برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1614 100 1
شبکه مترجمین ایران

اورشلیم

/'urSalim/

معنی اورشلیم در لغت نامه دهخدا

اورشلیم. [ ش َ ] (اِخ ) رجوع به قدس شود.

معنی اورشلیم به فارسی

اورشلیم
شهریست که عرب آن را بیت المقدس می نامد و آن پایتخت دولت اسرائیل و قسمتی از آن متعلق به اردن هاشمی است . این شهر دینی از نظر یهودیان مسیحیان و مسلمانان مقدس است . ۲۷۵/٠٠٠ تن جمعیت دارد .

اورشلیم در دانشنامه اسلامی

اورشلیم
اورشلیم از کهن ترین شهرهای جهان و بزرگترین شهر کرانه غربی است و در منتها الیه جنوبی ناحیه مرتفعی به نام زین قدس واقع است. دارای آب و هوای معتدل و محل ظهور و عبور پیامبران الهی ابراهیم، موسی و عیسی (علیه السّلام) بوده است.
این شهر یکی از چهار شهر مقدس (صفات، حبرون، طبریه و اورشلیم) در سرزمین اسرائیل است.
حییم شختر و اریه نیومن و اهرون بیر، واژه های فرهنگ یهود، ترجمه منشه امیر، تل آویو، انجمن جوامع یهودی، چاپ اورشلیم، ۱۹۷۷، ص۸۲-۸۳.
از زمان حیتی ها (۲۰۰۰ ق. م) در منطقه اورشلیم (او-رو-سالم) و قبل از حمله ی داود نبی، این سرزمین را یبوس (jebus) می خواندند اما از زمان فتح آن توسط حضرت داود، این شهر به نامهای اورشالم، یورشالائیم و یروشالام خوانده می شده است. بنابر روایتی بومیان سرزمین فلسطین (کنعانیان) نخستین گروه یکتاپرست در این منطقه بوده اند و آن را یورسالیم می نامیدند و چون پادشاه ایشان ملک صادوق دوستدار صلح و آرامش بود این شهر را یورشالیم (شهر صلح) نامید. و بعد از تصرف این سرزمین بدست داود نبی، آنرا اورشلیم یا شهر داود می خواندند.اسامی دیگر آن عبارت است از: ایل، مسکن خدا، ایلیا
طبری، محمد بن جریر، تاریخ طبری، ترجمه ابوالقاسم حالت، تهران، اساطیر، ج۵، ص۱۷۸۵.
این شهر صخره ای، در جنوب شرقی یافا و بر فراز کوه موریا قرار دارد. این شهر، تاریخی پرفراز و نشیب دارد و گفته می شود طی قرن های متمادی بارها مورد محاصره و تاخت و تاز شدید مهاجمان قرار گرفت و به کلی ویران و هجده بار تجدید ساختمان شد. مردم این سامان نیز شش بار مجبور به تغییر مذهب خود شده اند.
حمیدی، جعفر، تاریخ اورشلیم (بیت المقدس)، تهران، امیرکبیر، چاپ سوم، ۱۳۸۸، ص۶۱.
...
تاریخ القدس المعروف بتاریخ اورشلیم، تألیف خلیل سرکیس(1333 - 1258ق)، به زبان عربی و در موضوع بیان تاریخ سرزمین قدس(اورشلیم) می باشد.
کتاب، شامل تمهید، مقدمه، متن در بیست و یک فصل و یک خاتمه می باشد.
مطالب و مباحث متن کتاب، پیرامون تاریخ قدس(اورشلیم) است و در بیست و یک فصل بیان شده است. مؤلف ...

اورشلیم در دانشنامه ویکی پدیا

اورشلیم
عکس اورشلیم
اورشلیم (به انگلیسی: Jerusalem) فیلم مستندی دربارهٔ شهر تاریخی اورشلیم است که توسط انجمن نشنال جئوگرافیک توزیع شده است.
۲۰ سپتامبر ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-09-۲۰)
سیارک ۶۳۱۶۳ (به انگلیسی: 63163 Jerusalem، نامگذاری:2000YR11) شصت و سه هزار و صد و شصت و سومین سیارک کشف شده است که در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۰ کشف شد.
اورشلیم (به انگلیسی: Jerusalem) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان کانوی، آرکانزاس واقع شده است. اورشلیم ۲۳۱٫۹۶ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
اورشلیم آزادشده (به ایتالیایی: La Gerusalemme liberata) نام کتابی از تورکواتو تاسو شاعر ایتالیایی قرن شانزدهم است که در سال ۱۵۸۱ منتشر شده. این کتاب با تخیل فراوان، درگیری های مسلمانان و مسیحیان را در طول نخستین جنگ صلیبی و محاصرهٔ اورشلیم به تصویر کشیده است.
در مواردی این کتاب با نام اورشلیم گم شده ترجمه شده است.
اورشلیم (انگلیسی: Jerusalem) با عنوان فرعی تجلی آلبیون غول (به انگلیسی: The Emanation of the Giant Albion) طولانی ترین و مهم ترین کتاب های پیامبرانه اث ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اورشلیم در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:بیت المقدس

اورشلیم در جدول کلمات

معنی اورشلیم به انگلیسی

jerusalem (اسم)
اورشلیم ، بیت المقدس

اورشلیم را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
اورشليم : چون در زبان عبري حرف " س" را " ش" تلفظ مي كنند بنابراين شليم همان واژه ي " سليم " عربي و فارسي است. اورشلیم در عبری (و آرامی) از دو کلمه اور به معنای شهر و جایگاه و شلیم( سليم ) (مثل شلوم به معنای سلام) به معنای سلامت و سلام است و دارالسلام معادل عربی این واژه می‌باشد. اور به معني جايگاه را در واژه ي اردو مي توان ديد .اور معادل واژه ي تركي " يورد " به معني محل سكونت ايل و به محل زدن چادر ايلات گفته مي شود .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اورشلیم مناطق دیدنی   • اورشلیم شمارش معکوس   • معنی اورشلیم   • برج داوود   • تاریخ اورشلیم   • تل‌آویو   • دانشگاه عبری اورشلیم   • دیوار ندبه   • مفهوم اورشلیم   • تعریف اورشلیم   • معرفی اورشلیم   • اورشلیم چیست   • اورشلیم یعنی چی   • اورشلیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اورشلیم

کلمه : اورشلیم
اشتباه تایپی : h,vagdl
آوا : 'urSalim
نقش : اسم خاص مکان
عکس اورشلیم : در گوگل

آیا معنی اورشلیم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )