برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1600 100 1
شبکه مترجمین ایران

امام سجاد(ع)

امام سجاد(ع) در دانشنامه اسلامی

امام سجاد(ع)
علی بن الحسین، امام سجاد(ع)، مطابق مشهورترین نقل، در روز پنج شنبه، پنجم شعبان سال 38ق دیده به جهان گشود.
در سال تولد آن حضرت، برخی از مورخان و محدثان به سال 37، 36 و 35 و حتی 33ق، اشاره کرده اند. در روز و ماه ولادت آن امام دو قول عمده وجود دارد: یکی، پنج شنبه، پنجم شعبان و دیگری جمعه یا یک شنبه نیمه ماه جمادی الاولی.
نام آن بزرگوار، علی و کنیه مشهورش، «ابوالحسن» و لقب های معروفش، «زین العابدین»، «سیدالساجدین»، «ذوالثفنات» و «سجاد» است.
این لقب ها را صرافان گوهرشناس و عارفان انسان جو به او دادند؛ بیشتر آنان گرچه نه شیعه بودند و نه او را امام و منصوب از جانب خدا می دانستند، اما نمی توانستند آنچه را در او می بینند ندیده بگیرند.
هریک از این لقب ها نشان دهنده مرتبه ای از کمال نفس و درجتی از ایمان و مرحله ای از تقوی و پایه ای از اخلاص است و بیان دارنده اعتماد و اعتقاد مردم به دارنده این لقب ها: سید عابدان، پیشوای زاهدان، مهتر پرهیزکاران، امام مؤمنان، زیور صالحان، چراغ شب زنده داران و پیشانی پینه بسته... او به حقیقت مظهر نمایان این صفت ها بوده است و این گفته ای است که همگی بر آنند.
مکان تولد آن حضرت را برخی کوفه (چون آن بزرگوار دو سال پیش از وفات امیرالمؤمنین به دنیا آمده است و در آن زمان امام حسین(ع) و اعضای خانواده، با امام امیرالمؤمنین(ع) در کوفه بوده اند و هیچ یک از ایشان در طول خلافت وی در مدینه اقامت نداشته اند) و بعضی مدینه می دانند.
دعای عرفه امام سجاد(ع) دعای چهل و هفتم و طولانی ترین دعای صحیفه سجادیه است که در ۱۳۳ فراز تنظیم شده است. این دعا بعد از دعای عرفه امام حسین (ع) از مشهورترین دعاهای روز عرفه است و در میان دعاهای صحیفه سجادیه، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به گونه ای که برخی از منابع، فقط به شرح این دعا پرداخته اند.
آموزه های این دعا را می توان در چند موضوع اصلی برشمرد: خداشناسی، امام شناسی، درود بر رسول خدا(ص) و اهل بیتش، اعتراف به خطا و درخواست حوائج. امام سجاد(ع)به معرفی ائمه و ویژگی های ایشان می پردازد و امامان را برگز ...

امام سجاد(ع) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امام سجاد(ع)   • مفهوم امام سجاد(ع)   • تعریف امام سجاد(ع)   • معرفی امام سجاد(ع)   • امام سجاد(ع) چیست   • امام سجاد(ع) یعنی چی   • امام سجاد(ع) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام سجادع

کلمه : امام سجاد(ع)
اشتباه تایپی : hlhl s[hn(u)
عکس امام سجاد(ع) : در گوگل

آیا معنی امام سجاد(ع) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )