برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1600 100 1
شبکه مترجمین ایران

اندامگان هوازی

اندامگان هوازی در دانشنامه ویکی پدیا

اندامگان هوازی
اندامگان هوازی (به انگلیسی: Oxidative phosphorylation) اندامگانی هستند که می توانند در محیط حاوی اکسیژن رشد و نمو نمایند. برخی اندامگان هوازی از روش تنفس هوازی به منظور تولید انرژی با استفاده از اکسیژن بهره می برند. یکی از نمونه های بارز اندامگان هوازی مخمر است که در حضور اکسیژن بیشترین میزان رشد را از خود نشان می دهد، اما در اصل برای رشد به اکسیژن نیازی ندارد و از تنفس بی هوازی بهره می برد.
هوازی اجباری (Obligate anaerobes): آن دسته که تنها در حضور اکسیژن توانایی زندگی دارند.
بیهوازی اختیاری (Facultative anaerobes): آن دسته ای که توانایی استفاده از الکترون موجود در اکسیژن را هم دارند و در واقع قابل تغییر دادن متابولیسم خود به هوازی در محیط های حاوی اکسیژن اند.
خرد هوازی (Microaerophiles): آن دسته که به اکسیژن نیاز دارند، اما غلظت عادی اکسیژن موجود در جو برای آن ها بیش از اندازه و مرگبار است.
تحمل کننده هوا (Aerotolerant organisms): آن بی هوازیانی که در حضور اکسیژن هم می توانند به فعالیت خود ادامه دهند ولی قادر به استفاده از الکترون اکسیژن نیستند.
تنفس هوازی برای تولید آدنوزین تری فسفات به اکسیژن نیاز دارد، گرچه کربوهیدرات، چربی ها و پروتئین ها نیز می توانند به عنوان واکنش دهنده ها به هنگام شکستن پیرویک اسید در واکنش قندکافت تولید شوند. در طول واکنش قندکافت و به هنگام چرخه اسید سیتریک پیرویک اسید به میتوکندری وارد می شود و طی واکنش های چرخه اسید سیتریک به طور کامل اکسیده می شود. محصولات تنفس هوازی شامل آب و دای اکسید کربن می شود، اما انرژی (الکترون) که تولید می شود توسط واکنش فسفرگیری و به وسیله حامل های انرژی چون نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید و اف ای دی که در زنجیره انتقال الکترون در جریان اند برای شکاندن آدنوزین دی فسفات و تبدیل آن به آدنوزین تری فسفات مورد استفاده قرار می گیرد.
واکنش ساده شده:
انرژی آزاد گیبس (ΔG) منفی به این معنا است که این فرایند، فرایند خودبخودی است.
عکس اندامگان هوازی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اندامگان هوازی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اندامگان هوازی   • مفهوم اندامگان هوازی   • تعریف اندامگان هوازی   • معرفی اندامگان هوازی   • اندامگان هوازی چیست   • اندامگان هوازی یعنی چی   • اندامگان هوازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اندامگان هوازی

کلمه : اندامگان هوازی
اشتباه تایپی : hknhl'hk i,hcd
عکس اندامگان هوازی : در گوگل

آیا معنی اندامگان هوازی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )