برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1638 100 1
شبکه مترجمین ایران

ایزیس

معنی ایزیس در لغت نامه دهخدا

ایزیس. (اِخ ) مصری سیت ، تسیت . ربةالنوع مصری خواهر و زن ازیریس ، مادر هوروس . وی مظهر تمدن قدیم مصرو خدای طب و زناشوئی و کشت گندم به شمار می رفت. (فرهنگ فارسی معین ). و رجوع به ایران باستان ص 84 شود.

ایزیس در دانشنامه ویکی پدیا

ایزیس
ایزیس (به یونانی باستان: Ἶσις) (به انگلیسی: Isis)، الههٔ طبیعت، باززایی، ازدواج ،تجسم ماهیت سحر و جادو و یکی از محبوب ترین الهه های مصر باستان به شمار می رود. او خواهر و همسر اوزیریس بود و از او صاحب فرزندی به نام حوروس گشت. در افسانهٔ ازیریس او به دنبال جسد همسر خود، که توسط برادرش ست کشته شده بود می گشت. در یونان باستان با یو مطابق است. نام ایزیس به گفتهٔ پلوتارک به معنی «دانش» است. ایسیس به صورت یک زن با یک دیسک خورشید شکل در بین شاخ های گاوی بر روی سرش مجسم می شود.
فهرست شخصیت ها، مکان ها و رویدادهای افسانه ای یونان باستان
عصر ایسیس
ایزد خورشید رع، به شو (هوا) فرمان داد تا نوت (آسمان) را با خشونت از برادرش گب (زمین) جدا سازد، او همچنین اعلام کرد، نوت نباید در هیچ ماهی از سال فرزندی به دنیا آورد. توث ایزد خرد، بر او دل سوزاند و در بازی از پیش تعیین شده توانست بر ماه غلبه کند و هفتاد و دومین بهر نور ماه را به چنگ آورد که از آن پنج روز نو پدید آمد. در طی این روزها که متعلق به هیچ ماهی نبودند، نوت فرزندانی شامل ست، نفتیس، ازیریس، ایزیس و حوروس ارشد را به دنیا آورد. ایزیس و ازیریس شیفته یکدیگر شدند و در حالی که هنوز در رحم نوت به سر می بردند زن و شوهر شدند. در طرف دیگر خواهرشان نفتیس نیز با ست ازدواج نمود. او همراه با شوهرش ازیریس، بر مصر فرمانروایی کردند و به مردم سرزمین خود تمام مهارت های اولیه تمدن را آموختند. در این هنگام بود که ست به برادرش حسد می ورزید و در صدد توطئه ای برای کشتنش بر آمد.
نام ایزیس به صورت اندیشه نگاشت (حروف تصویری) در مصر باستان به شکل بوده است.
ایزیس را گاه در نقش زنی بالدار و گاه به نقش گاو به تصویر کشیده اند. این خدا تاجی بر سر دارد که قرص مانندو آراسته به پر و شاخ گاو می باشد. او با سیاره ونوس، مس، رنگ های زمرد و فیروزه ای مرتبط است.
عکس ایزیس
سیارک ۴۲ (به انگلیسی: 42 Isis) چهل و دومین سیارک کشف شده است که در ۲۳ مه ۱۸۵۶ و در اکسفورد کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۷٫۵۳ است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ایزیس در دانشنامه آزاد پارسی

ایزیس (Isis)
(یا: ایسیس؛ در زبان مصری باستان به معنای جایگاه) الهۀاصلی مصر باستان، دختر گِبو نوت(زمین و آسمان) و تجسم تخت اُزیریس، برادر و در همان حال شوهر ایزیس. پس از کشته شدن اُزیریس به دست برادرش، سِت، ایزیس در پی یافتن جسد او برآمد و با گردآوردن پاره های پیکرش آن را دوباره زنده کرد، و فرمانروای اموات شد. پسرش، هوروس، خدای آسمان، سِت را مغلوب کرد. بعدها او را با هاتهور، و یونانیان با دمتر، الهۀ کشاورزی و با ایو، معشوقۀ زئوس، همذات می دانستند. آیین ستایش ایزیس در اوایل قرن ۳پ م به یونان رسید و سولا، سردار و سیاستمدار رومی، در حدود ۸۰پ م آن را در روم رواج داد؛ هرچند دولت روم تا زمان سلطنت کالیگولااز قبول آن امتناع می ورزید. معبدش را بطلمیوس دومدر فیلای، جنوب آسوان، بنا کرد و آخرین پرستشگاه مصر دوران پیش از مسیحیت بود که به دستور ژوستینین، امپراتور روم، تعطیل شد.

ایزیس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ایزیس   • مفهوم ایزیس   • تعریف ایزیس   • معرفی ایزیس   • ایزیس چیست   • ایزیس یعنی چی   • ایزیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایزیس

کلمه : ایزیس
اشتباه تایپی : hdcds
عکس ایزیس : در گوگل

آیا معنی ایزیس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )