برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1572 100 1
شبکه مترجمین ایران

ایرلند

/'irland/

معنی ایرلند در لغت نامه دهخدا

ایرلند. [ ل َ ] (اِخ ) جزیره ایست در شمال غربی اروپا و مغرب جزیره ٔ بریتانیای کبیر که بدو قسمت میشود. 1 - قسمت شمال شرقی جزو کشور انگلستان و شهر مهم آن «بلفاست » است. 2 - قسمت جنوبی ، بنام کشور «ایر» دارای حکومت جمهوری و مستقل است و پایتختش «دوبلین » است. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به دائرةالمعارف فارسی شود.

معنی ایرلند به فارسی

ایرلند
( دریای ) شاخه ای از دریا که از اقیانوس اطلس تشکیل یافته و بین انگلستان و ایرلند واقع است و عمقی اندک دارد .
جزیره ایست در شمال غربی اروپا

ایرلند در دانشنامه اسلامی

ایرلند
ایرلند با نام رسمی جمهوری ایرلند، نام کشوری به پایتختی دوبلین است که در جزیرهٔ ایرلند، در شمال غرب قارهٔ اروپا واقع شده است. ورود اسلام به این کشور در سال ۱۹۵۰ میلادی و همزمان با ورود دانشجویان مسلمانی از هند، کشورهای خلیج فارس مانند عربستان، کویت، قطر و امارات و مالزی بوده که برای تحصیل به این کشور مهاجرت کرده اند. در عصر حاضر شیعیان در جای جای این کشور، حسینیه هایی احداث کرده اند و عزاداری امام حسین(ع) را در آنها برگزار می کنند و نمازهای اعیاد و جلسات روز جمعۀ خود را در اماکن اجاره ای به جا می آورند. مرکز اسلامی اهل بیت ایرلند، تنها مسجد و مرکز اسلامی شیعیان جمهوری ایرلند است، که با نام حسینیه نیز شناخته می شود.
ایرلند با نام قدیم هیبرنی نام کشوری به پایتختی دوبلین است که در جزیرهٔ ایرلند، در شمال غرب قارهٔ اروپا واقع شده است. نام رسمی این کشور جمهوری ایرلند است و گاهی با نام ایرلند جنوبی خوانده می شود تا با ایرلند شمالی که زیرمجموعه بریتانیا است، اشتباه نشود.
جمعیت جمهوری ایرلند ۴٫۶ میلیون نفر و جمعیت ایرلند شمالی ۱٫۸ میلیون نفر است که جمعاً ۶٫۴ میلیون نفر جمعیت دارند.
مرکز اسلامی اهل بیت ایرلند، مسجد و مرکز اسلامی شیعیان جمهوری ایرلند است، که با نام حسینیه نیز شناخته می شود.
این مرکز، با هدف تأمین نیازهای اجتماعی، فرهنگی و معنوی شیعیان ایرلند در دوبلین (پایتخت ایرلند) تأسیس شده است، پایه گذاران این مرکز چند دانشجوی پزشکی شیعه بودند که از کشورهای خاورمیانه برای مطالعه به دوبلین آمده بودند، مرکز اسلامی اهل بیت، در ۱۹۶۶ رسماً افتتاح گردید.
برگزاری مراسم بزرگداشت سالروز ولادت و شهادت ائمه و عزاداری در ماه محرم از فعالیت های این مرکز است. نماز جماعت و دعای کمیل نیز در این مرکز برگزار می شود.

ایرلند در دانشنامه ویکی پدیا

ایرلند
مختصات: ۵۳° شمالی ۰۷° غربی / ۵۳°شمالی ۷°غربی / 53; -7
جزیرهٔ ایرلند سومین جزیرهٔ بزرگ اروپا و بیستمین جزیرهٔ بزرگ دنیاست که در شمال غربی اروپا قرار دارد و شامل جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. در شرق جزیره ی ایرلند، بریتانیای کبیر قرار دارد و دریای ایرلند در میان این دو قرار دارد. نام کشور در زبان اصلی شان ٍ"ایر Eire" است و همچنین از ملیت شان با عنوان "ایرین Eireann" یاد می شود.
جمعیت این جزیره کمی بیشتر از ۶ میلیون نفر است و از این تعداد ۴ میلیون نفر در جمهوری ایرلند ساکن اند.
از دیدگاه سیاسی جمهوری ایرلند پنج ششم از جزیره را در اختیار دارد. یک ششم بقیه جزیره را ایرلند شمالی تشکیل می دهد که جزئی از کشور پادشاهی متحده است. .
عکس ایرلند
ایرلند ممکن است در یکی از این معانی به کار رود.
جزیره ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا و بیستمین جزیره بزرگ دنیا که شامل جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است.
ایرلند جنوبی کشوری در ناحیه جنوبی جزیره ایرلند.
ایرلند شمالی ناحیه ای در شمال جزیره ایرلند که بخشی از پادشاهی متحده بریتانیا و ایرلند شمالی را تشکیل می هدو یک ششم مساحت این جزیره را دربر می گیرد.
ایرلند (به انگلیسی: Ireland) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان دوبوا، ایندیانا واقع شده است. ایرلند ۱۴۳ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
مختصات: ۵۴°۳۵٫۴۵۶′ شمالی ۵°۵۰٫۴′ غربی / ۵۴٫۵۹۰۹۳۳°شمالی ۵٫۸۴۰۰°غربی / 54.590933; -5.8400
۱۹۲۱: بخش جنوبی ایرلند اعلام دولت آزاد کرد که در پی این اعلام استقلال دو سال جنگ داخلی درگرفت، حال آن که شمالی ها همچنان به دولت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ایرلند در دانشنامه آزاد پارسی

ایرلَند (Ireland)
ایرلَند
موقعیت. جمهوری ایرلند در اروپای غربی و در غرب کشور بریتانیا قرار دارد. از جنوب، غرب، و شمال به اقیانوس اطلس؛ از شمال غربی به ایرلند شمالی؛ از شرق به دریای ایرلند؛ و از جنوب شرقی به آبراه سنت جورجزمحدود شده است. مساحت این کشور ۷۰,۲۸۵ کیلومتر مربع است و شهر دوبلینپایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور ایرلند از یک جلگۀ مرکزی وسیع تشکیل شده که پیرامون آن را رشته ارتفاعات پراکنده و صخره های ساحلی چندی فرا گرفته است. کوه های ویکلو، با ارتفاع ۹۲۷ متر، و تارا، با ارتفاع ۲۵۴ متر، از شرق؛ کوه های کومرا، گالتی، و ناکمیلدوناز جنوب؛ کوه های کاهاو کَرنتوئل(بلندترین کوه ایرلند) با ارتفاع ۱,۰۴۱متر از جنوب غربی؛ کوه کرو پاتریکبا ارتفاع ۷۶۵ متر از غرب؛ و کوه های بلو استکو اِرِگال، با ارتفاع ۷۵۲ متر از شمال؛ جلگۀ مزبور را در میان گرفته اند؛ رودخانه های ارن، شنن، بَرو، بلک واتر، بوینو بسیاری رودهای دیگر آن را مشروب می کنند و علاوه بر آن دریاچه های بسیاری نیز در این کشور وجود دارد که ری، دِرْگ، ماسک، کاریب، کان، اَلن، و نیز دریاچه های کیلارنیمهم ترین آن ها هستند. ایرلند به چهار استان بزرگ به نام های لِنستر، مونستِر، کانات، و آلستِرو ۳۴ کاونتیتقسیم شده و دوبلین، کورک، لیمِریک، گالِوی، و واترفوردعمده ترین شهرهای آن هستند. کرانه های ایرلند، به ویژه کرانه های غربی آن، از بریدگی ها و خلیج ها و خلیج های کوچک و جزایر ساحلی بسیاری پدید آمده و خلیج های کوچک داندوک، وِکسفورد، بَنتری، دینِگل، گالِوی، کلو، بلَکساد، و دانیگالمهم ترین عوارض ساحلی آن به شمار می آیند. جزایر ارن، کِلر، آکیل، بلاسکِت، کلیِر، و سالتینیز جزئی از این کشور محسوب می شوند. جریان دریایی گُلف استریمموجب یکنواختی اقلیم در سراسر این کشور و ثابت ماندن دمای هوا شده است. دی و بهمن سردترین و تیر و مرداد گرم ترین ماه های سال ایرلند است و هوای صاف و آفتابی از ویژگی ماه های اردیبهشت و خرداد است. کرانه های جنوب شرقی بارندگی نسبتاً کم تری دارد و میزان بارندگی در دیگر نواحی بین ۷۵۰ تا ۱,۱۲۵میلی متر است. میانگین دمای شهر دوبلین در دی ماه چهار درجه سانتی گراد و در تیر ماه پانزده درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۷۵۰ میلی متر می رسد. سراسر ایرلند را علفزارهای پهناور و چراگاه ها و مرت ...

نقل قول های ایرلند

ایرلند با نام رسمی جمهوری ایرلند، کشوری مستقل در شمال غربی اروپاست که ۵/۶ جزیرهٔ ایرلند را دربرمی گیرد.
• «پرچم:جزیرهٔ ایرلند پوشیده از چمنزارهای سرسبز و شبدر ایرلندی است که رنگ آن ها در پرچم سه رنگ ایرلند آمده است. رنگ نارنجی در این پرچم نشانهٔ ایرلند شمالی است که اکنون تحت سلطلهٔ انگلستان است و رنگ سفید نشانهٔ صلح و درک این نکته است که دو قسمت ایرلند از یکدیگر جدا هستند. تاریخ پیدایش این پرچم به حرکت های استقلال طلبانهٔ قرن نوزدهم در این جزیزه بازمی گردد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ایرلند در جدول کلمات

ایرلند
دوبلین
مرکز ایرلند شمالی
بلفاست
مهاجم تیم ملی فوتبال فرانسه که با تقلب در دیدار پلی آف مقابل جمهوری ایرلند | کشورش را به جام جهانی 2010 رساند
تیه ریهانری
نام کوچک «کین» بازیکن سرشناس ایرلند جنوبی
روی

معنی ایرلند به انگلیسی

erin (اسم)
ایرلند
ireland (اسم)
ایرلند

ایرلند را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ستایش
ایرلند ، یا همان سرزمین ایرها ( ایرانی ها - آریایی ها ) آخرین مرز باختریی است که آریایی در آن جای گرفته اند .
آرین
(Ireland)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Irlande است. از واژه ایرلندی Éire، از سلتی Īweriū "سرزمین حاصلخیز" یا "سرزمین Eriu (ایزدبانوی حاصلخیزی و باروری)".برخی به خطا "سرزمین Iron(آهن)" یا "سرزمین آریاییان (در ایرلندی: iar)" معنی می کنند.
Hibernia (لاتین): ظاهراً همریشه با واژه لاتین hibernus "زمستانی/سرد".
Eirinn (اسکاتلندی)، Iwerddon (ولزی)، Ywerdhon (در زبان Cornish)، Iwerzhon (در زبان Breton): همه از زبان سلتی و همریشه با ایرلند.
در حماسه های گائلیک، Banbha("بچه خوک") و Fódhla خوانده می شود.در اساطیر گائلیک، Ériu،Banbha و Fódla، سه ایزدبانو هستند که از ایرلند محافظت می کنند.
ایرلند شمالی (Northern Ireland کشوری خودمختار در انگلستان)
بنگرید به ایرلند. ویکی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ایرلند شمالی   • جمعیت ایرلند جنوبی   • مهاجرت به ایرلند   • جمعیت ایرلند شمالی   • تحصیل در ایرلند   • جزیره ایرلند   • ایرلند شمالی و جنوبی   • پرچم ایرلند جنوبی   • معنی ایرلند   • مفهوم ایرلند   • تعریف ایرلند   • معرفی ایرلند   • ایرلند چیست   • ایرلند یعنی چی   • ایرلند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایرلند

کلمه : ایرلند
اشتباه تایپی : hdvgkn
آوا : 'irland
نقش : اسم خاص مکان
عکس ایرلند : در گوگل

آیا معنی ایرلند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )