برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1599 100 1
شبکه مترجمین ایران

امر الهی (قرآن)

امر الهی (قرآن) در دانشنامه اسلامی

امر الهی (قرآن)
امر به معنای دستور و جمع آن اوامر است. در این مدخل از واژه های «اذن»، «امر» و جمله های مفید معنای آن استفاده شده است.
آفرینش همه پدیده ها، به امر خدا است:... واذا قضی امرا فانما یقول له کن فیکون. «(بی سابقه ماده، مدت و نقشه ) پدیدآورنده آسمان ها و زمین است. وهنگامی که فرمان به وجود آمدن چیزی را صادر کند فقط به آن می گوید: «باش». پس بی درنگ می باشد.» وهو الذی خلق السمـوت والارض بالحق ویوم یقول کن فیکون قوله الحق. «و اوست که آسمان ها و زمین را به درستی و راستی آفرید و روزی که (اراده اش به آفریدن چیزی تعلق گیرد) می گوید: باش، پس بی درنگ می باشد گفتارش حق است و روزی که در صور دمیده شود فرمانروایی و حاکمیّت مطلق ویژه اوست، دانای نهان و آشکار است، و او حکیم و آگاه است.» انما امره اذا اراد شیـا ان یقول له کن فیکون. «شأن او این است که چون پدید آمدن چیزی را اراده کند، فقط به آن می گوید: باش، پس بی درنگ موجود می شود.»
آفرینش به امر خدا
پیدایش روح به امر خدا است:یسئلونک عن الروح قل الروح من امر ربی... «و از تو درباره روح می پرسند، بگو: روح از امر پروردگار من است، و از دانش و علم جز اندکی به شما نداده اند.»(برداشت یاد شده مبتنی بر این است که کلمه «امر» به معنای ایجاد باشد.) در تفسیر عیاشی از امام باقر ع و امام صادق ع چنین نقل شده که در تفسیر آیه یَسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ فرمود:انما الروح خلق من خلقه، له بصر و قوة و تایید، یجعله فی قلوب الرسل و المؤمنین:" روح از مخلوقات خداوند است بینایی و قدرت و قوت دارد، خدا آن را در دلهای پیغمبران و مؤمنان قرار می دهد .در حدیث دیگری از یکی از آن دو امام بزرگوار نقل شده که فرمود:هی من الملکوت من القدرة:" روح از عالم ملکوت و از قدرت خداوند است".
عناوین مرتبط
امر الهی در طبیعت، تحولات جامعه به امر الهی، عذاب به امر الهی، معجزه به امر الهی.
تمام موجودات در اوامر تکوینی احاطه امر الهی هستند.
تمام موجودات، متعلق و مقهور اوامر تکوینی خداوند هستند:ان ربکم الله الذی خلق السمـوت والارض فی ستة ایام ثم استوی عل ...


امر الهی (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امر الهی (قرآن)   • مفهوم امر الهی (قرآن)   • تعریف امر الهی (قرآن)   • معرفی امر الهی (قرآن)   • امر الهی (قرآن) چیست   • امر الهی (قرآن) یعنی چی   • امر الهی (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امر الهی قرآن

کلمه : امر الهی (قرآن)
اشتباه تایپی : hlv hgid (rvHk)
عکس امر الهی (قرآن) : در گوگل

آیا معنی امر الهی (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )