برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1560 100 1
شبکه مترجمین ایران

انس به خدا

انس به خدا در دانشنامه اسلامی

انس به خدا
اُنس در لغت به معنای آرام و قرار یافتن قلب بر اثر نزدیک شدن به چیزی است. و در مقابلش کلمه ی وحشت قرار دارد. اما در اصطلاح عرفان و اخلاق، مقصود از اُنس؛ شادی و سرور عاشق است از این که غرق تماشای یار گشته و محو تماشای اوست و در این حال، دل متوجه چیز دیگری نیست و آنچه می بیند جمال محبوب خویش است.
مقام اُنس موقعیت و جایگاه ویژه ای است که رسیدن به آن مقام در توانایی هر کسی نیست؛ چرا که مستلزم تلاش، مجاهدت و اخلاص است. هر کس خواهان اُنس با دیگری باشد، باید چنان عملکردی از خود نشان دهد که فرد مقابل به او اعتماد کامل نموده و رفتارهایش را مطابق میل خود یابد و این چیزی نیست که به آسانی قابل دستیابی باشد. بسیار دیده شده است که دو نفر باهم دوست هستند اما انسی با یکدیگر ندارند. از این رو هر دوستی نمی تواند لایق این مقام گردد.
امام علی علیه السلام می فرماید: «خدا به حضرت موسی علیه السلام وحی کرد: هر کس، دوستی را دوست دارد به او اُنس می گیرد و هر کس به دوستی اُنس گرفت گفته او را تصدیق می کند و به کردارش خوشنود می شود. ای موسی علیه السلام من تنها به محبّانم اختصاص دارم».
پاداش عظیم هم جواری با خداوند یگانه تنها برای کسانی است که او را از صمیم قلب دوست داشته باشند؛ به عبارت دیگر، دوستی آنها نه به خاطر ترس از عذاب خدا و نه به جهت رسیدن به پاداش است؛ بلکه تنها و تنها او را چون خداست دوست دارند. برای همین خداوند نیز پاداش چنین افرادی را اُنس با خود قرار می دهد.
هنگامی که رابطه اُنس میان دو دوست برقرار شد، چنان به یک دیگر دل می بندند که جدایی و فراق را بدترین عذاب برای خود می دانند و بسیار دیده می شود که عاشقی به جهت دوری از معشوق خویش دیگر زندگی را برای خود بیهوده می بیند.
امیرمومنان علیه السلام در فرازی زیبا از دعای کمیل، به درگاه خداوند چنین عرض می دارد: «آقا و سید و مولای من! گیرم که به عذابت صبر کردم، چگونه توانم بر فراقت شکیبایی ورزم؟».
کسی که طالب رسیدن به مقام اُنس است، می بایست که چند مرحله را پشت سر گزارد تا شایسته این مقام گردد.

انس به خدا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انس به خدا   • مفهوم انس به خدا   • تعریف انس به خدا   • معرفی انس به خدا   • انس به خدا چیست   • انس به خدا یعنی چی   • انس به خدا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انس به خدا

کلمه : انس به خدا
اشتباه تایپی : hks fi onh
عکس انس به خدا : در گوگل

آیا معنی انس به خدا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )