در پاریس، فرانسه و ریاست آن بر عهدهٔ پر فیشرِ آلمانی، از مدیران پیشین کومرتس بانک، است. از تاریخ هفتم تیرماه ۱۳۹۸ با اعلام سید عباس عراقچی سازوکار مالی اینستکس عملیاتی شد.
پر فیشر
(مدیر عامل اجرایی)
سر سیمون مک دونالد
(رئیس هیئت نظارت)
میگوئل برگر
(عضو هیئت نظارت)
موریس گوردو-مونتان
(عضو هیئت نظارت)
ابزار حمایت از مبادلات تجاری، شرکت های اروپایی را مقدور می سازد که با ایران به تجارت بپردازند بدون این که در معرض خطر قانون تحریم آمریکا قرار گیرند. به منظور اجرایی کردن این موضوع در روز پنج شنبه ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹، شرکتی با سرمایه ۳ هزار یورو در پاریس تأسیس و به ثبت رسید. سازوکار این ابزار ویژه مالی به این شکل است که تهاتر بین صادرکنندگان و واردکنندگان یک کشور واحد اروپایی بدون ارتباط مستقیم مالی با ایران انجام می شود.
در ایران، مخالفان دولت، معتقدند که این راهکار تحت هیچ شرایطی اجرایی نخواهد شد، چون اروپا حتی زمانی که آمریکا هنوز از برجام خارج نشده بود، در راه اجرای آن سنگ اندازی کردند. بعضی از آنها اینستکس را یک دام برای تهران می دانند و استدلال می کنند این بهانه ای برای «نفوذ به اطلاعات مالی و بانکی ایران» و تأثیرگذاری بر «سیاست گذاری های خارجی و داخلی» بویژه برنامه های موشکی ایران است.
احمد زیدآبادی، تحلیلگر سیاسی در کانال تلگرام خود نوشته که «درد جامعه گرفتار رشد فزاینده تورم، بیکاری، گرانی ناشی از بی کفایتی مدیران داخلی و تحریم های بی سابقه است، با سازوکار اروپایی چاره نمی شود، بلکه این کشور نیازمند تصمیم های استراتژیک است.»


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اینستکس

اینستکس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجتبی عیوض صحرا
ایـنـستِـکس(INSTEX)-
نخست به واکاوی واژه می پردازیم:
" ساحات: سامانه حمایت از تبادلات تجاری "
نمی دونم چه کسی این برابر را انتخاب کرده است،چون چیزِ اندکی از سرواژه سازی یا بهتر بگم از سَرنام سازی می داند و به شگرد ناشیانه ای آن را برگزیده است:
نخست واژه ها را ساخته و سپس برای آن سَرنام ساخته،بدون این که به پارسی بودن آن یا معنی آن نگروَرزی(توجه) کند و به زبانزد(اصطلاح) زبان شناسان و پژوهشگران واژه، همین جوری واژه را سَمبَل(سَرِ هم) کرده است-مانند: نزاجا،نزاسا،فاشا،مپنا،سنهاب،خاف،سخاف!
امید است که دیگر این سبکی، سرواژه سازی نکنیم و از گونه های گوناگونی، واژه(معنایی،آوایی،لفظی و...) را واکاوی کنیم!
به مانند سر واژه های جالبی که ساختیم:
هُما(هواپیمایی ملی ایران)-سِپِهر(واژه سانسکریت-سامانه پردازش همزمان رایانه ای)-
مَحَک(مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان)-پَهپاد(پرنده هدایت پذیر از دور)
دستِ کم می تونستیم با واژه های پارسی آن را سَمبَل کنیم!
اینجوری: " ساپاداب: ساز و کارِ پشتیبانی از داد و ستدهای بازرگانی "

بهترین برابر برای آن که هم از نظر معنایی و هم از نظر سرواژه ای(سَرنامی) به آن می خورد >>> واژه " تَهاتُر " است!
ساز و کارِ تهاتر: ساز و کارِ تبادلات(بده بستون های) هواداری از تَراکُنِش های رونده
رونده در فارسی میانه(پهلوی) >>> برابر تجارت(بازرگانی)
ایـنــستـِکس(INSTEX) سرواژه: Instrument in support of trade Exchanges

ایران در همان تاریخ 18 اردیبهشت1397 که آمریکا از برجام بیرون رفت،این بار از گونه 1398 آن:
در گام نخست: 60 روز(تا 15 تیرماه) به کشورهای پایبند برجام زمان داد تا به پیمانی که بستند پایبند باشند و به تعهداتی که دادند عمل کنند!
که یکی از آن ها این ساز و کار مالی بوده است!
در این مهلت شصت روزه: به هر میزان که کشورهای برجامی پیمان هایشان را انجام دادن >>> در برابر آن، ایران هم به پیمان هایش پایبند می ماند وگرنه ایران هم به تعهداتش عمل نمی کند!

(( همچنین در گام های پسین،باز هم ایران،شصت روز به کشورهای برجامی زمان می دهد که به پیمان هایشان پایبند باشند و در هر کدام از گام ها که عمل نشود،ایران به یکی از اقدامات متقابل تعهداتش، بر پایه برجام عمل می کند!
مانند: غنی سازی اورانیوم بیش از 3.67 درصد-افزایش شمار سانتریفیوژ(برابر آن: پیشرانه،گُریزانه)-ذخیره سازی کیک زرد-فروش اورانیوم و آب سنگین را به طور کامل متوقف می کند(ایست می دهد) و غنی سازی اورانیوم را از سر می گیرد و... ))


این سامانه نخست با نام SPV: Special Purpose Vehicle
ساز و کارِ ویژه اهداف(مالی و کالایی) که پس از خروج آمریکا از برجام جایگزین سوئیفت شد!
پس از آن این نهاد،ابزار ویژه مالی بود که در 31 ژانویه 2019(11 بهمن 1397) تغییر نام داد و با نام اینستکس(تهاتر) توسط سه کشور متعهد به توافق هسته ای(برجام: فرانسه،آلمان و انگلستان)، برای روان و آسان شدن داد و ستدهای غیر دلاری(مانند: مواد غذایی،دارویی،تجهیزات صنعتی و پزشکی و...) بوجود آمد!

به این منظور،شرکتی با سرمایه 3 هزار یورو(تقریبی: 49.5 میلیارد تومان) از سوی وزارت اقتصاد فرانسه در پاریس به مدیرت پِر فیشِر آلمانی(رییس پیشین دومین بانک آلمان >>> کومرتس یا کومرتز بانک) راه اندازی شد که این امکان را فراهم می سازد که شرکت های اروپایی،بدون در معرض خطر(دستخوش ناگواری) بودن تحریم های آمریکا بتوانند به گونه ی تَهاتُری و بدون پیوند یک راست(ارتباط مستقیم) مالی با ایران داد و ستد(بده بستون) داشته باشند!
مجتبی عیوض صحرا
سپس به چگونگی فرایند آن می پردازیم:
مکان آن: شرکت اداره کننده اینستکس(تهاتر) به آدرس شماره 139 در خیابان برسی پاریس که در نزدیکی ساختمان وزارت اقتصاد فرانسه قرار دارد به ثبت رسیده است!

اینستکس(تهاتر) بانک به شمار نمی آید و یک نهادی(مؤسسه ای) است که روند داد و ستدهای مالی بین ایران و اروپا را آسان می کند!

برای نمونه: یک شرکت ایرانی کالایی به اروپا صادر می کند!
(( هشدار: این کالا می تواند هر چیزی به جز(جزو) پول باشد!
مانند: نفت-گاز-صنایع پتروشیمی-صنایع دفاعی و موشکی-فرش و دستباف-مواد غذایی پر طرفدار ایرانی مانند: خشکبار،زعفران،برنج و... ))

و در برابر آن اعتبار(ارزش) به دست می آورد که به حساب اینستکس(تهاتر) آن می ریزد و حساب اینستکس(تهاتر) آن را شارژ می کند!(نیرو می دهد) و با بهره گیری از حساب اینستکس(تهاتر)،می تواند خودش یا با واگذار کردن حسابش به یک وارد کننده ایرانی دیگر، از اروپا کالا وارد کند؛بدون این که بین هر دو کشور پولی رد و بدل بشه و به گونه ای تحریم های آمریکا را دور می زند!
این ساز و کار در زمان انسان های نخستین که سکه یا پولی در کار نبوده رواج داشته است >>> که به آن " تَهاتُر " می گویند!

(( هشدار: بانک مرکزی ایران هم به مانند اروپایی ها شرکتی در ایران ایجاد کرده است:
در دوم اردیبهشت ماه 1398 نهادی به مانند اینستکس(تهاتر) فرانسه در ایران به نام:
STFI: Special Trade an Finance Institute
ساز و کارِ ویژه بازرگانی و فراهم مالی
ساتما: ساز و کار ویژه تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا
این نهاد در ایران، به مدیر عاملی: اصغر نوری و ریاست هیئت مدیره: حمید قنبری است!

که طرف حساب اینستکس(تهاتر) است و با استفاده از پولی که در آن موجود هست،می توان کالا وارد کرد!
برای نمونه: ایران می تواند به ایتالیا نفت بفروشد و اعتبار(ارزش) حساب اینستکس(تهاتر) خود را شارژ کند(نیرو دهد) و از این روش برای فراهم آوردن پولی که برای پرداخت به یک شرکت آلمانی نیاز دارد تا به ایران کالا یا خدمات دهد،فاینانس(دست مایه،تأمین اعتبار) کند! ))

برخی می پندارند که اینستکس تنها کانال مالی ویژه سه کشور: فرانسه،آلمان و انگلستان است ولی این ساز و کار برای بهره گیری همه ی کشورهای اروپایی است!
بر پایه ی بیانیه ی صادر شده از سوی اروپایی ها:
در گام پسین(بعدی)،دیگر کشورها هم می توانند به هموَندی(عضویت) اینستکس(تهاتر) در بیایند!
(( هشدار: از این جهت دو کشور روسیه و چین به هموَندی(عضویت) این نهاد در نیامدند؛چون،هنوز می توانند بدون ترس(بی پروا) از تحریم های آمریکا، با ایران تبادلات کالایی و تراکنش های مالی انجام دهند! ))

قرار است همه کسانی که در دفتر اینستکس(تهاتر) کار بنیادین(ساختاری) انجام می دهند و سرپرست بخش های مهم آن هستند >>> گذرنامه(پاسپورت) سیاست مداری(دیپلماتیک) دریافت کنند تا آمریکا نتواند طیِ سفرِ آن ها به کشورهای دیگر درخواست بازداشت و بازگرداندن(استرداد) آن ها را انجام دهد!

چهره های کلیدی:
پِر فیشِر: 69 ساله-سرپرست(ریاست) اینستکس(تهاتر)-پیشینه کار 29 ساله در نهاد های بانکی اروپایی(مانند: کومرتس یا کومرتز بانک آلمان) که بیشتر بخش بزرگ کار آن در رده های ارشد مدیریت این بانک بوده است!

سیمون(سایمون) مَک دونالد: سیاست مدار(دیپلمات) کهنه کار انگلیسی-هموَند(عضو) کارگروه پایش بر اینستکس(تهاتر) و سرپرست(ریاست) این کارگروه را هم پذیرفته است-او در کشورهای گوناگون خاورمیانه سفیر بوده و اکنون وزیر خارجه انگلیس است!

میگوئل برگر: مدیر کل اداره روابط اقتصادی و توسعه پایدار وزارت خارجه آلمان-او نماینده آلمان و هموَند(عضو) کارگروه پایش بر اینستکس(تهاتر)

موریس گوردو مونتینک: 69 ساله-از سیاست مدارهای(دیپلمات های) کهنه کار و پیشکسوت فرانسوی-او در کشورهای گوناگون آسیایی از جمله: هند،ژاپن و چین سفیر بوده-او نماینده فرانسه و هموَند(عضو) کارگروه پایش بر اینستکس(تهاتر)
نازنین
ساز و کار ویژه مالی
تهاتر
مبادله پایاپای

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اینستکس   • مفهوم اینستکس   • تعریف اینستکس   • معرفی اینستکس   • اینستکس چیست   • اینستکس یعنی چی   • اینستکس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اینستکس
کلمه : اینستکس
اشتباه تایپی : hdksj;s
عکس اینستکس : در گوگل

آیا معنی اینستکس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )