برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1501 100 1
شبکه مترجمین ایران

اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه

اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه در دانشنامه اسلامی

اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه
أهل البیت علیهم السلام فی المکتبة العربیة تألیف عبدالعزیز طباطبایی، از جمله آثار معاصر است که در آن مجموعه آثار مؤلفان غیر شیعی درباره اهل بیت جمع آوری و کتابشناسی شده است. مؤلف این اثر که از کتاب شناسان و فهرست نویسان مشهور در عصر حاضر است در مقدمه کتاب می نویسد: این مجموعه، منحصر به کتب عربی است چون اگر کتب فارسی و اردو و ترکی و زبانهای دیگر در این موضوع جمع آوری شود فراوان خواهد بود. از سویی دیگر این کتابشناسی به کتبی پرداخته که (تمام آن) اختصاص به اهل بیت دارند و اگر کتبی را که بخشی از آنها به این موضوع پرداخته، در نظر بگیریم باز هم فراوان خواهد شد. همه این مطالب وقتی جالب تر است که فشار مخالفان اهل بیت و اوضاع و شرایط سخت نسبت به ترویج و تبلیغ زندگی آن بزرگان را در نظر بگیریم.
این اثر به کتب شیعیان درباره اهل بیت نمی پردازد و محدود به زمان خاصی نیست. همچنین محدود به کتب چاپ شده نیست بلکه کتبی را که در فهرست های مختلف آمده معرفی کرده است.
به دلیل تبحّری که مؤلف این کتاب علامه عبدالعزیز طباطبائی در موضوع کتابشناسی و نسخه شناسی دارد، ضمن معرفی آثار به نسخه های موجود آنها در کتابخانه های جهان هم اشاره می کند.
ترتیب معرفی کتب در این اثر، بر اساس نام الفبایی کتاب هاست و پس از آن نام و نسب مؤلف و گاه معرفی اجمالی او را در پی آورده است.
این کتاب پیش تر به صورت مقالاتی پیوسته در مجله تراثنا منتشر شده و بعد از درگذشت نویسنده آن، به صورت کتاب منتشر شد.
معرفی مؤلفان گاه به شرح حال مفصل آنان تبدیل شده است مثلاً به مناسبت معرفی کتاب مناقب امیرالمؤمنین نوشته اعمش که آلوسی از آن خبر داده، صفحات زیادی را به شرح حال اعمش اختصاص داده است. همچنین در مواردی به دیگر آثار یک مؤلف اشاره می کند.

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه   • مفهوم اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه   • تعریف اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه   • معرفی اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه   • اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه چیست   • اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه یعنی چی   • اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه

کلمه : اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه
اشتباه تایپی : hig hgfdj ugdil hgsghl td hgl;jfi hguvfdi
عکس اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه : در گوگل

آیا معنی اهل البیت علیهم السلام فی المکتبه العربیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )