برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1612 100 1
شبکه مترجمین ایران

انتخابات در ایران

انتخابات در ایران در دانشنامه ویکی پدیا

انتخابات در ایران
در جمهوری اسلامی ایران انتخاب در سطوح مختلف برگزار می شود. هم اکنون همهٔ قوه ها با رأی مستقیم یا غیرمستقیم مردم تعیین می شود.
شرایط نمایندگان: سواد خواندن، نوشتن و توان تکلم به زبان فارسی از شرایط نامزدهای انتخابات بود و فقط طبقه های خاصی از اجتماع حق داشتند در مجلس نماینده داشته باشند.
شرایط رای دهندگان
شرط طبقه اجتماعی: شاهزادگان قاجار، روحانیون، اشراف، تجار، زمین داران و اصناف طبقه هایی بودند که به فرمان شاه می توانستند نمایندگان خود را برگزینند و از مردم عادی کسانی حق رأی داشتند که ملکی به ارزش دست کم هزار تومان می داشتند یا جزو اصناف شناخته شده می بودند و اجاره مغازه شان حداقل به اندازه متوسط اجاره محل می بود و صنف هایی کم درآمد مانند حمالان و شتربانان نماینده و حق رأی نداشتند.
شرط سن:داشتن بیست و پنج سال سن و «رعیت ایران» بودن از شرایط افرادی بود که حق رأی داشتند.
شرط جنسیت:زن ها حق رأی نداشتند.
شیوهٔ انتخابات: در مجلس اول تهران ۶۰ نماینده داشت و سایر ایالت ها ۹۶ کرسی داشتند. نمایندگان ایالت ها توسط مجلس ایالتی به صورت دو مرحله ای انتخاب می شدند و نتیجهٔ رأی مجلس ایالتی نمایندگان مجلس شورای ملی برگزیده می شدند.
پس از انقلاب مشروطه در شاهنشاهی ایران در زمان مظفرالدین شاه قاجار، حکومت مشروطه در ایران تشکیل شد و نخستین انتخابات ها کمی بعد در ایران آغاز شد.
فرمان مظفرالدین شاه در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۲۸۵ خورشیدی برای آغاز به کار مجلس: .mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}
مصصم شدیم که مجلس شورای ملی از منتخبین شاهزادگان قاجاریه، علماء، اعیان، اشراف، ملاکین و تجار و اصناف به انتخاب طبقات مرقومه در دارالخلافه تهران تشکیل و تنظیم شود که در مهام امور دولتی و مملکتی و مصالح عامه مشاوره و مداقه لازمه را به عمل آورده به هیئت وزرای دولت خواه ما در اصلاحاتی که برای سعادت و خوشبختی ایران خواهد شد اعانت و کمک لازم را بنماید.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انتخابات در ایران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انتخابات در ایران   • مفهوم انتخابات در ایران   • تعریف انتخابات در ایران   • معرفی انتخابات در ایران   • انتخابات در ایران چیست   • انتخابات در ایران یعنی چی   • انتخابات در ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انتخابات در ایران

کلمه : انتخابات در ایران
اشتباه تایپی : hkjohfhj nv hdvhk
عکس انتخابات در ایران : در گوگل

آیا معنی انتخابات در ایران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )