برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1521 100 1
شبکه مترجمین ایران

امپدوکلس

امپدوکلس در دانشنامه ویکی پدیا

امپدوکلس
امپدوکلس یا امپدکلس یا انباذقلس (به یونانی: Ἐμπεδοκλῆς) (به انگلیسی: Empedoklēs) فیلسوف پیشاسقراطی مکتب چندگانه گرایی بود.هراکلیتوس، پارمنیدس
امپدوکلس در آکراگاس واقع در سیسیل متولد گردید. حدود سال ۴۵۰. ق. م به شهرت رسید. پس از فیثاغورس، بارزترین نمایندهٔ التقاط گران علم و عرفان است. راسل به شوخی فیثاغورس و امپدوکلس را ترکیبی از فیلسوف و پیامبر و دانشمند و شارلاتان می خواند. سیاستمداری دموکرات بود که داعیهٔ خدایی هم داشت.
نقل است زنی را که به مدت ۳۰ روز مرده می پنداشته اند، زنده کرده است. مشهورترین افسانه ای که دربارهٔ امپدوکلس روایت کرده اند، این است که او در دهانهٔ آتشفشان اتنا پرید، به خیال آن که نمی میرد و جاودان می ماند. وی لنگه کفش خود را کنار دهانه جا گذاشت، و چون عادت داشت که کفش های برنجین بپوشد، به آسانی شناخته شد البته دیوگنس لائرتیوس که این داستان را نقل می کند ما را آگاه می سازد که تیمائوس با همه این داستان ها مخالف بود و صریحاً می گوید که وی به پلوپونز عزیمت کرد و هرگز برنگشت؛ بنابراین گزارش نحوه مرگ او مشکوک است و شاعر بزرگ آلمانی هولدرلین شعری دربارهٔ مرگ افسانه وار او نوشته است، که همچنان یک بازی ناتمام شعری است.
کشف هوا به عنوان یک عنصر مادی منسوب به امپدوکلس است. وجود هوا را وی با این آزمایش ثابت کرد که اگر سطلی را وارونه در آب فرو بریم، آب وارد آن نمی شود.
عکس امپدوکلس
سیارک ۶۱۵۲ (به انگلیسی: 6152 Empedocles، نامگذاری:1989GB3) شش هزار و صد و پنجاه و دومین سیارک کشف شده است که در ۳ آوریل ۱۹۸۹ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۷۰ است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

امپدوکلس در دانشنامه آزاد پارسی

اِمْپِدوکْلِس (ح ۴۹۰ـ۴۳۰پ م)(Empedocles)
(در منابع اسلامی: اَنباذُقْلُس) فیلسوف، شاعر و طبیب یونانی. امپدوکلس برای تبیین دگرگونی واقعی در پدیده های جهان به وجود بیش از یک نوع ماده قائل بود و چهار اصل یا بُن را به منزلۀ عناصر اولیه برگزید که عبارت بودند از خاک، هوا، آتش، و آب. او عشق و نفرت را نیز اصل های جذب و دفع می دانست و معتقد بود که متناوباً و در چرخه ای تکرارشونده بر جهان حکومت می کنند. امپدوکلس در شعری تخیلی به ام دربارۀ طبیعتنوعی نظریۀ زیست شناختی دربارۀ انتخاب طبیعی عرضه کرد. در پیشرفت پزشکی یونانی سیسیل نیز نقش مهمی داشت. امپدوکلس در شهر سلینوسدر سیسیل طاعون را معالجه و ادعای خدایی کرد. بنابر افسانه ای که الهام بخش شعرامپدوکلس بر فراز اِتنااثر متیو آرنولدبوده است، امپدوکلس که از زندگی خسته بود و می خواست مردم باور کنند که خدایان او را در جرگۀ خود پذیرفته اند، خود را به دهانۀ کوه اِتناافکند و به زندگی اش پایان داد.

امپدوکلس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امپدوکلس   • مفهوم امپدوکلس   • تعریف امپدوکلس   • معرفی امپدوکلس   • امپدوکلس چیست   • امپدوکلس یعنی چی   • امپدوکلس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امپدوکلس

کلمه : امپدوکلس
اشتباه تایپی : hl~n,;gs
عکس امپدوکلس : در گوگل

آیا معنی امپدوکلس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )