برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1459 100 1

انتقال جرم

انتقال جرم در دانشنامه ویکی پدیا

انتقال جرم
انتقال جِرم (به انگلیسی: Mass transfer) مبحثی در مهندسی شیمی و یکی از شاخه های پدیده های انتقال است که به بررسی انتقال ماده در اثر اختلاف پتانسیل شیمیایی می پردازد.
تماس مستقیم دو فاز غیرقابل امتزاج
تماس مستقیم بین دو فاز قابل امتزاج
تماس غیر مستقیم دو فاز که توسط غشاء از یکدیگر جدا شده اند
در بسیاری از فرایندهای صنعتی مهندسی شیمی تغییر غلظت ماده های درگیر در یک واکنش و ساخت فراورده ای دیگر مورد نیاز است. در برخی از این جداسازی ها دگرگونی (تغییر) شیمیایی نداریم در برخی هم واکنش شیمیایی رخ می دهد. زمانی که دگرگونی تنها فیزیکی بوده و به عبارت دیگر جداسازی انجام می دهیم. برای این جداسازی روش های گوناگونی است. برای نمونه، برای محلول ها گاهی از روش تقطیر بهره می گیرند.
هر گونه حرکت ذرات مواد انتقال جرم نامیده نمی شود مانند بوییدن گل یا انتقال نفت از راه خط لوله ولی حل شدن قند در آب یا عصاره کشی با استفاده از حلال انتقال جرم است.
بطور کلی هدف بسیاری از عملیات در مهندسی شیمی، جداسازی اجزای یک محلول یا مخلوط از یکدیگر یا دست یابی به یک ماده خاص از ترکیب یا مخلوط دو جزء یا چند جزء می باشد. آنچه که به عنوان عملیات جداسازی مورد نظر است، می تواند شامل جدا کردن اجزای یک مخلوط با استفاده از یک سری عملیات مکانیکی از قبیل فیلتر کردن، غربال کردن و… یا جدا کردن اجزاء یک محلول (یا مخلوط همگن) به مواد خاص تشکیل دهنده آن باشد. عملیات جداسازی اجزاء یک محلول می تواند به همراه یا بدون انجام واکنش شیمیایی صورت کیرد؛ بنابراین: بخش عمده ای از درس عملیات انتقال جرم عملیات جداسازی یک محلول بدون شیمیایی می باشد این عملیات جایگاه ویژه ای نسبت به بقیه عملیات دارند؛ از جمله می توان تقطیر، جذب، متبلورسازی و.. را نام برد. البته سایر موارد و واحدهای عملیاتی نیز به نوبه خود پراهمیت هستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با انتقال جرم

انتقال جرم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انتقال جرم   • مفهوم انتقال جرم   • تعریف انتقال جرم   • معرفی انتقال جرم   • انتقال جرم چیست   • انتقال جرم یعنی چی   • انتقال جرم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انتقال جرم
کلمه : انتقال جرم
اشتباه تایپی : hkjrhg [vl
عکس انتقال جرم : در گوگل

آیا معنی انتقال جرم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران