امیرالمؤمنین

/~Amiralmo~menin/

فرهنگ معین

(اَ رُ یا رَ لْ مُ مِ ) [ ع . ] (اِ. ) ۱ - فرمانروای مؤمنان ، سرور مؤمنان . ۲ - لقب حضرت علی (ع ) امام اول شیعیان .

فرهنگ عمید

۱. امیر مؤمنان، سرور مؤمنان، لقب خلیفه های مسلمانان (به جز ابوبکر ).
۲. لقبی که شیعیان اختصاصاً به حضرت علی(ع ) اطلاق می کنند.

دانشنامه اسلامی

[ویکی شیعه] امیرالمؤمنین (لقب). امیرالمؤمنین به معنای امیر، فرمانده و رهبر مسلمانان، لقبی است که به اعتقاد شیعیان اختصاص به حضرت علی(ع) دارد. شیعه معتقد است این لقب نخستین بار در زمان پیامبر اسلام برای علی بن ابی طالب به کار رفته است و منحصر به اوست. از این رو کاربرد آن برای خلفای راشدین و دیگر خلفا صحیح نیست. بر اساس روایات شیعه به کاربردن این لقب برای سایر امامان نیز صحیح نمی باشد.
این لقب دربردارنده جایگاه سیاسی و دینی بوده و کاربرد آن در کنار واژه خلیفه در بین مسلمانان رواج داشته است.
پس از منع امام علی از منصب خلافت، لقب امیرالمؤمنین برای خلیفه دوم و سوم به کار رفت و پس از حکومت امام علی نیز به عنوان یک سنت و نماد خلافت برای خلفای اموی و عباسی و رقبای آنان نظیر زبیریان، کیسانیه، خوارج و فاطمیان استفاده شد. در برخی منابع به جای امیرالمؤمنین از واژه إمرةالمؤمنین استفاده شده است.

دانشنامه عمومی

امیرالمؤمنین در لغت به معنی «امر کننده و فرمان دهنده به مؤمنان» است.
تاریخ خلفا از سیوطی
دائرةالمعارف تشیع
مشارکت کنندگان Amir al-Mu'minin در ویکی پدیای انگلیسی
این لقب با مضمون سیاسی و دینی در منابع اسلامی در بین مسلمانان رواج داشته است. تاریخ پژوهان متفق القولند هنگامی که شخص خلیفه به طور خاص مورد خطاب قرار می گرفت از لقب «امیرالمؤمنین» استفاده می گردید. امیرالمؤمنین در لغت به معنی «امر کننده و فرمان دهنده به مؤمنان» است. شیعیان معتقدند این لقب در زمان محمد بن عبدالله برای علی بن ابی طالب به کار می رفته است ولی اهل سنت عقیده دارد بعد از درگذشت پیامبر اسلام، عمر اولین خلیفه ای بود که لقب امیرالمؤمنین را برای خود به کار برد. به نوشته تاریخ پژوهان این لقب را نخستین بار توسط عمر به کار گرفته شد.
شیعیان دوازده امامی لقب و عنوان امیرالمؤمنین را منحصر به علی بن ابیطالب می دانند و حتی آن را برای سایر امامان خود هم جایز نمی دانند (مگر در حال تقیه که به کابردن این لقب برای غیر از علی بن ابیطالب هم گاهی به کار رفته است). دلیل شیعیان بر این امر این است که پیامبر اسلام این لقب را برای علی بن ابیطالب به کار برده و دیگران را از نامگذاری بدان نهی کرده است. اما شیعیان اسماعیلیه آن لقب را برای خلفای فاطمی نیز استفاده می کنند و زیدیه آن را برای هر امامی علوی که امامتش را با جنگ بنیان نهاده استفاده می کنند.
به نوشته ابن خلدون، عبدالله ابن جحش اولین کسی بود که به عمر این لقب را داد، برخی دیگر عمرو عاص و عده ای نیز مغیرة بن شعبه را اولین کسانی می داند که به عمر این لقب را دادند؛ هرچند عبدالله ابن جحش قبل از خلافت عمر مرده و نمی توانسته اعطاکننده این لقب باشد.

امیرالمؤمنین (ابهام زدایی). امیرالمؤمنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
امیرالمؤمنین (امیدیه)
امیرالمؤمنین (اندیکا)
امیرالمؤمنین (بهمئی)
امیرالمؤمنین (کهگیلویه)
امیرالمؤمنین (لالی)

امیرالمؤمنین (امیدیه). امیرالمؤمنین، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان امیدیه در استان خوزستان است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان آسیاب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۳۱ نفر (۱۶۳خانوار) بوده است.

امیرالمؤمنین (اندیکا). امیرالمومنین (مسجدسلیمان)، روستایی از توابع بخش اندیکا شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان آبژدان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۶ نفر (۴۰خانوار) بوده است.

امیرالمؤمنین (بهمئی). امیرالمؤمنین (بهمئی)، روستایی از توابع بخش بهمئی گرمسیری شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان سرآسیاب یوسفی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۶ نفر (۳۷خانوار) بوده است.

امیرالمؤمنین (لالی). امیرالمومنین (لالی)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان لالی در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان دشت لالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.

امیرالمؤمنین (کهگیلویه). امیرالمؤمنین (کهگیلویه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان دهدشت غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۳ نفر (۱۸خانوار) بوده است.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

نقل قول ها

امیرالمؤمنین لقبی است در زبان عربی به خلفا و دیگر حاکمان مسلمان مستقل که مشروعیتشان از کل یا بخشی از جامعه مسلمانان گرفته شده، اشاره می کند:

پیشنهاد کاربران

میر مؤمنان، سالار گرویدگان
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما