برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1371 100 1

امین الشریعه سبزواری

امین الشریعه سبزواری در دانشنامه ویکی پدیا

امین الشریعه سبزواری
میر سید حسن امین الشریعه سبزواری (سبزوار ۱۲۴۷ – گرگان ۱۳۱۸ شمسی) از مشاهیر، علما و فضلا و ادبای شیعی در اواخر قاجاریه، پدرش میر سید محمد امین الحکماء از شاگردان ملاهادی سبزواری بود. امین الشریعه مقدمات و ادبیات را نزد پدر خود و فقه و اصول و حکمت را از میرزا حسین سبزواری و افتخار الحکماء طالقانی که هر دو از شاگردان ملاهادی سبزواری بودند، استفاده کرد. آن گاه به حوزهٔ علمیهٔ مشهد رفت و پس از تکمیل تحصیلات نزد استادان آن حوزه مانند آقازاده (فرزند آخوند خراسانی) و دیگران، از طرف مظفرالدین شاه قاجار «امین الشریعه» لقب یافت. وی بعدها از مراجع بزرگ مانند سید ابوالحسن اصفهانی «اصفهانی، سید ابوالحسن»، آقا ضیاء الدین عراقی و غیرهما نیز به اخذ اجازهٔ اجتهاد و حدیث نائل گردید.
قاسم غنی
سید علینقی امین
سید عبدالله برهان
محمدتقی بهلول
سید یحیی نظام زاده
سید ابوالفضل کمالی سبزواری
سید محمدباقر عربشاهی سبزواری
حسن نبوی
امین الشریعه مدت ها به تدریس ادبیات و سطح فقه و حکمت در مدرسهٔ فصیحیه سبزوار و بعدها در مدرسه سردار گرگان اشتغال داشت. از معروف ترین شاگردان وی:
وی علاوه بر معارف عقلی و نقلی و حدیث و تفسیر و ادبیات در علم اعداد، احضار ارواح و موسیقی نیز در عصر خود کم نظیر بود. وی طبع شعر نیز داشت و به دلیل علاقه به موسیقی آوازی «بلبل» تخلص می نمود.
تألیفات وی عبارتند از: اخلاق امینی که با مقدمه و تعلیقات سید حسن امین به چاپ رسیده است و دیگر کتاب های او: مصاحب الصالحین، دیوان اشعار، سبعهٔ امینی، کشکول امینی و حواشی بر منظومهٔ ملاهادی سبزواری اند. قسمتی از سبعهٔ امینی یعنی داستان سلامان و آبسال در کتاب سلامان و آبسال در چهارده روایت و قسمت دیگر آن یعنی یوسف و زلیخا در ادبیات معاصر ایران به چاپ رسیده اند. ارزش عمدهٔ اخلاق امینی در نشان دادن جوّ فرهنگی عصر قاجار از یک سو و تأکید مؤلف بر لزوم آموزش و پرورش دوشیزگان و بانوان از سوی دیگر است.
عکس امین الشریعه سبزواری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با امین الشریعه سبزواری

امین الشریعه سبزواری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امین الشریعه سبزواری   • مفهوم امین الشریعه سبزواری   • تعریف امین الشریعه سبزواری   • معرفی امین الشریعه سبزواری   • امین الشریعه سبزواری چیست   • امین الشریعه سبزواری یعنی چی   • امین الشریعه سبزواری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امین الشریعه سبزواری
کلمه : امین الشریعه سبزواری
اشتباه تایپی : hldk hgavdui sfc,hvd
عکس امین الشریعه سبزواری : در گوگل

آیا معنی امین الشریعه سبزواری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )