برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1385 100 1

اوقات نماز شب

اوقات نماز شب در دانشنامه اسلامی

اوقات نماز شب
اوقات نماز شب در آیه ۲۰ سوره مزمل آمده است و خداوند متعال خطاب به پیامبر (صلّی الله علیه وآله وسلم) و گروهی از مؤمنان این دستور را می دهد.
«انّ ربّک یعلم انّک تقوم ادنی من ثلثی اللّیل و نصفه و ثلثه و طائفة من الّذین معک و الله یقدّر اللّیل و النّهار؛ پروردگارت می داند که تو و گروهی از کسانی که با تو هستند نزدیک دو سوم از شب یا نصف یا ثلث آن را بپا می خیزید و خداوند شب و روز را اندازه گیری می کند». اشاره به همان دستوری است که در آغاز سوره به پیامبر داده شده تنها چیزی که در اینجا اضافه دارد این است که گروهی از مؤمنان نیز در این عبادت شبانه، پیامبر (صلّی الله علیه وآله وسلم) را همراهی می کردند.ولی به گونه ای که از بعضی روایات استفاده می شود جمعی از مسلمانان در نگهداشتن حساب (ثلث) و (نصف) و (دو ثلث) گرفتار اشکال و دردسر می شدند (چرا که وسیله سنجش زمان در آن عصر وجود نداشت) و به همین جهت ناچار احتیاط می کردند و این امر سبب می شد که گاه تمام شب را بیدار بمانند، و مشغول عبادت باشند تا آنجا که پاهای آنها به خاطر قیام شبانه ورم کرد.
حکم تلاوت قرآن
لذا خداوند این حکم را بر آنها تخفیف داد و فرمود: «علم ان لن تحصوه فتاب علیکم فاقرءوا ما تیسر من القرآن؛ او می داند که شما نمی توانید مقدار مزبور را دقیقا اندازه گیری کنید به همین جهت شما را بخشید اکنون آن مقداری که از قرآن برای شما میسر است تلاوت کنید».این احتمال نیز وجود دارد که وقتی حکم وجوب برداشته شود گناهی صورت نمی پذیرد و در نتیجه همچون آمرزش الهی خواهد بود. در این که منظور از جمله «فاقرؤوا ما تیسر من القرآن؛ آن چه از قرآن برای شما میسر است بخوانید»، چیست؟ گفتگو بسیار است: جمعی آن را به نماز شب تفسیر کرده اند که در لابلای آن حتماً آیات قرآن خوانده می شود و بعضی گفته اند منظور همان تلاوت قرآن است هر چند در اثناء نماز نباشد سپس بعضی مقدار آن را به پنجاه آیه و بعضی به یکصد آیه و بعضی دویست آیه تفسیر کرده اند ولی هیچ یک از این اعداد دلیل خاصی ندارد، بلکه مفهوم آیه این است که هر مقداری که انسان به زحمت نمی افتد از قرآن بخواند.
وجوب نمازشب
ولی حق این است که ظاهراً امر در جمله (فاقرءوا...) وجوب است چنانکه در اصول فقه بیان شده مگر اینکه گفته شود این امر به قرینه ...

ارتباط محتوایی با اوقات نماز شب

اوقات نماز شب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اوقات نماز شب   • مفهوم اوقات نماز شب   • تعریف اوقات نماز شب   • معرفی اوقات نماز شب   • اوقات نماز شب چیست   • اوقات نماز شب یعنی چی   • اوقات نماز شب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اوقات نماز شب
کلمه : اوقات نماز شب
اشتباه تایپی : h,rhj klhc af
عکس اوقات نماز شب : در گوگل

آیا معنی اوقات نماز شب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )