برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1671 100 1
شبکه مترجمین ایران

اکوسیستم

/'ekosistem/

برابر پارسی: بوم سازگان

معنی اکوسیستم در فرهنگ معین

اکوسیستم
(اِ کُ تِ) [ ع . ] (اِ.) مجموعة جانداران و مح یط طبیعی اعم از برکه ، جنگل و کویر که در آن زیست می کنند.

اکوسیستم در دانشنامه ویکی پدیا

اکوسیستم
بوم سازگان یا اکوسیستم (به فرانسوی: Écosystème، اکوسیستم) (به انگلیسی: Ecosystem، ایکوسیستم) اشاره به گردآوری اجزاء و روش هایی دارد که تشکیل دهنده و حاکم بر رفتار برخی زیر مجموعه های فضای زیستی می باشند. مفهوم ادراک شده این واژه معمولاً برای اشاره به عناصر حیاتی و غیر حیاتی و تعامل آن ها با یکدیگر در محیط های تعریف شده و بدون در نظر گرفتن محدودیت های ذهنی در خصوص بزرگ یا کوچک بودن آن منطقه، بکار می رود. از نظر بسیاری از مردم، اکوسیستم ها (مانند انواع دیگر سیستم ها) تحت حاکمیت قوانین علوم سیستم ها و علوم سایبرنیتیک بوده و کاربری خاص آن ها در گردآوری ارگانیزم ها و اجزای مرتبط غیر جاندار است. از نظر برخی دیگر، اداره مقدماتی اکوسیستم ها توسط امور تصادفی، عکس العمل های برانگیخته شده آن ها در مواد غیر جاندار و پاسخ های انعکاسی ارگانیزم ها انجام می پذیرد.
زیست کره
گونه های مهاجم
آرتور تانزلی
فراجمعیت
به صورت عمومی می توان یک سیستم اکولوژیک را به عنوان یک اجتماع از ارگانیزم ها (گیاهان، حیوانات و دیگر ارگانیزم های زنده -؛ که با عناوین «اجتماع عناصر زنده» یا بایو کونوسیس) در نظر گرفت که با محیط (یا بایوتوپ) در تعامل و زندگی بوده و به عنوان یک واحد بی قاعده عمل می نمایند؛ که همان تعامل به عنوان یک واحد پویا و پیچیده و یک «واحد اکولوژیک» است..
کلمه «اکوسیستم» مخفف و ترکیب واژه های «اکولوژیکی» به معنای بوم شناسی و «سیستم» به معنای سامانه است. واژه اکوسیستم برای اولین بار در اثر منتشر شده اکولوژیست انگلیسی آرتور تنسلی به سال ۱۹۳۵ مورد استفاده قرار گرفت.
وقتی انجمن بوم شناسان بریتانیا، دریک نظرسنجی از اعضایش خواست که فهرست مهم ترین مفاهیم بوم شناختی را ارائه کنند «اکوسیستم» مفهومی بود که بیش از هر چیز در فهرست ها تکرار شد. (Cherreett1989)
اکوسیستم دیجیتال محیطی بدون مرزهای محدود یا از پیش تعیین شده متشکل از بازیگران (جانوران) مختلف شامل انسان ها، ماشینها و ابزارها و نرم افزارها یا پروتکل ها که تعامل آن ها بر روی زیرساختهای دیجیتال و برپایه ارتباط های دارای مبدأ یا مقصد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اکوسیستم در دانشنامه آزاد پارسی

اِکوسیستِم (ecosystem)
اِکوسیستِم
در بوم شناسی، واحدی یکپارچه، متشکل از اجتماع موجودات زنده (باکتری ها، جانوران، و گیاهان) و محیط زیست طبیعی (هوا، خاک، آب، و اقلیم) که زیستگاه آن موجودات به شمار می آید. یکایک موجودات زنده باهم و با محیط زیست یا زیستگاه شان، در قالب یک رشته روابط کنش و واکنش می کنند که به جریان انرژی و مواد غذایی در آن سیستم وابسته است. این روابط معمولاً پیچیده و به خوبی در حال تعادل اند و از لحاظ نظری، اکوسیستم های طبیعی خود بسنده اند. اما تغییرات عمده در یک اکوسیستم، از قبیل تغییر اقلیم، افزایش بیش از حدّ جمعیت، یا حذف یک گونه ممکن است ثبات سیستم را تهدید کند و به تخریب و نابودی آن بینجامد. مثلاً، حذف یک شکارگر گوشت خوارِ مهم ممکن است از طریق فزون چرایی علف خواران به نابودی اکوسیستم منجر شود.زنجیره های غذایی. یکی از جنبه های عمدۀ هر اکوسیستم تنوع زیستی آن است. اعضای اکوسیستم معمولاً به یکی از این دو دسته تعلق دارند: تولیدکنندگانیا اعضایی که می توانند انرژی را به غذا تبدیل کنند، و مصرف کنندگانیا آن هایی که برای تأمین نیازهایشان به تولیدکنندگان وابسته اند. به این ترتیب، گیاهان، در مقام تولیدکننده، انرژی خورشید را طی فرآیند نورساخت (فتوسنتز)می گیرند و مواد غذایی را از خاک و آب جذب می کنند. این ذخیره های انرژی و مواد غذایی سپس در دسترس مصرف کنندگان قرار می گیرد. مثلاً، انرژی و مواد غذایی از طریق علف خواران، که گیاهان را می خورند، به گوشت خواران، که علف خواران را می خورند، منتقل می شود. توالی و ترتیبی که انرژی و مواد غذایی طی آن از سیستم عبور می کنند زنجیرۀ غذایی۴ نام دارد و سطوح انرژی در داخل زنجیرۀ غذایی را سطوح غذایی می گویند.
تنوع سیستم. اکوسیستم ها را می توان در مقیاس ها یا سطوح مختلف، از درشت سیستم ها (بزرگ مقیاس) تا ریزسیستم ها (مقیاس محلی) شناسایی کرد. مثلاً، اکوسیستم جهان (بوم سپهر) متشکل از تمامی صُوَر، اشکال طبیعی کرۀ زمین ـ خشکی، اقیانوس ها، و جوّ پوشای (زمین سپهر) آن و همۀ موجودات زنده ای است که روی زمین زندگی می کنند (زیست کره)؛ در مقیاسی کوچک تر، اکوسیستمِ یک برکۀ آب شیرین، گیاهان و جانورانی که در برکه زندگی می کنند، آب برکه و همۀ مواد حل شده یا معلق در آب، همراه با سنگ ها، گِل، و مادۀ پوسیده و روبه فساد کف آبگی ...

اکوسیستم در جدول کلمات

دانشی که به مطالعه طبیعت و بررسی تنوع زیستی زمین بمنظور حفاظت از اکوسیستم ها | زیستگاه ها و گونه های زیستی میپردازد
زیست شناسی بقا

اکوسیستم را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابوذر سیفی کلستان
زیست بوم
فریبرز باغشمالی
زيست بوم يا اكوسيستم (Ecosystem)، به سامانه ای متشکل از موجودات زنده (گیاهان، جانوران، و ...) و غیر زنده(هوا، آب، خاک، و ...) که با یکدیگر در تعامل هستند اطلاق می شود.
......
واژه ای برای اشاره به عناصرحیاتی وغیرحیاتی وچگونگی تعامل باآن ها
بهزاد
زیست‌بوم، بوم‌سازگان، بوم‌سامانه یا کَدسامانه
🚫
زیست بوم
ایرزاد
اِکوسیستم
ریشه یابی این واژهء اروپایی:
اِکوسیستِم : اِکو - سی - ست - اِم
اِکو = کَد ، کَده ، خانه
سی = کوتاه شدهء sym یا syn = هَم ، هَن
ست = ایستادن ، ایستاد ( ای- ست - آد)
اِم = پسوند نام ساز
گرته برداری : کَدهَم ایستام، کَدیستام
علی باقری
اکوسیستم (ecosystem) : [ اصطلاح آکواریم]به سیستمی که تشکیل شده از ارگانیسم های گونگون با تاثیرات متقابل بر هم و محیطشان گویند.
کورش صادقی
محل زندگی جانداران اعم از گیاهان،حیوانات و..

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اکوسیستم یعنی چه   • اکوسیستم خشکی   • انواع اکوسیستم   • اجزای اکوسیستم   • انواع اکوسیستم های طبیعی   • عوامل زنده اکوسیستم   • معادل فارسی اکوسیستم   • مقاله اکوسیستم   • معنی اکوسیستم   • مفهوم اکوسیستم   • تعریف اکوسیستم   • معرفی اکوسیستم   • اکوسیستم چیست   • اکوسیستم یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی اکوسیستم

کلمه : اکوسیستم
اشتباه تایپی : h;,sdsjl
آوا : 'ekosistem
نقش : اسم
عکس اکوسیستم : در گوگل

آیا معنی اکوسیستم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )