برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1535 100 1
شبکه مترجمین ایران

انگلیس

/'engelis/

معنی انگلیس در لغت نامه دهخدا

انگلیس. [ اِ گ ِ ] (ص ) در تداول (عامه ) بجای انگلیسی استعمال شود. (از فرهنگ فارسی معین ). || (اِخ ) مردم انگلستان. (ناظم الاطباء). شعبه ای از نژاد ژرمن ساکن بریتانیای کبیر. (فرهنگ فارسی معین ، اعلام ).

انگلیس. [ اَ گ َ ] (اِ) انکلیس. انقلیس. مارماهی. رجوع به انکلیس شود.

معنی انگلیس به فارسی

انگلیس
۱ - شعبه ای از نژاد ژرمن ساکن بریتانیای کبیر . ۲ - انگلستان
۱ - (اسم ) ۲ - ( صفت ) بجای (انگلیسی ) ( منسوب به انگلیس و انگلستان ) استعمال شود . جمع : انگلیسها .
انکلیس ٠ انقلیس ٠ مار ماهی
مستملکات بریتانیا در افریقای شرقی شامل کنیا اوگاندا زنگبار و تانگانیا .
شرکتی سهامی است که به موجب ماده ۲۱ قانون تجارت تشکیل شده و سرمایه آن مبلغ ۲٠٠ میلیون ریال نقد است که تماما پرداخت شده از مجموع سهام این بانک ۵۱ متعلق به اتباع دولت شاهنشاهی ایران است و بقیه آن ۴۹ از طرف دو بانک معروف انگلیس چارترد بانک و ایسترن بانک خریداری شده است . بانک ایران و انگلیس در اسفند ماه ۱۳۳۷ ه. ش . در تهران گشایش یافت و هر نوع معاملات ارزی را انجام می دهد و برای خرید و فروش ارز خارجی به مسافران و محصلان خارج کشور نیز آماده می باشد .
در شمال شرقی آمریکای جنوبی قرار گرفته و از مغرب به ونزوئلا و از مشرق به گین. جدید و از جنوب به برزیل محدود میباشد ٠ پایتخت آن ۸۳٠٠٠ میل مربع ٠ این سرزمین جزو مستعمرات انگلیس است که بوسیل. یک حکمران اداره میشود ٠ قسمت اعظم این منطقه جنگلی است و آبشارهای بسیار زیبایی دارد ٠ و آنجا معادن بسیار زیادی از جمله طلا الماس منگنز و بوکسیت یافت میشود ٠ و صادرات مهم آن : شکر بوکسیت چوب برنج عرق نیشکر ملاس زغال چوب و نارگیل است ٠
مستعمره انگلستان .

انگلیس در دانشنامه ویکی پدیا

انگلیس
انگلستان و انگلیس می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی کشوری که شامل انگلند (انگلیس یا انگلستان)، اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی می شود.
انگلستان منطقه (کشور یا استان) جزیره بریتانیای کبیر و در کشور بریتانیا
انگلستان و انگلیس می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی کشوری که شامل انگلند (انگلیس یا انگلستان)، اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی می شود.
انگلستان منطقه (کشور یا استان) جزیره بریتانیای کبیر و در کشور بریتانیا
بلوچستان انگلیس نام بخش شرقی بلوچستان بود که در میانه دوره قاجار انگلیسی ها آن را از خاک ایران جدا کردند و از آن پس به این نام شناخته شد. با تأسیس کشور پاکستان انگلیسیها این بخش از سرزمین بلوچستان را به کشور تازه تأسیس پاکستان الحاق نمودند.این منطقه هم اکنون با نام ایالت بلوچستان شناخته می شود.
بلوچستان پاکستان
بلوچستان انگلیس از دو بخش جنوبی (مکوران) تحت حاکمیت حکام بلوچ بود ولی بخش های شمالی آن تحت استعمار دولت انگلیس بود.
پرونده نفتی ایران و انگلیس (۱۹۵۲) ICJ ۲ یک اختلاف حقوق بین الملل عمومی بین بریتانیا و ایران بود.
شرکت نفت ایران و انگلیس
لیست پرونده های دیوان بین المللی دادگستری
بریتانیا ادعا داشت که ملی شدن نفت ایران در سال ۱۹۵۱ نقض کننده کنوانسیون توافقی بود که بین شرکت نفت ایران و انگلیس (هم اکنون بریتیش پترولیوم) و دولت ایران در سال ۱۹۳۳ منعقد شده بود. این قرارداد یک مجوز ۶۰ ساله را به شرکت نفت ایران و انگلیس اعطا می کرد که در ۱۰۰٬۰۰۰ مایل مربع (۲۶۰٬۰۰۰ مترکیلومربع) از خاک ایران در ازای پرداخت درصدی حق ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انگلیس در جدول کلمات

رئیس جمهر انگلیس در قرن هفدهم
راجه هندی که با استعمار انگلیس جنگید
تیپوسلطان
نخست وزیر جنگ طلب انگلیس تا سال 2007 میلادی که رهبر حزب کارگر این کشور نیز بود
بلر
از برجسته ترین چهره های رمانتیسم انگلیس که او را اغلب ابداع کننده و یا پدر رمان تاریخی می دانند (آیوانهو)
والتراسکات

معنی انگلیس به انگلیسی

albion (اسم)
انگلیس
britain (اسم)
انگلیس ، بریتانیا

معنی کلمه انگلیس به عربی

انگلیس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ریحانه
(England در نیمهٔ جنوبی بریتانیا)
احتمالاً از لهستانی از انگلیسی باستان Englaland، "سرزمین انگل ها". در ایرلندی و اسکاتلندی به معنای "سرزمین ساکسون ها" مثلاً در ایرلندی Sasana. سلت ها آنجا را Pow Saws به معنای "کشور ساکسون" می نامیدند. در فارسی گاهی به اشتباه این نام را برای تمام سرزمین بریتانیا به کار می برند؛ در صورتی که این تنها نام سرزمین انگلند است. ویکی
بهمن عنایتی کاریجانی
هو
مار ماهی.
منبع: خواص الحیوان لاهیجی.
مرضیه
زبان انگلیسی یکی از زبان‌های هندواروپایی از شاخهٔ ژرمنی است. خود شاخهٔ ژرمنی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود و انگلیسی به ژرمنی غربی تعلق دارد. این زبان در انگلستان و جنوب شرقی اسکاتلند تکامل یافته‌است. از دیگر زبان‌های شاخه ژرمنی می‌توان به آلمانی، هلندی، دانمارکی، سوئدی و نروژی اشاره کرد. امروزه نزدیک به نیمی از مجموعه واژگان و دستور زبان انگلیسی از ریشهٔ ژرمنی است و نیم دیگر را وامواژه‌ها تشکیل می‌دهد. بیشتر این وامواژه‌ها از زبان‌های لاتین، فرانسوی، بخشی از یونانی و دیگر زبان‌ها وارد انگلیسی شده‌اند. زبان انگلیسی باستان شباهت بسیار زیادی به زبان آلمانی باستان داشته است چون انگلیسی زبان‌ها عمدتاً اقوام ژرمنی بودند که از آلمان وارد بریتانیا شدند و به نوعی زبان آلمانی را می‌توان مادر زبان انگلیسی دانست.

به دلیل تأثیر بالای نظامی، اقتصادی، علمی، سیاسی و فرهنگی بریتانیا بر جهان پس از سدهٔ هجدهم و تأثیر ایالات متحده آمریکا از سدهٔ بیستم میلادی به این سو، این زبان در سطح جهان گسترش یافته و به عنوان زبان دوم، زبان میانجی و زبان اداری در بسیاری نقاط جهان کاربرد پیدا کرده‌است.

زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری در کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزلند، آفریقای جنوبی، غنا و بسیاری کشورهای دیگر کاربرد دارد. انگلیسی امروزه از نظر تعداد گویشوَر، پس از چینی و اسپانیایی، سومین زبان جهان است[نیازمند منبع]. تعداد کسانی که زبان مادری‌شان انگلیسی است امروزه ۳۸۰ میلیون نفر است. انگلیسی در بسیاری از کشورها زبان میانجی است و مهم‌ترین زبان دنیا در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعتی، فرهنگی و علمی در روابط بین‌الملل به شمار می‌آید.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کشور انگلیس   • پرچم امريكا   • مستعمرات انگلیس در حال حاضر   • جمعیت المان   • شهرهای انگلیس   • پرچم انگلستان   • لیست کشورهای مستعمره انگلیس   • نقشه انگلستان   • معنی انگلیس   • مفهوم انگلیس   • تعریف انگلیس   • معرفی انگلیس   • انگلیس چیست   • انگلیس یعنی چی   • انگلیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انگلیس

کلمه : انگلیس
اشتباه تایپی : hk'gds
آوا : 'engelis
نقش : اسم خاص مکان
عکس انگلیس : در گوگل

آیا معنی انگلیس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )