برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1431 100 1

اوقات فراغت (اخلاق)

اوقات فراغت (اخلاق) در دانشنامه اسلامی

اوقات فراغت (اخلاق)
اوقات فراغت، اصولا فرصت هایی است که انسان مسئولیت پذیر هیچ گونه تکلیف یا کار موظفی را عهده دار نبوده، زمان در اختیار اوست تا با میل و انگیزه شخصی به امر خاصی بپردازد.
فراغت در لغت به معنای آسایش، آسودگی، آسوده شدن از کار روزانه و غیر آن معنا شده است.اصولاً اوقات فراغت فرصت هایی است که انسان مسئولیت پذیر هیچ گونه تکلیف یا کار موظفی را عهده دار نبوده، زمان در اختیار اوست تا با میل و انگیزه شخصی به امر خاصی بپردازد.
افروز، غلامعلی، مباحثی در روان شناختی و تربیت کودکان و نوجوانان، ص۱۲۳.
اوقات فراغت در زندگی انسان حساسیت فوق العاده ای دارد و اندکی بی تفاوتی و بی توجهی به آن می تواند آسیب ها و انحرافات فراوان به بار آورد، امام صادق(علیه السّلام) در هشداری می فرمایند: انسان اگر به کاری مشغول نباشد از فرط خوشی و بیکاری و بیهودگی به کارهایی دست می زند که ضررش بر او و نزدیکانش بسیار است.
مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۳، ص۸۷.    
۱ـ فهم مسئولیت پذیری و نقش فرد در سازندگی و اعتلای خویش و نیز شناخت نقاط ضعف و محدودیت های خود دانست. افراد خلاق، علاوه بر این که از هوش سرشار، صداقت، صراحت و انعطاف پذیری برخوردار هستند از اوقات فراغت خود حداکثر استفاده را کرده اند و با آزاد اندیشی و تفکر مسائل مختلف را ارزیابی می کنند.۲ـ سلامت روانی فشارها و خستگی های جسمی و روحی ناشی از اشتغال مستمر و بدون وقفه به کارهای الزامی و اجباری به تدریج زمینه نشاط و شادابی و سرزندگی و تعادل حیاتی فرد را سلب کرده و چه بسا باعث اختلالات روانی همچون افسردگی، اضطراب و بیماری های روان تنی می گردد. در این میان تفریحات سالم عامل مهم مقابله با این اختلالات است.۳ـ شکل دهی شخصیت سالم: ساعات فراغت فرصتی است که انسان می تواند به ارزیابی عملکرد گذشته خویش بپردازد. عادت های ناپسند و زشت گذشته خویش را با رضایت و انگیزه باطنی ترک کند و فارغ از فشارهای روانی و خستگی های روحی و جسمی که در غیر اوقات فراغت همیشه با آن مواجه بوده، و با نشاط و سروری باطنی و روحیه ای عالی با کسب عادات خوب و شخصیت سالم بپردازد.اساساً می توان در پرتو برنامه ریزی و با توصیه های دینی، به فراغت گوارایی که امام سجاد (علیه السّلام) آن را درخواست می ...

ارتباط محتوایی با اوقات فراغت (اخلاق)

اوقات فراغت (اخلاق) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اوقات فراغت (اخلاق)   • مفهوم اوقات فراغت (اخلاق)   • تعریف اوقات فراغت (اخلاق)   • معرفی اوقات فراغت (اخلاق)   • اوقات فراغت (اخلاق) چیست   • اوقات فراغت (اخلاق) یعنی چی   • اوقات فراغت (اخلاق) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اوقات فراغت اخلاق
کلمه : اوقات فراغت (اخلاق)
اشتباه تایپی : h,rhj tvhyj (hoghr)
عکس اوقات فراغت (اخلاق) : در گوگل

آیا معنی اوقات فراغت (اخلاق) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران